Všechny malé zázraky

Všechny malé zázraky
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225827/bmid_vsechny-male-zazraky-eHU-225827.jpg 4 1515 1515

Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích a první lásce. Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moct opustit rodné městečko, které jí připomíná nedávnou tragickou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat. Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“, a oba při tom učiní zajímavé objevy...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

All the Bright Places, 2015

Denika
29.06.2017 5 z 5

Všechny malé zázraky zanechají v člověku tolik smutku a prázdnoty. Finch mi od začátku přirostl k srdci, jako bych ho znala odmala, snad se mi po něm i stýská. Violet už mi byla méně sympatická, ale co na knize oceňuji nejvíc je alespoň částečný pohled do života rodiny po ztrátě dítěte - v mnoha knihách, kde rodina přišla o dítě, se dělá, jakoby se nic nestalo, a nebo se tato událost nepovažuje za podstatnou.
Neskutečně mě vytáčel přístup Finchovy rodiny, od přehlížení divného chování a příznaků nemoci až po faleš na pohřbu, od začátku do konce. Kořeny zla byly v jeho rodině, která mu ani nedokázala pomoci.
Všechna čest autorce, která dokázala citlivě podat téma bipolární poruchy a sebevraždy. Kéž by se kniha dostala do rukou lidem, kteří ji nejvíc potřebují.

Edith_17
27.06.2017 2 z 5

Ač to velmi nerada píšu, tato kniha mne zrovna moc nezaujala. Přišla mi strašně pesimistická, já opravdu nerada čtu o všem, co se týká sebevražd. Knihu jsem začala číst asi v hodně nevhodnou dobu. Ten den jsem neměla moc dobrou náladu a ani se mi nějak zvlášť nedařilo a první stránky této knihy mě ještě více ponořily do pesimistické nálady. Asi za týden jsem se k ní pokoušela vrátit, ale po pár stránkách jsem ji stejně odložila. Teď je mi líto, že jsem se později neodhodlala a nevrátila se k ní, možná mne mohla ještě něčím překvapit.

BlackBunny
26.06.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila moc, ale já prostě nemám ráda špatné konce.
BB

Veronika33
25.06.2017 3 z 5

Kniha sa zaoberá komplikovaným jestvovaním teenegerov, ktorí to nemajú ľahké či už kvôli smrti blízkej osobe (Violet) alebo kvôli duševnej poruche (Finch). Poukazuje na to ako aj pri veľkej snahe zlepšiť a zmeniť svoje pocity/depresie, sa nie vždy darí (raz sme hore, raz sme dole) a že človek potrebuje mať sa o koho oprieť, niekoho kto ho v ťažkých chvíľach podrží/vypočuje. Pevne som dúfala, že to neskončí ako som si myslela, bohužiaľ. Koniec bol veľmi smutný. Aj keď bol námet veľmi pútavý, niečo mi tam chýbalo, preto hodnotím iba 3 hviezdičkami.

Maanna
19.06.2017 3 z 5

Téma duševní nemoci a sebevraždy by se otevírat mělo, protože tabuizování komplikuje postiženým život. Na druhou stranu se tato kniha tak strašně snaží "cosi" sdělit a tolik tlačí na city, až mi byla místy protivná. Tahle páčidla slz nemám moc ráda. Některé části zejména z pohledu Theodora se mi líbily, ale jindy byl příběh dost neuvěřitelný a klišovitý.

surynas
18.06.2017 3 z 5

Kniha byla nemalým zázrakem, jinak se to říct nedá...

SarahRoyalAss
17.06.2017 5 z 5

Tahle kniha mě rozložila a pomalu zase dala dohromady. A na stránkách jsem zanechala i dost velké skvrny od slz... Každopádně, bylo úžasný vidět svět z pohledu Theodora Finche. Prostě WOW.
Velmi dobře se mi četla i Violet. Nevím, jak bych se v takové situaci zachovala sama. Violet se ukázala jako silná osoba v plném jasu.
Tuhle knihu rozhodně doporučuji. A to bez debat.
♥♥♥

arram
12.06.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, která mě i přes svou dějovou předvídatelnost v závěru hodně silně zasáhla. Krásná kniha, která stojí za přečtení.

Katte192
12.06.2017 5 z 5

Prvnich par stranek me malem az odradilo pokracovat cist. Prisly mi zmatene, neprehledne... pak jsem ale "pochopila" jak "to basnik mysli" a knizka me pohltila do toho meziprostoru nerealne reality, kdy zijete pribehem na strankach a citite s hlavnimi postavami. Kniha je magicka. Me si ziskala. Verim ze si ziska i jine. Je to pribeh s hlubokymi osobnimi koreny, pribeh jez nema jen "pobavit" ale hlavne pomoci.

citace z knihy: "V tu chvili si uvedomuji, ze neni dulezite to, co si vezmete, ale to, co zanechate."

A kniha ve me rozhodne neco zanechala. Finch skrze svoji smrt dal novy zivot Violet. Mozna ne lehky, ale novy.

Pevne verim, ze si kazdy jednou uvedomi, ze v lidech zanechavame stopy. Ze jim ublizujeme ale i pomahame. A ze bez "ublizeni" bychom nikdy nemohli rust.

Pak jak sama autorka zminuje ve sve poznamce:

"Pokus si myslite, ze je neco spatne, mluvte o tom, Nejste sami."

Proste kniha jez by si mel precist kazdy a vyslouzila si aspon u me zarazeni mezi knihy s velkym K.

mekkejla
08.06.2017 4 z 5

Musela jsem si ji dávkovat, protože v kuse bych ji teď (8.měsíc těhotenství) nevydýchala. I tak se mnou dost zamávala. Je skvělá,ale zvažte v jakou dobu si ji přečíst ;-)

lenka011
14.05.2017 5 z 5

Knihu jsem začala číst náhodně,po komentářích,které jsem tu četla.Je krátce po půlnoci a já jsem na konci.Poslední dobou jsem četla mnoho knih,ale žádná z nich mě nezasáhla tak silně,jako tato kniha.Určitě se k ní znovu vrátím.

nikola6244
06.05.2017 5 z 5

Ačkoliv se na obálce knihy nenachází typické, do očí bijící lákadlo 'jakmile přečtete první stránku, neodtrhnete se až do poslední stránky, posledního slova', jsem zastáncem tobo, že by se to na ní mělo rozhodně objevovat.
Nádherná kniha plná emocí a dojmů, sympatické hlavní postavy, reálné události ze života, smysluplné domněnky, zkrátka něco k zamyšlení. Zasmějete se, nahněváte, zapřemýšlíte, ale i pobrečíte.
Rozhodně doporučuji, opravdu krása..

Kika01
02.05.2017 5 z 5

Výborná kniha. Téma, které je opravdu výborně napsáno.

michaela1992
28.04.2017 5 z 5

Ačkoliv na knihy normálně píšu sáhodlouhé recenze. Tentokrát nebudu.
Pokud nemáte jeden z výtisků doma, tak váš život nemůže být plnohodnotný.
Ačkoliv je cílová skupina YA, já doporučuji naprosto všem!

LuCyMcLy
22.04.2017 5 z 5

Celé mě to tak hodně překvapilo, dojalo, rozesmutnilo i vyvolalo na tváři úsměv, že se v žádném případě nedá říct, že je to "další průměrná" knížka. Přiznám se, že jsem nečekala takový děj a takové sledy událostí, co se zde odehrály, ani konec, který znenadání přišel. Violet a Finch, dva na první pohled úplně odlišní dospívající hlavní hrdinové, kteří si jsou navzájem oporou a najdou pochopení v druhém, si prostě oblíbíte a fandíte jim. Ne všechny knihy jsou jen vtipné nebo jen smutné. Některé vás rozbrečí, jiné dojmou, jiné rozveselí a někdy vás i rozzlobí. Nelžu vám, když řeknu, že tahle kniha mě donutila cítit snad všechny emoce, kterých je člověk schopen.

Domča
21.04.2017

Od začátku roku to je druhá knížka, jejíž konec jsem prořvala a proklela. Mělo by na ni být varování. Protože kdybych jen věděla, dobrovolně bych ji nečetla. To proto, že mě donutila vybavit si chvíle, co mě zničily a po dočtení jsem měla pár dní problém se vzpamatovat. Ale vlastně... klobouk dolů, protože je to napsaný TAK. A ještě jednou, protože jsem z posledních sil přečetla poznámku autorky.

Jinak postava Finche byla moc zajímavá. Violet si mě tolik nezískala, vlastně si mě nezískala žádná další postava, jen Teo. A na konci příběhu mi to trochu připomínalo knížku Amy a Roger na cestě (jinak ale žádné obavy, až na těch pár detailů to s tím nemá společného zhola nic). Celkově nejsem schopná se rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne. Četlo se to dobře, jen prostě... asi nejsem stavěná na takový druh knih.

magkotlikova
19.04.2017 5 z 5

Úžasně a dokonale smutná young adult kniha, zabývající se tématem sebevraždy, ze školního prostředí.
Celý příběh postupně gradoval, až došel do samého (pro někoho očekávaného, pro někoho překvapivého) konce.
Po přečtení Zázraků jsem byla mimo alespoň týden a neustále jsem nad knihou přemýšlela. Doporučuji všem, ať už YA, tak i dospělým, ale nezapomeňte alespoň balíček kapesníčků!

Princezna22
19.04.2017 5 z 5

Připravte si kapesníčky a směle do čtení. Kniha se čte strašně dobře. Jenže já pomalu ani neviděla na čtení,jak jsem u ní plakala...

violet1313
18.04.2017 3 z 5

UPOZORNĚNÍ, OBSAHUJE SPOILER

Co k tomuto dílu říct. Dobré slovo je sakra.
Je to prostě jen další YA, který se zaobírá složitým tématem sebevražd, sebepoškozování a smrti lidí, které milujeme, ale stojí za přečtení.

Postavy jsem si oblíbila, především Theodora a tak nějak jsem prostě až do konce doufala, že se na to nevykašle. Že to nevzdá. A asi jsem nepochopila, proč to udělal. Ale jak bych mohla?

Brečela jsem, hodně a knihu jsem si strašně užila. A asi bych jí nacpala do ruky každému, kdo si něím takovým prochází. Aby viděl, že tu jsou možnosti. Nebyl to naprostí skvost, ale bylo to hodně.

Opravdu knížku doporučuji. Ty tři hvězdy jsem dala možná proto, že jsem doufala ve víc. Ale i tohle stačilo na to, abych se ke knize hodlala vrátit.

TerraNova
13.04.2017

Knížku jsem sice nedočetla, proto jsem jí ani nedala hvězdičky, ale dočetla jsem ji do půlky a kdybych si neřekla, že nedočtené knihy nebudu hvězdičkovat, protože by to vůči nim nebylo fér, téhle bych dala !!minimálně!! tři hvězdičky. Knížka je zvláštní. Vím, že když řeknu, že mě nudila, ale bavila, vzájemně se to vylučuje. :D Ale byla jsem hodně zvědavá na konec. Sice jsem to dočetla kus za polovinu, ale tak nějak vím, jak to skončí a tušila jsem to od začátku. Kniha je ale i přes to jedna z mála, která mě zaujala a zajímala spíš z hlediska konceptu, než obálkově. I když jsem jí nedočetla, byla pěkná - aspoň po to, co jsem četla, byla fajn.