Vy asi žartujete!
Richard P. Feynman
Jedna z najslávnejších vedeckých kníh našich čias, fenomenálny bestseller, v ktorom „iskrí energia, zábavné príbehy a život. Skoro zatúžite stať sa fyzikom.“ (Science Digest) Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy v bádaní odjakživa poháňala číra zvedavosť a radosť z objavovania. Nedal si ujsť jedinú príležitosť nahovoriť kolegov na bláznivé pokusy a pobaviť ich. Feynmanove vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega, priateľ a príležitostný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Spomína sa v nich, ako sa o atómovej fyzike radil s Einsteinom, ako sa dobýjal do nedobytných sejfov s prísne stráženými tajomstvami, ako dal americkej vláde za dolár patent na atómovú bombu a ešte na mnoho iného, z čoho sa čitateľovi dvíha obočie. Vo všetkých historkách sa snúbi Feynmanova brilantná myseľ, zvedavosť a nehorázna drzosť. Práve preto sa mnohé z nich stali legendárnymi ešte skôr, ako vyšli knižne.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Věda
Vydáno: 2021 , Ikar (SK)Originální název:
Surely You're Joking, Mr. Feynman!, 1985
více info...
Přidat komentář
Docela mě překvapilo, že i tak velký duch jako Feynman je tak trochu fachidiot a nehodlá připustit, že i v jiných oborech, zejména těch nepřírodovědných, mohou existovat lidé, co něco umí. Nebo prostě možná jen ty momenty, kde narazil, nepsal do této knihy.
Životopisy čtu výjimečně, ale tenhle stojí za to. Vyprávění příběhu z opravdu nevšedního života nositele Nobelovy ceny za fyziku, milovníka žen, bubeníka, šprýmaře, ... prof. Fyenmana poučí (vlastně docela omezeně, čemu se ve svém profesním životě teoretického fyzika věnoval je dost redukované - ale nevadí, stejně bychom tomu nerozumněli :-) ) i pobaví.
Naprosto nevšední člověk, který poukazuje na to, že i složité věci se dají předat dál zábavnou a prostou formou. Často je to o tom, co zdědíte po rodičích, mnohem častěji je to ale o míře vaši zvídavosti a nutkání dopídit se jak věci fungují. Mně navíc připomíná dědu, který zvládal jak teorii, tak i praktické věci - no a to je tak trochu unikát. Věda, jazyky, cestování, art, noční kluby, Los Alamos, jo někdo umí žít.
Úsměvné příběhy člověka, který se života nebál, byl velice zvídavý a obecně celkem nekonvenční. A mimochodem vynikající fyzik, nositel Nobelovy ceny.
Jediné, co se dá knížce vytknout, je, že Feynman evidentně nedokáže psát a knížka je tak trochu jako vyprávění pro kamarádům u skleničky vína. Trochu zkratkovité, jednoduše napsané.
Ale ten mozek! Neuvěřitelné, jak byl tenhle člověk zvídaný a je dobře, že dosáhl takových úspěchů. Když už ne on, tak kdo?
Nejvíc mě pobavilo, jak se snažil čichat jako pes. Jsem v pokušení to taky zkusit :-). To a ještě to s těmi mravenci, jinak bohužel rozhodně nedosahuju jeho intelektu :-).
knihu som zhltol ako bombon. Feynman mi je neskutocne sympaticky, clovek co neuznaval naskrobenost, pozerstvo, neriesil blbosti a sustredil sa vzdy na to hlavne. Genius co bez mihnutia oka uznal svoju chybu. Nebal sa povedat ze nieco nevie, pritom jeho zaber bol ohromny. Bol to skratka skvely clovek a genialny vedec. Este aj to pisanie mu islo dobre sakra! :D
Skvělé, vtipné, inteligentní čtení. Feynman je muž mnoha různorodých dovedností. Nejvíc se mi líbilo otevírání sejfů a hraní na bubny. Fascinovala mě jeho touha všechno zkoumat, o všem přemýšlet.
roky som sa tejto knihe vyhýbal. moje skúsenosti s fyzikou boli... no, slušne povedané diskutabilné. a moje znalosti z tejto oblasti fyzikárka oceňovala štandardne: „Výborrrne! Sadáme. Štyrrrri.“ ráčkovala, mala predkus, zúfalé okuliare a blúzky s obrovskými krídlami namiesto golierov. ale vďaka nej som asi päť minút veril, že rozumiem teórii relativity.
a tak som sa nakoniec do toho Feynmana pustil. zažil som krásne chvíle s excelentným človekom. zasa sa mi potvrdilo, že génius v jednej oblasti dokáže geniálne kúsky aj v iných oblastiach. ak je niekto skvelý fyzik alebo mikrobiológ (Miroslav Holub), dokáže napísať úžasnú literatúru. žiaľ, naopak to neplatí. úžasný spisovateľ zvyčajne nedokáže vymyslieť nový fyzikálny zákon ani získať nobelovu cenu za medicínu.
má to však svoje výhody - Feynmanove knihy budú na pultoch kníhkupectiev doslova trčať, vytŕčať nad iné tituly. až tak, že ten vagón podpriemernej spotrebnej spisby, ktorá ničí naše lesy, zostane nepovšimnutý. až kým nepríde veľký výpredaj...
vďaka.
Zajímavá kniha, která v člověku vyvolává potřebu zkusit něco nového a netradičního. Proč zůstávat jen ve své škatulce? Překvapilo mne, že v této knize, tolik lidí našlo vychloubání - jakoby když něco dělám a jde mi to, tak je třeba to tajit? Já si odnáším hlavně to, že zkoušení nových věcí je zábava, která do života může přinést spoustu zajímavého.
Když si člověk představuje nějakého fyzika, a co teprve držitele Nobelovy ceny, jistě se mu vybaví někdo, kdo celé dny tráví v laboratoři nebo provádí složité výpočty. Zajisté poté předpokládáme, že kniha o takové osobnosti bude plná nicneříkajících a složitých vzorečků a hypotéz. Ovšem autobiografická kniha To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane! od Richard P. Feynmana, taková vůbec není.
Autor nás postupně provází svým životem a líčí osobní i kariérní rozvoj. Celé dílo působí spíše jako sbírka různorodých útržků autorových memoárů, které byly seskládány za sebe a sepsány do ucelenější formy. Pan Feynman například vzpomíná na své dětství, kdy v sousedství opravoval rádia a různá podobná zařízení. Velkou část knihy popisuje své působení na univerzitě v Princetonu, kde působil jako doktorandský student. Právě v této části svého života se poprvé proslavil, když přednášel pro největší mozky té doby. Ovšem do kontrastu k tomu zmiňuje nesčetná faux pas a různé přešlapy proti společenskému žargonu, aby dokázal čtenáři, že zas tak moc nevybočoval z řady. Dále se také docela podrobně věnuje projektu Manhattan, kde působil jako armádní konzultant.
Myslím si, že hlavní motivací pro vznik tohoto díla, bylo ukázat, že i přesto, že autor patří mezi největší vědecké kapacity minulého století, stále to byl obyčejný člověk. Tomuto je přizpůsoben i jazyk, který se rozhodně nenese v odborném stylu a termíny z fyzikální a matematické oblasti, byste spočítaly na prstech jedné ruky.
Z mého pohledu se jedná o velice povedené dílo, které rozhodně stojí za přečtení, a to jak lidmi z vědecké obce, tak širokou veřejností a převážně studenty. Pan Feynman byl pozoruhodný člověk, což právě dokazuje těchto 302 stran, skrze které k nám promlouvá ne jako fyziky a laureát Nobelovy ceny, ale jako obyčejný člověk, co si plnými doušky užíval svůj život.
Bohužel, tahle knížka se mi do vkusu netrefila. Čekal jsem více vědeckých informací, více zajímavosti. Místo toho jsem se dočkal hlavně jen vychloubání autora, schované za fasádou falešné skromnosti. Fakt mi ten chlapík nebyl moc sympatický.
Vynikající kniha, která by měla být povinnou četbou (především, ale nejen) každého vysokoškoláka. Ne kvůli samotné matematice a fyzice, kterých se Feynman zde jen lehce dotýká, ale kvůli obecným principům vědy, které Feynman na pozadí svého životního příběhu předkládá. A vlastně nejen kvůli principům vědy, ale i dobrého života.
Nemohu si odpustit komentář k některým předchozím hodnocením, která mi připadají snad až feminacistická. Psát o RPF, že pokládá ženy za "automaty na sex" atd., svědčí akorát tak o "poruše na přijímači, nikoli vysílači". Je to také důkazem toho, že si autor kapitolu "Dick Feynman je sexistické prase" nevycucal z prstu. Bohužel, i takové Luisy Landové Štychové jsou i dnes mezi námi. A nejde o to, že jsem chlap, takže to vidím jinak. Žádná z mých známých (vesměs vysokoškolsky vzdělaných a sebevědomých) žen, které tuto knihu četly, nezaznamenala v knize nic z toho, co jí bylo některými níže vytýkáno. Je to na stejné úrovni jako mediální lynchování Woodyho Allena kvůli lživému a vyvrácenému obvinění.
Poslouchala jsem jako audioknihu a byla to čirá radost, sledovat tohoto energií přetékajícího, zapáleného, tvořivého člověka.
Knihu som si kúpila impulzívne v kníhkupectve, po tom, čo som prečítala náhodne pol strany. Prišla mi nesmierne zaujímavá a ja som tajne dúfala, že objavím niečo zaujímavé na fyzike, ktorú som nikdy nechápala a neznášala. Kniha sa ale fyziky dotýka len veľmi okrajovo. Skôr som sa dozvedela, aký bol Fenman zábavný chlapík. Nie som si úplne istá, či by som ho skôr považovala za fascinujúceho človeka alebo by som ho neznášala za to, ako do všetkého vŕta. Určite však vzbudil moju pozornosť a knihu som doslova zhltla.
Kniha je asi taková, jaký byl i autor – zajímavá, neuspořádaná a bez servítek. Ačkoli jsem si části zejména se studijními a pracovními příběhy užila, bohužel mi celkový dojem kazil Feynmanův prezentovaný vztah k ženám, který je nepřijatelný. To, že je "zábavná" historka postavená na pohledu na ženy jako na automaty na sex a že po celou dobu čtete jeho hodnocení fyzické atraktivity všech žen okolo, je pro mě dost skličující a nepříjemné. Přes jistou autorovu domýšlivost, které se tak ostentativně vyhýbá, až se k ní obloukem vrací, bych se přenesla, ale tento fakt je za mě neomluvitelný.
Ak by vám niekto odporučil autobiografiu držiteľa Nobelovej ceny za fyziku, pravdepodobne by ste si predstavili komplikovanú zmes suchopádnych faktov vyjadrených nejednoduchým jazykom či snahu priblížiť ten-ktorý experiment prostredníctvom zložitých, bežnému človeku nič nehovoriacich vzorcov, no biografické zápisky Richarda Feynmana od tej predstavy nemôžu byť vzdialenejšie.
Vyštafírovaného, uzavretého akademika s pocitom nadradenosti nahraďte obyčajným človekom s láskou k poznaniu, ktorý sa s nadšením vrhá na otestovanie aj tých najbizarnejších nápadov, človekom so sklonmi k žartovaniu a podpichovaniu, niekým, kto pohŕda pretvárkou, ktorý si nedáva servítku pred ústa a nesnaží sa podlizovať autoritám, ale otvorene zdieľa svoje myšlienky či už debatuje s prostými ľuďmi, vzdelanými kolegami alebo samotným Einsteinom, a dostanete pravý obraz Richarda Feynmana. Fyzika, pedagóga, mysliteľa, amatérskeho bubeníka, výtvarníka, vtipálka, no najmä bežného človeka.
S fyzikou samotnou sa v texte stretávame len kde-tu, väčšinou je len akýmsi nekonkrétnym šumom v pozadí a do popredia sa dostáva len náhodne ako súčasť Feynmanových bláznivých zážitkov, ktorých núdzou veru netrpel. Vážnejšie spomienky na účasť na "projekte Manhattan" alebo upozorňovanie na zle nastavený výučbový systém, ktorého podstatou je len bezduché memorovanie, prepletá so skúsenosťami s hrou v amatérskej sambovej kapele, experimentmi so senzorickou depriváciou či úspešnými pokusmi o "vykrádanie" sejfov a to takým nesmierne ľudským spôsobom, že si nemôžete pomôcť a celkom prirodzene ho považujete za príjemného sympaťáka (i keď jeho spôsob vnímania žien, resp. neustále sťažovanie sa, že za kúpu drinku "nič nedostal" zase až také sympatické nebolo) a túžite objavovať tajomstvá fyziky.
Zaujímavé, pútavé čítanie, ktoré nenudí, raz za čas pobaví, aj keď vyslovene vtipným by som ho nenazvala.
Jsem jednoduše nadšena! Nádherná kniha, která mi poskytla mnoho krásných chvil plných smíchu, zamyšlení a radosti. :))
Štítky knihy
humor paměti, memoáry vědci fyzici autobiografické prvky Brazílie Nobelova cena Los Alamos
Autorovy další knížky
1989 | To snad nemyslíte vážně! |
2000 | Snad ti nedělají starosti cizí názory |
2005 | Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 |
2000 | O smyslu bytí |
2001 | Neobyčejná teorie světla a látky |
Rozhodně zajímavé čtení, které bych nevzala do ruky nebýt čtenářského kroužku. Feynman byl rozhodně renesanční člověk, který byl mistr nejen přírodních věd ale vlastně i umění a srdce měl i poměrně na pravém místě. Některé příhody byly poměrně roztahané, než se člověk dostal k pointě, ale jinak se to četlo docela dobře.