Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938
Jindřich Marek
Vzpomínky více než dvou set pamětníků na těžký rok 1938 nejsou jen suchým popisem tehdejších událostí - naopak barvitě a plasticky zachycují často velice hořké pocity těch, kteří byli tak krutě vyhnáni ze svých domovů. Kniha vychází v roce osmdesátého výročí této smutné události a doplňuje jí historický přehled Jindřicha Marka a bohatá obrazová příloha Jaroslava Čvančary.... celý text
Přidat komentář
Má matka jako desetiletá utíkala z Ústí v září 1938. Do své letošní smrti už Němci ruku nepodala. Její vyprávění ve mě samozřejmě formovalo názor na tuto dobu: Jen díky naší holubičí povaze mohli odejít. Ty excesy RG byly jen kapkou v moři. Správně z nich měla být část popravena jako zrádci a zbytek 20 let v pracovních táborech budovat co za 7 let zničili. Polistopadové jednání se Sudeťáky je zločin proti státu = 8-12 let a propadnutí majetku.
Bohužel tato fantastická kniha moc čtenářů neoslovila. To bych nebyl jinak 15. hodnotitel. Ten styl je opravdu náročný. Ideální by bylo, kdyby si některá z našich spisovatelek (tohle chce ženské vnímání), vybrala několik příběhů a doplnila je do formátu povídek.
Jediné co mi zde chybělo bylo více prostoru pro okupaci Těšínska Poláky. O tom , jak se zachoval Slovenský štát ke svým doktorům, učitelům apod. nebylo prakticky nic. Jen zmínka, jak stříleli na vlaky s našimi vysídlenci z Podkarpatské Ukrajiny.
V Sudetech jsem se narodil, takže si o jejich pohnuté minulosti rád něco přečtu. Kniha je tvořena z mnoha minipříběhů a bohaté obrazové přílohy. Je hrozné, co museli Češi prožít. Oba národy vedle sebe žili v míru a pak přijde idiot a jeden národ zfanatizuje a všechno zničí. Vysídleni Němců také určitě nebylo v mnoha případech košér, ale kdo seje vítr, ten sklízí bouři. Němce nelituji.
Je to hořké a smutné čtení. Ale taky velmi poučné. Rozhodně bychom na pohnuté události z let 1937 a 1938 neměli zapomínat. Někdo toho Henleina (a potažmo Hitlera) volit musel - na to mysleme, když slyšíme příběhy z roku 1945 a 1946 podávané z druhé strany Šumavy a Krušných hor (my nic, my muzikanti). Plně se ztotožňuji s komentáři, které napsali čtenáři přede mnou.
Skvělý počin, protože pamětníků je čím dál méně a ve finále opět může zvítězit jen lepší propaganda. Připojený citát z deníku Goebblse jak jsou Češi naivní, že věří Anglii a Francii stojí za to. I vzpomínky na zabírání spíše českých vesnic.
Tuhle knihu by si měli přečíst povinně všichni pravdoláskaři,kteří se chtějí omlouvat Němcům,pořádat srazy sudeťáků u nás v Čechách a pořád litují chudáky sudetské Němce,že je zlí Češi vyhnali z jejich domovů.Nikde se ale nepíše,že Češi byli vyhnáni ze svých domovů,že přišli o svůj majetek a kolikrát i o život.
Divím se,proč se dnes nepřiznají,že chtěli domů do Říše.A když se jim to splnilo,tak křičí,že to nechtěli.Chci ještě doplnit,že o odsunu Němců nerozhodli Češi,jak se dnes také říká u nás,ale vítězné mocnosti na konferenci v Jaltě,kam Češi neměli přístup.President Beneš pouze plnil to o čem se v Jaltě rozhodlo.
Tohle se musí neustále připomínat ,aby se nezapomnělo ,jak byli Češi vyhnání ze svých příbytků ,jen z ranečkem toho nejnutnějšího a do dnešních dnů se jim nikdo neomluvil a neodškodnil.
Všechny vzpomínky se vesměs shodují stejným scénářem. Po prvních projevech Henleina se začala situace vyhrocovat a Němci začali být na Čechy a Německé sociální demokraty sprostí, docházelo k rozbíjení oken ,bití dětí při cestě do školy,k fyzickému násilí, přepadávání českých objektů a celních stanic ,první oběti a ještě mnoho dalšího násilí.
Povinná četba hlavně pro lidi ,co si myslí ,jak jsme my Němcům v roce 1945 ublížili.
Můj komentář by byl téměř nepublikovatelný, tak to řeknu slušněji v jediný větě, kterou jsem kdysi četla v knize od spisovatele Karla Poláčka: Povinná četba pro ,,pány od péra, který nás lidi masírovali k odpuštění za to, že jsme ,,Německému lidu" ubližovali po roce 1945 nebo při odsunech do jejich vlasti.
Stačí přečíst pár příběhů a já vám smutno z toho, co se tu dělo. Ale je třeba to číst, aby člověk dokázal srovnávat s tím, co je nám leckdy některými medii vnucováno.
Štítky knihy
nacismus okupace druhá republika (1938-1939) Sudety pohraničí rok 1938 historie a faktaAutorovy další knížky
2018 | Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 |
2003 | Háchovi Melody Boys |
2005 | Barikáda z kaštanů: Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové |
2004 | Hraničářská kalvárie |
2000 | Pátou kartu bere smrt |
Češi v Sudetech si vytrpěli,byla to hrozná doba,zapomenout by se nemělo..v posledni době se vydávají přiběhy s tématikou odsunu Němců po válce,taky to nebylo úplně fajn,ale co všechno zaživali Češi před válkou v Sudetech,jako by se zapominalo .. možná jen můj špatný rozhled..Nicméně kniha mě obohatila,udělala jsem si podrobnější názor ..