Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4273 4273

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

akvi181
02.02.2021 5 z 5

Náročné, ale strhující čtení

Krucifix
30.01.2021 4 z 5

Líbil se mi námět, styl i zřejmá zasvěcenost do problematiky. Kniha je napsána neotřele, umí být věcná, neexhibuje, i když fantazie nechybí. Autorka by si nedovolila psát o něčem bez důkladné přípravy, může si dovolit pendlovat mezi historií, politikou i prací na statku a nepůsobit trapně. Pobavily mě i komentáře čtenářů, které autorka knihou namíchla.

domis
24.01.2021 5 z 5

skvělá kniha, která člověku poodhalí i druhou stránku věci než jak jsme naučeni ji vnímat, a efekt takových činů na další generace

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Vynikající dílo, úžasný realistický popis vyhnání Němců z Brna.

saxik07
21.01.2021 5 z 5

Velmi silný příběh, mrazí mě, že to byla realita! Velmi čtivě napsané, je to jedna z knih, na kterou se nezapomíná!

capricorn__
15.01.2021 5 z 5

Tuhle knížku bych doporučil lidem, kteří zastávají myšlenku, že si Němci odsun(y) zasloužili. Překvapilo mě (vlastně spíš znepokojilo), kolik lidí z okolí se k této myšlence hrdě hlásilo a ještě se na mě koukali jako na blázna, když jsem jim říkal, že nemůžou házet všechny do jednoho pytle. Upřímně, nemám rád spoustu českých autorů, Třeštíkové a Hartlové a Vieweghové mě prostě neberou, proto jsem rád za K. Tučkovou. Tato knížka je napsaná opravdu hezky, čtivě a realisticky, autorka je jaksi nestranná a nechá vás, abyste určili, jestli s osudem Gerty souhlasíte nebo jestli vám jí je líto. Nebylo vůbec jednoduché knížku přečíst - to rozhodně ne, byly chvíle, kdy byla opravdu odporná (a nyní nemyslím stylisticky či literárně), ale tato část historie pěkná nebyla. Vím aspoň sám za sebe, že knížku už nikdy neotevřu, ale vřele ji doporučuju dál.

tektit
11.01.2021 4 z 5

Mráz mi běhal po zádech, když jsem to četl. Poutavě popsané některé osudy lidí, kteří chtěli jen klidně žít.

Deena_
31.12.2020 4 z 5

V polovině jsem myslela, že knihu odložím začala být dost nudná a tak nějak se to táhlo bez cíle. Jsem ráda, že na konci bylo aspoň ukončení co se s kým tak nějak stalo.

Hrdlinka75
29.12.2020 5 z 5

Knížka mě naprosto šokovala, četla jsem ji jedním dechem a často s pusou dokořán. Nic jsem o této tématice nevěděla, když se mluvilo o Benešových dekretech, přišlo mi to jako něco z dějepisu a proč bychom jako měli Němce odškodňovat? Za co? Za to, co našim lidem prováděli v koncentráku? Ale není to jednodnoznačné, není to tak černobílé. Byli lidé, kterým se ublížilo bohužel i neprávem, bez soudu, na obou stranách barikády se našly svině, které znásilňovaly nevinné ženy, zabíjely děti, ubližovali starým ...Tohle by měla být součást povinné četby ve školách a nejhorší je, že at se měnil režim jak chtěl, nedočkala se Gerta spravedlnosti :( ...

Mufa
26.11.2020 4 z 5

Jedna hvězda dolů za občas nezáživný zdlouhavý popis některých situací. I když on vlastně celý ten socialismus byl zdlouhavý a nezáživný. Nikdy mě nenapadlo se nad odsunem Němců zamýšlet, považovala jsem to za celkem správnou věc. Tohle je pohled z druhé strany a musím říct, že o tom budu dlouho přemýšlet. Litovala jsem všechny své příbuzné, kteří přežili obě války, aby skončili pod nadvládou Rusů, ale ve světle Gerty se jejich osudy nezdají tak nešťastné. Silný příběh...

Nočnípták
25.11.2020 4 z 5

Gertu jsem četla asi před třemi lety. Dost často na ni myslím, ale pořád nevím, jak ji hodnotit. Něco se mi líbilo moc, něco méně. Na příběhu Gerty nám paní Tučková ukázala jak s osudy mnoha lidí zatočila válka a poválečné roky v socialistické republice. Mnoho toho, co se tehdy dělo, pro nás zůstavalo utajeno. Proto si paní Tučková zaslouží poděkování.
Gerta Schnirch však ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Soucítím s ní proto co zažila, ale ráda ji nemám. A na rozdíl od CarolC mne závěr knihy nemrzí, dokonce mne ani nepřekvapil. I když je to smutné, že ji vlastní dcera nepochopila. Já zase spíš chápu dceru.
Kniha je pro mne zdrojem poznání málo známých historických faktů. Je opět napsaná krásnou češtinou a to mě hřeje u srdce. Vracet se k ní však už nebudu. A určitě to není proto, že nejsem z Brna, protože z Fabriky jsem přímo nadšená. Komentář od Wladimirski vyjadřuje proč i já dávám 4*.

lernami
24.11.2020 5 z 5

Silná emotivní knížka. Ukazuje odvrácenou část historie, o které se toho moc nenamluví. Četla jsem ji jedním dechem!:)

Hema
23.11.2020 5 z 5

Krásná kniha, vybroušený jazyk. Skvěle napsaná věc, která už byla v minulosti popsaná mockrát, jenže v podání Tučkové je to něco úžasného.

CarolC
11.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Kniha je velmi syrová a jedná se o realistické vykreslení válečného a poválečného Brna, kdy osudy tamních lidí byly nelehké a táhli se napříč dalšími generacemi, než se vše "urovnalo". Některé pasáže mi ale přišly zdlouhavé a naprosto zbytečné. Také mi trvalo nějakou dobu se do knihy začíst a místy jsem měla problém s orientací v ději. A co mě naprsto mrzí je celý závěr příběhu, kdy byla Gerta vlastní dcerou naprosto nepochopena, ač si to zcela po právu přála.

betička
11.11.2020 5 z 5

Vždy je jen ve prospěch věci podívat se na události ze všech stran ... úžasná kniha o tom, že ve válce (jakékoliv) není nikdo vítězem. Jsou jen poražení a jejich zážitky, zkušenosti ovlivní další generace. Jen se z toho poučit ...

Wladimirski
31.10.2020 4 z 5

První část knihy byla na více než maximálních 5 hvězdiček. Silné a těžké téma, velice dobře autorsky uchopené, na příběhu Gerty velmi věrně a přesvědčivě popsalo situaci a osudy lidí při odsunu Němců. Od čtení se nedalo odtrhnout, mrazilo v kostech. S vývojem příběhu ale klesala záživnost, náboj a poutavost toho, jak byly další události předkládány. Začaly mi vadit časové posuny a změny osob, z jejichž pohledu se kniha vypráví. Začalo se objevovat příliš mnoho nepodstatných popisů, které odváděly od tématu. 4 strany popisující dojení krav v JZD a podobné odváděly pozornost a soustředěnost a tak mnohdy zastínily vnímání finalizace osudů některých z mnoha postav. Kniha měla mít minimálně o 100 stran méně. Ale i tak si 4 hvězdičky zaslouží a k přečtení doporučuji.

Kája95
30.10.2020 4 z 5

Konec války pohledem Němky. Kniha nutí k zamyšlení. Svým způsobem krásná a surová

kratochvilhana
29.10.2020 5 z 5

Takové knihy jsou přesně můj šálek čaje.

inachisio
28.10.2020 5 z 5

Strhující, krásně napsaný neuvěřitelně rozporuplný příběh plný beznaděje. Na jednu stranu chápete, na druhou stranu odsuzujete.

Enforcer
27.10.2020 5 z 5

Velice smutná kniha, ale měl by si ji přečíst každý. Jde o poměrně těžké čtivo, které mi svou zatěžkaností a prvotní nepřístupností poněkud připomíná díla 19.století.