Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4200 4200

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

willy9203
22.09.2020 5 z 5

Kateřina Tučková je perfektní vypravěčka a dokáže navodit atmosféru, která vás zcela pohltí a mrazí vás až v prstech na nohou. Příběh Gerty Schnirch je obrazem nelidského zacházení, kterého se dostalo německým občanům v Čechách po druhé světové válce. A ukazuje na to, jak je nebezpečné, když se k moci dostane lůza.
Při četbě se ale mějte na pozoru, abyste chápali i tu druhou stranu barikády (nemyslím samozřejmě ty, kteří si užívali násilí, ale běžné lidi).

TamaraKrejčí
20.09.2020 3 z 5

Tři hvězdičky(omlouvám se, že jsou jen dvě, neumím opravit) a klobouček dolů za téma, které je opravdu dobré připomínat.
Jen prostě styl psaní mi nesedl. Za mě, pokud to má být román, tak trošku těch jiskřiček nadějí by nebylo na závadu. Knihu jsem četla zároveň s jinou a to jen protože, se mi četla prostě špatně. Ale pořád jsem doufala, že něco přijde, nějaká jiskérka, že přežít pochod smrti a všechnu tu hrůzu potom, mělo nějaké potom... a přijde poslední kapitola a poslední z mnoha souvětí a je konec a nic...

Vknihách
20.09.2020 4 z 5

Do knihy sa mi začítavalo celkom ťažko. Trvalo mi vyše týždňa, kým som ju dočítala. Vôbec to nebolo tým, že by ma nezaujala. To vôbec. Práveže vo všeobecnosti som si všimla, že ťažšie témy sa mi nečítajú ľahko a rýchlo,ale potrebujem príbeh vstrebávať postupne. Autorka bravúrne opísala celé dianie v Československu. Od roku 1942,46,68,89 až po rok 2000 bol zachytený život Gerty v najväčších míľnikoch. Ale! Naozaj by kniha mala byť oveľa hrubšia, pretože už vpád Rusov nebol podľa mňa dostatočne rozvitý. A aj Gerta s jej frustráciou zo života nebola poľutovaniahodná, skôr otravná.Chápem, ťažký život a neprávosti sa podpíšu na každom,no iné ženy z ich "skupiny" to dokázali, naučili sa žiť so svojím bremenom,ale Gerta bola uzavretá vo svojej bubline ublíženosti až do konca.
V každom prípade Vyhnanie Gerty Schnirch odporúčam

Ester71
09.09.2020 5 z 5

Příběh se mi líbil, určitě stojí za přečtení...

jitka6072
07.09.2020 3 z 5

Zajímavá a strhující kniha.. Ke konci už se pro mě ale trochu táhla..

kachnat
23.08.2020 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha. Pohled na konec války, poválečnou dobu a dobu až po téměř současnost z druhé strany barikády. Hlavní hrdinka - poloviční Němka, popisuje, jak to vypadalo od konce války, násilný odchod Němců, jejich osudy. Smutné příběhy. Chápu postoj hrdinky, ale chápu i situaci po válce, kdy lidi byli plní nenávisti a bylo jim jedno, zda některý z Němců byl vlastně Čech......

Etincelle
16.08.2020 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky po Žítkovských bohyních. Celý příběh se mi četl lépe a rychleji, přestože na mně osud hlavní hrdinky působil celkově smutně. Zajímavé jsou historické události, které Kateřina Tučková popisuje a o kterých se (jak tady mnozí zmiňují) zatím málo píše a mluví. V době čtení knihy jsem žila v Brně a často jezdívala do Pohořelic, o to silněji na mně celý příběh působil. A i když ve mně zůstal smutný dojem z celého příběhu a ze života, jaký hlavní hrdinka měla, jsem ráda, že autorka napsala tak kvalitní knihu.

Dagmar76
07.08.2020 5 z 5

Smutný pohled z té druhé strany. Kniha není rozhodně pro slabší povahy. Vykresluje, čeho všeho jsou lidé schopni, když tzv. můžou a nehrozí žádný postih.Pro mě ještě více zajímavější a obohacující, než Źítkovské bohyně.

laepus
05.08.2020 5 z 5

Síla. Opravdu síla. Knih současných českých autorek, které se dají beze studu číst, je jako šafránu. A tohle je jedna z nich. Tak dospěle napsaný příběh, tolikrát se navzájem doplňující informace, občasné kapitoly z pohledu konkrétních postav, k tomu brutální téma česko-německých vztahů a brněnský pochod smrti... Fakt síla. I když je stěžejním motivem knihy právě onen výše zmíněný pochod smrti (jen pro české fašounky - nic jiného než pochod smrti to tehdy nebylo!), kniha zaobírá takřka celé období od konce první republiky až po počátek 21. století. Někde v polovině knihy to může působit, jakoby příběh ztrácel trochu dech... chyba lávky, čtenáři, buď trpělivý... druhá půle ti přidá spoustu nových informací o tom, co se vlastně tehdy dělo, co kdo zažil a hlavně, jak se k tomu tehdejší společnost stavěla.
Co dodat závěrem. Úžasná knížka - smutná, ale pravdivá a upřímná. Kniha o lidech, jací dokážou být. Jací dokážeme být...

Cajda
23.07.2020 5 z 5

Ze začátku mi vadila ta předlouhá souvětí, která jsem si četla 3x, abych je pochopila. Pak jsem se do děje ale tak začetla, že už mi nic nevadilo! Je to velmi náročné téma, ale řekla bych, luxusně zpracované. Tato kniha by rozhodně měla být v povinné četbě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doporučuji přečtení tohoto díla VŠEM!

jxr
22.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Příběh Gerty Schnirch, dívky z česko –německé rodiny, žijící v Brně v době vzestupu a pádu nacistického Německa, která se vždy cítila víc po matce Češkou a která, tak jako tisíce dalších, musela zaplatit za hříchy jiných a nést toto břemeno do konce svých dnů…Bohužel, dějiny lidstva jsou spojeny s otřesnými, šokujícími a znepokojivými událostmi, které často doprovázejí nelidské, bezcitné a kruté chování člověka k člověku. Kdysi slušní lidé, sousedé, přátelé se ve zfanatizované mase chovají jako smyslů zbavení a lidský život v té chvíli nemá žádnou cenu. Příběh o poválečném odsunu Němců, které doprovázelo kruté zacházení, znásilňování a vraždy, příběh o normalizaci, kádrování a omezování lidské svobody v době totalitního Československa, příběh o napravení křivd a smíření se s osudem po pádu komunismu…Kniha je vynikajícím dokumentem těchto dob, viděn nejen očima samotné Gerty, ale i očima druhých, kteří to vše vnímali tak trochu z jiného úhlu pohledu, avšak po literární stránce jsem si nemohl zvyknout na autorčin styl, četba tak byla pro mě hodně obtížná a těšil jsem se na konec…

verunb
20.07.2020 5 z 5

Tak tahle kniha překonala naprosto všechny moje očekávání. Byla to první knížka o této tématice, co jsem četla a ta surovost, kterou byla psána, mi vyrazila dech. Že začátku jsem se do knihy nemohla začíst, ale po pár stránkách mě pohltila... Ta bezmoc a nespravedlivost která provází celým dějem je děsivá, to, jak si člověk nemůže být nikdy jistý, je ještě děsivější... Po dočtení jsem v duchu děkovala, že můžu žít v takové době a takovém světě, jaký máme dnes a vzdala tichou vzpomínku všem, kteří kvůli tomuto světu tak trpěli.

tamara1351
17.07.2020 5 z 5

Chvilku mi trvalo se do knihy začíst a sžít se se stylem psaní,ale pak mě děj velmi oslovil a vtáhl,asi i proto,že žiju v Brně a miluju okolí Pálavy.Oceňuji i občasné úhly pohledu očima jiných postav.Silné téma i o tom,že odpuštění a smíření je to nejdůležitější v našich životech,ať už jsme prožili cokoliv.

tittanie
17.07.2020 5 z 5

Nevím, jestli mám psát něco dalšího. Tuhle knihu jsem četla po Žítkovských bohyních, které mě nadchly. Tohle je strašně silné dílo, které se nedá číst na jednou a rychle. Člověk musí všechen ten hnus doby, nespravedlnost vstřebat. Určitě stojí za přečtení. Dozvěděla jsem se věci, které jsem nevěděla nebo si je nespojila do souvislostí.

AlbionFoxyFox
03.07.2020 5 z 5

Zaznamenané události jsem znala pouze jako fakta a takto v podobě příběhu mě zasáhly ještě více. Zpočátku jsem si musela zvyknout na zvláštně psanou přímou řeč a střídání vypravěčů, ale po chvíli to pro mě bylo přirozené a kniha patří k tomu nejlepšímu, co jsem z daného žánru četla.

mirinda973
24.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka, díky za tento "druhý" pohled na poválečné období, kdy mělo zřejmě platit oko za oko....ovšem zvítězila lidská zloba a krutost. Skvěle napsané, doporučuji

Kerolka_P.
21.06.2020 5 z 5

Další dílo Kateřiny Tučkové, které čtenáře zcela pohltí. Odvrácená strana konce války ve své nejtrvdší podobě. Ze msty nikdy nevzejde nic dobrého. Vřele doporučuji k přečtení!

felia
18.06.2020 5 z 5

Už je to nějaký čas, co jsem tuto knihu četl. Autorku jsem si zařadil jako mou nejlepší současnou českou spisovatelku a její další knihy mi dokazují, že jsem se nemýlil

dawe01
16.06.2020

Kniha odráží životy německých komunit v Brně. Pro lidi z Brna jsou názvy ulic v němčině či ukazování Gertiných cest velmi zajímavé. Gertin život je od začátku pěkně líčen. Ke konci je ale dějová linie hodně smrštěná tím, že zde autorka chtěla poukázat i na komunismus. Kniha je mi přesto moc líbila a řekl bych, že ukázala válku v trošku jiném úhlu pohledu

m_martina
01.06.2020 5 z 5

Působivá kniha, na kterou se nedá hned tak zapomenout. Četla se mi dobře, i když příběh je smutný.