Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4209 4209

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

jankor
03.08.2019 4 z 5

Silný lidský příběh....ale asi se podruhé nezačtu.

mol378
29.07.2019 4 z 5

Daleko lepší než neprávem téměř kultovní Žítkovské bohyně od téže autorky.

Rosana
16.07.2019 2 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, ale nepodařilo se mi do ní začíst, prostě mě nechytla.

Janca007
14.07.2019 5 z 5

Knížka i příběh se mi líbil, zpracování takto těžkého tématu - klobouk dolů... Překvapilo mě, jak se autorce podařilo zachytit v podstatě dlouhou časovou osu, popsat dobu i osudy lidí. V příběhu jsem se neztrácela, knížka mě mile překvapila :)

tabaluga
09.07.2019 5 z 5

Velmi silný a dojemný příběh. Moc jsem hlavní hrdince přála, aby se na ni konečně usmalo štěstí, ale kromě pár let strávených s přítelem z války neměla vlastně pro co žít. Dala bych to jako povinnou četbu...pani spisovatelka si vybrala těžké téma, ale zpracování zvládla na jedničku.. doporučuji

ddkk
09.07.2019 5 z 5

Žiju v Brně od roku 1976 a až do porevolučních let jsem neměla o skutečné historii města ani ponětí...až se můj tehdejší kolega Luděk Navara začal zajímat právě o brněnský pochod smrti, jak se mu také říká...Příběh, který Kateřina Tučková popsala, všechny související okolnosti i následující osudy, jsou dodnes pro mnohé neuvěřitelné a nepochopitelné. A tragické. Je to skvělá kniha a přidávám se k těm, kteří doporučují, aby se stala povinnou školní četbou. Ta minulost, o které se v příběhu Gerty Schnirch píše, není zas tak vzdálená a naše děti o ní většinou nevědí vůbec nic.
Dávám plný počet a doporučuji.
P.S. Jen ten konec, ten mě vzal jako matku u srdce. Asi bych se bez něj obešla.

i.stefany
07.07.2019 5 z 5

Velmi hutný příběh na téma vysídlení brněnských Němců. Paní Tučková vytvořila nesmírně autentický pohled na poválečnou dobu, kdy nevinní lidé, tentokráte Němci doplatili na svou národnost. Tato kniha byla pro mne velmi užitečná a umožnila mi vidět poválečnou situaci i z druhé strany. Tak těžké téma od tak mladé autorky, to je nevídané.

jarin58
07.07.2019 5 z 5

Nádherně smutný příběh.Přiznám se na konci k slzám.

xreni
02.07.2019 4 z 5

Poslouchala jsem tento pribeh jako audioknihu a dal mi hodne premysleni, o zivote v teto dobe. Diky za kazdou takovou knihu, dnes by mely byt povinnou cetbou

soukroma
01.07.2019 5 z 5

Silná a skvěle napsaná kniha: nerada čtu o válce a jiných hrůzách, přesto mi to nedalo... a přečetla jsem jako první od autorky. Trošku mi zpočátku vadil styl - z ničeho nic vypráví někdo jiný, ale postupně jsem uznala, že je to vlastně dobrý přístup (urychluje a doplňuje děj). Některé hrůzy jsem musela přeskakovat, zato jsem byla zvědavá, kam až Gertin příběh v našich dějinách dospěje. Nečekala jsem, že to dojde až vlastně do nedávné doby.
Ovšem doby, kterou si stále ještě ani autorka nemůže skoro pamatovat - pro mě nepochopitelné, že takto dobrou knihu napsala vlastně bez vlastních zkušeností s popisovanými dějinnými úseky. Jako mladá, začínající spisovatelka, si tedy svoji prvotinu nijak neulehčila...
Počítám, že brněnské reálie budou dalším bonusem pro místní, pro Pražáka to až tak přínosné nebylo.
Doba, vlastně doby popisované, byly děsné, Gertin osud specifický (jak se pořád chtěla vrátit domů - do domova, který už domovem nebyl), ovšem vyvážený osudy dalších žen a jejich dětí - každá měla svůj recept na přežití, svůj pohled na věc, své názory a své plány, což náležitě vyvážilo celkový obsah. A k tomu se výborně hodil zvolený styl střídajících se vypravěčů.
Celkové ocenění: 90%, obsahově za odhalení událostí provázejících válku a situace v Brně a na jižní Moravě v době (po)válečné.

Pozn.: schválně jsem se vyhnula těm nastoleným palčivým otázkám - i nám nepamětníkům války těžko hodnotit "kolektivní vinu a její odplatu" - jak kniha ukázala, každý Němec i v zázemí měl jinou míru viny a každý si to také "odskákal" různě; ale co může každý hodnotit je, jak se díváme na druhé, jak/zda se mění či nemění naše hodnocení druhých v souvislosti s dobou a změnami uspořádání politického, mocenského, národnostního - vždycky je to nakonec o konkrétních lidech, kteří rozhodují (třeba i o našem vlastním osudu v dobách pohnutých).

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Hned po dočtení a napsání krátkého komentáře jsem se začetla do komentářů předchozích. Je jich hodně a jejich čtení si vyžádalo hodně času, ale nelituji: téměř každý totiž přináší opravdu autentický osobní pocit z knihy, mnohdy doplněný vlastní/rodinnou zkušeností. Díky tomu jsem se dozvěděla i pár dalších věcí nad/za rámec románu a rovněž jsem měla možnost si i srovnat vlastní dojmy (na Gertu nemám vyhraněný názor, sympatie jsem neřešila, zato Barbora mi připadala zejména v závěrečném resumé matčina života víc než neuvěřitelná, už kvůli svému původu, který jí autorka z mně neznámého důvodu vybrala a který dozajista hrozí jistou degenerací).
Až na naprosté výjimky (jako lakonický "Literární zmetek.") vlastně s každým komentářem mohu víceméně souhlasit. Komentáře níže dle mého tak slouží jako velmi zdařilý a užitečný doslov - ozvěny mnoha set čtenářů. (Domnívám se, že kvalita komentářů odpovídá kvalitě knihy - vycházím ze srovnání s jinými nicneříkajícími stovkami komentářů u "bestsellerů" jiného charakteru).

Kitty
23.06.2019 5 z 5

Super, super a znovu super! Tedy kniha, méně již pravdivá předloha...

Nádherně a napsaná kniha, čtenář se zcela vžije do děje a zažívá spolu s hrdiny celé to bezpráví a křivdy. Úplně slyším vyprávět babičku a další známé, kteří též s velkým písmenem "N" chodili mýt dlažbu na náměstí, kdy ženské s dětmi hlídali se samopaly...
Konec knihy se mi zdá lehce slabší, za mě by poslední část být nemusela.
Doporučuji přečíst, jak vypadá rčení "když se kácí les, lítají třísky" .

KarinŠ.
22.06.2019 3 z 5

Kniha byla ze začátku hodně čtivá. Potom ve vetší části poloviny knihy jsem měla občas nutkání nějakou tu stránku přeskočit. A na konci jsem čekala a četla s dychtivostí jak to celé dopadne . kniha se mi jinak moc líbila .Až na ten konec , ten mi přišel docela odfláknutý .
Každopádně jsem se dozvěděla něco o historii a to mě vždy hodně těší.

123Lussy
20.06.2019 5 z 5

Konečně jsem díky tomuto románu pochopila, co se dělo po Hitlerovu pádu a zachytila tu nenávist ze strany Čechů.

marimari
19.06.2019 5 z 5

Další zdařilá kniha, kterou by si měli všichni přečíst- jako varování před nebezpečnými činy a myšlenkami, souvislost mezi příčinou a následkem a nikdy nezapomínat na lidskost, morálnost, sounáležitost a soucit.

Lizard
03.06.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Už podruhé mě paní Tučková přesvědčila, že její knihy stojí za to číst. Jsem velmi ráda, že dokáže své vzdělání propojit se studiem historie a vytvořit pak tyto dechberoucí příběhy. Kniha rozhodně stojí za přečtení!

Melaanie
27.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavý příběh zase z druhé strany, jak se doba po válce zachovala k nevinným lidem, který s neměli nic společného s Německem a jeho politikou. Ale bohužel taková byla doba a my se z toho můžeme jen poučit a neopakovat chyby.

iveta61
23.05.2019 5 z 5

Silná kniha, smutná, nadchla mě, vyděsila, zjistila jsem, že neznám historii, čtivá, krásná, nedokážu vyjádřit všechny pocity. Doporučuji určitě přečíst.

hapac
21.05.2019 4 z 5

Smutný, silně emoční příběh nutící k zamyšlení, bohužel zpracovaný na základě skutečné události. Ještě dnes cítím tu tíseň, která mě provázela při čtení a pak ještě dlouho po odložení knihy. Soudit je tak těžké.

PaniJani
19.05.2019 4 z 5

Těžké, těžké čtení. Tíživé téma, které stále bouří diskuze a nutí se zamyslet. Místy mě kniha zas až tak nevtáhla a nejradši bych sem tam něco přeskočila, ale celkově ji vidím jako velmi dobrou knihu, která dokáže přiblížit naší minulost a má silný emoční příběh.

kacapr
07.05.2019 5 z 5