Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4281 4281

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Myrha
30.03.2019 4 z 5

Šroubovaný konec jinak jiná kniha o válce a 20. stol. V podobě audioknihy. Vilma Cibulková dodala knize další rozměr. . .

kacenka72
22.03.2019 5 z 5

Silný příběh, který otevírá téma, se kterým jsme se jako společnost ani po tolika letech stále nevyrovnali (viz stále platné Benešovy dekrety)... Příběh je sice rozvláčný a střídá se v něm několik různých vypravěčů, ale na působivosti mu to nebere.
Hodně jsem při četbě přemýšlela nad tématem provinění se lhostejností, není nutné být aktivní podporovatel zla, ale stačí nečinně přihlížet a dělat, že mě se to netýká... kolik z nás se z toho poučilo?
Další zamyšlení citátem: "Domov není tam, kde člověk vyrostl, to si nemysli. Domov je tam, kde Tě lidé vítají, když vstoupíš."

hroneczek
12.03.2019 5 z 5

Výborná kniha. Doporučuji všem - před maturitou i po ní na rozšíření historických obzorů. Kniha nádherně vystihuje to, proč u nás tak snadno zakořenil komunismus, vystihuje i pohled dnešní generace na válečné události - víme o těch věcech, nejsou nám jedno, ale jsou pro nás na hony vzdálené, odvál je čas, ale nesmíme zapomenout...
Nikdy již neporozumíme těm, kteří byli celý život vyháněni, haněni a utlačováni za to, kým jsou, i přesto, že to nemohli ovlivnit.
A myslím si, že takových lidí, jako byla Gerta, bylo mnoho - stejně ublížených, skeptických, s promarněným a prázdným životem plným strachu.

el.peee
07.03.2019 5 z 5

Uf, přemýšlím, co napsat. Jestli jsem celé roky četla knihy špatných žánrů, jestli jsem nyní změnila své záliby na literaturu z období války nebo jestli jen kniha byl tak poutavě napsaná... 3/4 knihy jsou úžasné, určitě i na 6/5. Ale trochu mě mrzí ten závěr, který je uspěchaný a působí na mne tak, že za každou cenu musel skončit na konci života Gerty. Je to škoda, možná by úplně stačilo nechat konec více otevřený.
I tak mě kniha zasáhla, zejména i proto, že v oblasti Gertiného bydliště pracuji a pohybuji se velmi často, a tudíž i představivost a znalost prostředí udělala své.
Nakonec knihu hodnotím plným počtem i proto, že jsem nečekala, že mne bude tolik bavit i tato problematika a bude se tak dobře číst.

mynamail
06.03.2019 4 z 5

Takže asi tak, postupně:
- osudy Gerty v jejím dětství na mě dýchaly neuvěřitenou láskou maminky, snahou dítěte zůstat dítětem, bohužel Gerta dospěla příliš brzy
- drama konce války a pochodu z Brna mě překvapovalo každou větou, pocity viny a neviny, myšlenky v hlabách Gerty a jejich přítelkyň, nenávist, zloba, potupa, otázky "proč my, když my jsme válku nechtěly, ničím jsme se neprovinili, jen tím, že máme německou národnost"...... Nutilo mě to však velmi, velmi srovnávat s osudy nevinných lidí nahnaných do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Chápu bolest, jakou si všechny a všichni prošli. Těžko soudit, čí bolest byla větší...
- období 60.let a let následujících bylo pojato letem světem. Gerta již přežívala jak se dalo, bez svých snů a bez snů pro svou dceru. Měla těžký osud... Osud, kterému nijak nešla naproti. Ale promiňte mi to přirovnání, stala se z ní zapšklá ženská.
- Gerta v celé knize přemýšlí o ztrátě majetku, o ztrátě domova, o své nevině, o potupě jako člověka, jako ženy, o ztrátě naděje. Někdy to na mě bylo příliš.
Zpracování úžasné. Toto téma takto zpracované jsem četla poprvé. Závěr dojemný. Určtiě doporučuji. Ale potom si musíte dát nějakou nenáročnou oddychovku...

dana-klara0996
01.03.2019 4 z 5

Strhující, dojemné, smutné - přečteno jedním dechem.

hannah888
01.03.2019 5 z 5

wow!!! knihu jsem před pár hodinami dočetla, bylo to velmi silné.. Je neuvěřitelné, že to napsala třicetiletá žena, klobouk dolů.. Kniha mě donutila si o tomto tématu nastudovat více, za což děkuji.. Jen dvě věci.. závěr knihy byl dost rychlý, po roce 68 se autorka jen dotkla revoluce a pak pár řádek z roku 2000 a pak mě mrzelo ze nevíme, co se stalo s Karlem, do poslední stránky jsem čekala, že tam v této linii bude nějaké rozuzlení..no nedočkala jsem se. Jinak kniha úžasná a doporučuji všem.

Jana283
28.02.2019 5 z 5

Otevřela mi duši i srdce.Láska na celý život...

LieselM
24.02.2019 5 z 5

Neskutečně napsaná kniha, která vám naskytne zcela nový pohled na poválečná léta na území jižní Moravy. Silný příběh o tom, jak může vina celého národa nesmazatelně zničit život i nevinným lidem a jejich dětem. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla!

Marekh
22.02.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Kniha získala cenu Magnesia Litera 2010 a další ceny. Určitě si všechna ocenění zaslouží. Kniha je poměrně obsáhlá, je rozvláčnější, ale z druhé strany pokud se čtenář začte a příběh ho osloví, tak mu čtení bude ubíhat rychle a nakonec nebude od knihy chtít odejít. Kniha má 5 částí. Když jsem si pročítal Kanón titulů (seznam knih k povinné četbě) k maturitě ze střední školy, kterou jsem absolvoval, narazil jsem v tomto seznamu také na tuto knihu. Určitě souhlasím s tím, že tato kniha je vhodná k zařazení do Povinné četby a student si tuto knihu může vybrat k maturitě, pokud bude chtít. Možná také jiné střední školy zařadily tuto knihu do Povinné četby.

Při čtení jsem se ptal sám sebe, čím se provinila Gerta Schnirch, že musela odejít z Brna, kde vyrůstala a měla svoje kořeny?! Bezprostředně po skončení 2. světové války byli někteří Němci žijící v Brně donuceni odejít na jiné místo. Během pochodu řada lidí zemřela (ženy, starší lidé, děti), museli zůstat v táborech, kde bylo nedostatek jídla, někteří Češi se nechovali k Němcům dobře. Byly to hrozné okamžiky. Gertina maminka byla Češka, její otec byl Němec. Gerta a jiní lidé se ničím neprovinili a museli trpět, procházeli peklem, které si nepochybně nezasloužili, ačkoliv byli Němci. Hitler prohrál válku, Češi chtěli pomstu a chtěli spravedlnost a tu spatřovali v tom, aby z města Brna pokud možno všechny Němce vyhnali. Když se na to dívám, tak to bylo "divoké" období, kdy se nehledělo nalevo, napravo a došlo ke křivdám na Němcích, kteří si to nezasloužili. Samozřejmě, že někteří Němci si zasloužili potrestat, když se provinili během války vůči Čechům, kdy třeba spolupracovali s Nacisty, udávali lidi, aby měli prospěch. Ale jak k tomu přišli Němci - muži nebo ženy, kteří se ničím neprovinili, kteří nesympatizovali s Hitlerem, žili spořádaným životem a hleděli si svého? Všichni Němci nebyli stejní, ale při odsunu Němců nikdo nezkoumal, jestli byl "špatným" nebo "dobrým" Němcem. Vyšlo nařízení a lidé museli opustit domovy. Při čtení mi to připadalo jako "oko za oko, zub za zub," jakoby se obrátily role a Češi ponižovali Němce, byla v nich zloba, nenávist a opovržení vůči Němcům, jakoby se nepoučili z války a nezamysleli se nad tím, kam nenávist vůči jiné národnosti (rase) může zajít. Myslím si, že mělo být provedeno šetření, kdo se provinil a kdo nikoliv a na základě toho pak vydat nařízení, kdo může zůstat v Brně, kdo má být potrestán či kdo se musí odstěhovat. Z tohoto hlediska by to bylo určitě spravedlivé a Gerthin život se mohl vyvíjet jiným směrem. Další kapitolou bylo zabavování majetku Němcům, často nelidské zacházení, pokud Němci pracovali pro Čechy, probíhalo zabíjení Němců a klidně bych použil slovo vraždy, které se neprošetřovaly. Jakoby si někteří Češi říkali, že mají právo usmrtit jakéhokoliv Němce, pokud to uznají za vhodné..

Kniha mi určitě rozšířila obzory na problematiku vysídlení Němců, kterou autorka vykreslila v tomto románu. Myslím si, že jsem obdobnou knihu ještě nečetl a určitě byla pro mě kniha přínosem. V knize se střídají pohledy různých postav, což knize určitě prospělo. Během knihy jsem byl mnohdy smutný, jak se vyvíjel život Gerty, jak se k ní a k ostatním Němcům chovali lidé, když od konce války uběhla spousta času. Mnohdy jako k nepřátelům a méněcenným občanům, kteří by udělali nejlépe, kdyby si zabalili svých "pět švestek" a odtáhli pryč a již nikdy se jim neukazovali na očích! Sledujeme život Gerty od jejího mládí až do jejího staří a během svého života je svědkem důležitých událostí, které se odehrají v Československu.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Zároveň si uvědomujeme, že utrpení zůstává utrpením, ať je jeho původcem kdokoli a v kterékoli době. I při vyhnání Němců z Brna byl uplatněn nepřijatelný princip kolektivní viny a byl spáchán zločin na skupině obyvatelstva definované na základě etnické příslušnosti.

michaela0810
22.02.2019 4 z 5

Smutný příběh čtený jedním dechem. Někdy je opravdu lepší zapomenout nebo vytěsnit minulost, aby život nebyl ...jak píše dcera Gerty..."úplně nenaplněný a zbytečný."

maja2712
21.02.2019 5 z 5

Silný příběh z poválečného období od Brna až k jižním hranicím. Kniha byla pro mne cenným svědectvím poválečného období už jen proto, ze má prababicka pochazela z německé rodiny, bydlela kousek od Brna a u nás se o minulosti nikdy nemluvilo až teď, po přečtení knihy, se snažím dopatrat, jaké osudy zažívala naše rodina v poválečném období. Některé pasáže se me silně dotykaly, při čtení jsem zažívala nespravedlnost, zlobu, nevraživosti, krutost, hloupost. Přesto jako pohlazenim se v knize vyskytovali lidé spravedliví, úspěšní, poctiví, kteří ale doplatili na zavistivce a prospechare.. A já se pořad ptám: proč? Kdy ten zvláštní koloběh života skončí vyšším uvedomenim...

000nugatovej
17.02.2019 4 z 5

Doba vymknutá z kloubů šílí. A lidé v takové době projeví své charaktery. Není to veselé čtení. Ještěže se najde i taková Zipfelová. Jak bychom se zachovali my?

Četl jsem již podruhé a podruhé mne ta kniha oslovila. Jen znovu uvažuju, zda bylo nutné psát i o incestu, bez něj by to bylo stejně silné... A jako symbol mi to připadalo nefunkční.

Raada
15.02.2019 5 z 5

Knihu mě zcela pohltila. Pojednává o tématu, o kterém se nemluví, co se dělo po 2. sv. v. a jaký dopad to mělo na lidi, kteří za nic nemohli. Vřele doporučuji.

Ombre88
14.02.2019 5 z 5

doslova přečteno jedním dechem, žiji v Brně a spousta (historicky doložených) informací a událostí obsažených v této knize by měli povinně znát všichni Moravané a Češi... v některých částech jsem měl v srdci hrůzu a úzkost...v jiných zase pochopení, naději... je to hrozně zajímavá kniha ikdyž bych ji nedoporučil slabším povahám... ještě si dovolím: "děkuji Vám paní Tučková za Vaši práci, pro mě osobně (a nejen pro mě) má vaše literatura velký význam"

marekpreucil
13.02.2019 4 z 5

Četl jsem knihu náhodou, dočetla jí přítelkyně, takže jsem využil volného času a docela mě překvapila, nechápu jak jí může někdo kritizovat :( :(

Petra21
12.02.2019 5 z 5

Naprosto úžasné, opravdu jsem nadšená. Od začátku četby jsem se vzhledem k charakteru prózy divila, že text nenapsal autor-muž. Jakkoli sexisticky tato poznámka může znít, není tajemstvím, že autorky většinou uchopí téma druhé světové války jako cosi v podobě smutného individualistickeho příběhu. Tento román poskytl surový, realistický a relativně objektivní pohled nejen na válečné Brno, ale především na období po konci války; dobu, kterou většina vnímá jako plnou štěstí a optimismu. Poslední věta mi doslova vzala dech. Nemusíme Gertu chápat, někdy s ní i nesouhlasit, ale stejně je z ní hrdinka, která 'žila úplně nenaplněný a zbytečný život'.

Ronnie68
11.02.2019 5 z 5

Páni, tak tahle kniha byla síla ... nečekala jsem, že mě tak zasáhne osud Gerty ... doporučuji ..

Eeli
10.02.2019 4 z 5

Je pravdou, že ve srovnání s problematikou holocaustu se tématu poválečného zadostiučinění ze strany Čechů nevěnuje příliš knih a tato je zpracována skvěle, takové píchnutí do vosího hnízda. Velmi realisticky uchopené, autorka musela nastudovat mnoho informací. Po stylistické stránce mi trochu vadila občasná nepřehlednost, ale obsahově to kvalita příběhu převážila.

Sobolosh
06.02.2019 5 z 5

Četl jsem ještě dříve, než jsem vstoupil na Databázi knih. Hluboce smekám před mladou autorkou, jak dokonale procítila a opravdově naservírovala atmosféru dramat, kterou nezažila ani ona ani já. Dokonalá knížka. Pro mě lepší než "bohyně". V naší kotlince nebývalý počin.