Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4281 4281

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Richisa
15.08.2018 5 z 5

Kniha vypráví o odsunu Němců na konci války z Brna. Osud jedné ženy, který v sobě obsahuje osud mnohých. Po popisu doby a samotného odsunu nezapomíná ani na události a nálady poválečné. Ti lidé vlastně nebyli doma nikde a doba byla hrozná.

Zajímavé bylo i číst o vztahu matky a dcerou, který se díky situaci, ale i vnímání matky zvláštně pokroutil.

Pro mě kniha nepřestala být zajímavá koncem odsunu, líbil se mi i pohled více osob, dopisy, povídání.
Každopádně jsem si opět doplnila povědomí o méně známé kapitole dějin České republiky. Děkuji autorce za čtenářský zážitek.

Scathia
10.08.2018 4 z 5

Díky čtenářská výzvo, neočekávaně, díky brněnskému tématu, jsem se dostala k tématice vyhánění Němců po druhé světové. Na to jsem se už dlouho chystala. Kniha je velmi dobře sepsána, hlavně popis politických nálad za druhé světové války, vznik socialismu, období po 68. roce, sametová revoluce, až 21. století. Díky díky díky...

madem
10.08.2018 4 z 5

Moje smůla. Od knihy jsem čekala mnoho. A první polovina to splňovala. Popis konce války a první dny svobody, odsun Němců je velmi silný. Pak však kniha ztrácí dech. Hlavní hrdinka přestává být sympatickou ve srovnání s ostatními odsunutými. Nebojuje a přestává chtít. Více než němci se řeší, jak bohaté statky dostávají přivandrovalci odnikud, nedaří se jim a tak nově získaný majetek postupně předávají do vznikajících JZD.

lenkaBajza
09.08.2018 5 z 5

Příběh mne velmi poznamenal, tak ´skvělé´ čtení jsem nečekala. Ráda jsem se seznámila s novým tematem války, a to z druhé strany, strany ´českých němců´. Neuvěřitelné, co všechno se dělo, jakých činů jsou lidé schopni.
Fascinující znalosti autorky, podala nový náhled na danou problematiku, musí mít skvělé znalosti tématu.
Od příběhu se mi těžko odcházelo, hlavně v jeho první polovině. Druhá polovina už tak svižná nebyla- pro me z důvodu rychlé časové posloupnosti, kdy v první části autorka popisuje jeden rok, ve druhé let padesát. Ale nic to nemění na velkém zážitku z četby. Všem doporučuji.

JarníBouře
07.08.2018

Příběh mě velmi zasáhl a od knihy jsem nemohla odejít. Většinu času jsem si říkala, že děkuji Bohu, že nežijí v období války a snad ani žádná nepřijde.

Srni
06.08.2018 4 z 5

Ke knize mě dovedla čtenářská výzva. Bylo zvláštní si najednou číst válečné události z druhé a nezainteresované strany. Hlavně je šílené, že se o odsunu nemluví. Tím autorce děkuji, že se do takového tématu pustila.
Kniha se mi četla ze začátku líp než ke konci, asi kvůli později popisovaným událostem z období komunismu. Kniha popisuje tabuizované téma, líbila se mi ale vadilo mi, že se náhle měnili vypravěči a dialogy a že byly některé věty psány německy.

Katka81
03.08.2018 3 z 5

Kniha byla pro mě zklamáním. Byla psána takovým strohým způsobem, nemohla jsem se s žádnou postavou vůbec ztotožnit, nijak si ji zamilovat, sympatizovat s ní. Přínosem přečtení zůstává jen fakt, že jsem si rozšířila obzory o části české historie.

Hobo
02.08.2018 1 z 5

Velmi dobře napsaný příběh. Kvůli tomu dostal ode mne 100 %, ačkoliv některé epizody neodpovídaly historickým faktům. Tak trochu jsem měl dojem, že je to propagace naruby.
Dodatek po roce: Sleduji komentáře jeden za druhým a čím dál víc si uvědomuji, jak literatura formuje naše myšlenky a názory, bez ohledu na historickou pravdu, jak jsou lidé ochotni skočit na špek tvrzení románu bez ohledu na skutečnost. Pravda prostě není v tom, že Němci trpěli, to by bylo příliš snadné. Pravda je mnohem, mnohem složitější. Po ročním boji jsem se proto rozhodl ponížit počet hvězdiček bez ohledu na literární kvality, neboť Pravda je víc než literatura.

allebra
23.07.2018 5 z 5

Silné příběhy jednoho náročného historického úseku, zajímavý pohled z více stran. Uvítala jsem střídání postav a pokračování osudů až do současnosti. Kniha byla pro mě určitě přínosem.

fan_tomas
23.07.2018 3 z 5

Kniha se mi místama těžkopádně četla.....No, ale stalo se. Někdo může souhlasit s odsunem, někdo zase ne. Je to smutné, ale prostě taková doba to byla.

Daduška
22.07.2018 4 z 5

To byla síla. Příběh mě zasáhl, jen bych opakovala věty z recenzí ostatních čtenářů. Poutavým způsobem zpracovaný kus historie naší země by se měl stát součástí povinné četby. První část se četla jedním dechem, pozdější osudy Gerty a ostatních zúčastněných se nečetly už tak rychle a snadno, ale měly svou sílu také. Doporučuji.

Martiiiik
17.07.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Je strašné, co si všichni ti lidé museli prožít, ačkoliv bez viny. Byly zničeny celé životy přeživších, ani ne živých. Bez naděje a možnosti s tím cokoliv udělat... Kniha určitě stojí za přečtení.. Ale veselé čtení nečekejte..

silvara
12.07.2018 3 z 5

Nevím, jak to ta Tučková dělá. Vybírá si neobvyklá témata. Je vidět, že si perfektně zpracovala veškeré dostupné materiály a dokumenty. V jejích dílech jsou silné momenty a i přes to přese všechno je pro mě četba jejích knih utrpením.
Třeba první "válečná" část byla dle mého názoru zcela zbytečná. Jak vás může v podstatě minout válka?! A hned vzápětí následuje děsivá (a reálná) scéna "odchodu" Němců, při níž člověku tuhne krev v žilách. V jednu chvíli se hrdinka rve s osudem, pak se nechává unášet proudem náhodných událostí a pak šup! mění se vypravěč.
Na můj vkus je to dost nevyvážené a chvílemi i nepřehledné. A je to doopravdy škoda, protože některé momenty jsou doopravdy silné.

Layyen
09.07.2018 5 z 5

minulost je už uzavřena, čert ví jak bychom se zachovali my, po tom co se tu za Hitlera dělo.. zajímavý pohled na dané téma z té "Německé strany".. kniha nepohltí ale i tak stojí za to

piittii
05.07.2018 5 z 5

Hodně silný příběh a ne nadarmo tolik oceňované dílo. Téma, kterého se my Češi dotýkáme jen neradi, pojala autorka skvěle. Velké plus za střídání postav - člověk sice chvíli musí přemýšlet, kdo zrovna promlouvá, ale o to lepší to je. Šílená to byla doba, plná šílených činů, i když do jisté míry pochopitelných.

dee7
03.07.2018 4 z 5

Uf, to tedy byla výzva!
Těžké, velice náročné, ale precizně zpracované téma poválečného odsunu Němců. Chválím autorku!
Nejprve jsem si musela zvyknout na zvláštní styl vypravování. Po přečtení pár desítek stránek, mě ale příběh neobyčejně chytnul a já hltala stránku za stránkou, abych se dozvěděla jak to bude s Gertou, Barborou, Johanou, Terezou a dalšími pokračovat..
Doporučuji k přečtení!

Abia
29.06.2018 3 z 5

Zajímavé události, o kterých se moc nemluvilo a které autorka má zdokumentované podle skutečnosti, ale... Kniha mě nebavila, nepřitáhla mě, rozhovory mi přišly nereálné a vlastně mě nebavily ani postavy. Přečetla jsem ji, protože jsem chtěla, ale žádné nadšení se nekonalo. Sama nevím, čím to je.

Pedias
28.06.2018 5 z 5

Moje úplně první kniha, která se tímto tématem zabývá z druhé strany. Je mi líto všech lidí, kterých se tohle týkalo. Bohužel nikdo nehleděl na jedince, na to kdo, co, jak, proč... prostě jsi německé národnosti, tak vypadni.
Gerty mi bylo líto, upřímně v její situaci bych si to asi hodila. Stále jsem čekala, kdy bude ten šťastný konec, ten konec, kdy se doma bude cítit jako doma a ne jako parazit. Velmi smutný příběh, ale jsem ráda, že se autorka do toho pustila.

Péťa1950
19.06.2018 2 z 5

Pravda, o které se nemluvilo a teprve v posledních letech vychází najevo. Vina-pomsta -bezpráví-vítěz -poražený? Kdo může soudit? Zneužívání otcem je podle mne nejhorší rána.

Zuzvil
18.06.2018 4 z 5

Plný počet hvězdiček knize rozhodně dávám za námět, protože často čtu knížky z 2. SV, holocaustu, atp., ale vlastě doteď jsem nečetla knížku, kde my Češi se podílíme na stejných zvěrstvech, jako Němci předtím na nás, na Židech, atd. Wow, toto mě teda dostalo úplně a určitě si ještě vyhledám i nějakou knihu od Sudetských Němcích...Hvězdičku dolů dávám za trošku (pro mě!) chaotické přeskakování osob, chápu, asi, jak to autorka myslela, že nám chtěla rozklíčovat úplně všechny hlavní i vedlejší postavy, ale když to vždy bylo jejich pohledem, popisem, tak to bylo často velmi nepřehledné a docela matoucí. Každopádně knihu rozhodně doporučuji k přečtení, výborná věc!