Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4281 4281

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Bebsa
16.06.2018 5 z 5

Také je v ní zobrazena podlézavost a "kam vítr tam plášť ", což je taková typická vlastnost našeho národa. Díky autorce, že toto téma otevřela,protože je důležité dojít ke smíření na obou stranách a rozšířit povědomí o tom, co se při odsunu dělo.

Bebsa
16.06.2018 5 z 5

Tato kniha mě utvrdila v tom, co si myslím už pár let. Ne všichni Němci byly špatní a takéje v

PetraBery
10.06.2018 4 z 5

Životní příběh Gerty Schnirch, dcery české matky a německého otce, vyhnané z rodného Brna po válce. První polovina se četla opravdu dobře, poutavé vyprávění po odsunu jsem jen hltala. Druhá polovina po návratu je vyprávěná z pohledu více osob, je spíše o pocitech a vnitřních prožitcích. Rozhodně zajímavá kniha, kdy si člověk uvědomí, že válkou utrpení zúčastněných lidí nekončí a nic není jen černé nebo bílé.

kululinka
08.06.2018 5 z 5

Neskutečná kniha...ani nevím, jak to popsat. Hltala jsem ji téměř jedním dechem v každé volné chvilce, kterou jsem si dokázala ukrást. Ještě teď mě z toho mrazí. I když jsem tak nějak věděla, co se v historii naší země dělo, kniha mi pořádně otevřela oči.
Opravdu jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Chtěla jsem napsat, že mě mrzí, že Gerta neměla ve svém životě alespoň trochu štěstí a pak jsem si uvědomila, že měla až neskutečné štěstí, že přežila...

HDosoudilová
05.06.2018 5 z 5

Byla to má první kniha od této autorky a musím říct, že jsem nadšená. Sice jsem to četla poměrně dlouhou dobu, protože se mi příběh nečetl lehce (pochopitelně). A klobouk dolů, že tak mladá spisovatelka dokáže psát o tak těžkém tématu.
Co se týče Gerty a jejího osudu, bylo mi jí od začátku dost líto, protože se narodila ve špatnou dobu, na špatném místě a s nevhodným jménem. Stejně jako spousta dalších lidí. Je tedy pravda, že o odsunu Němců jsem toho moc nevěděla, byť jsem na téma 2. světové války přečetla už spoustu knih. Jsem ráda, že jsem se k této knize dostala a těším se na další.

Malalajka008
29.05.2018 3 z 5

Příběh mi přišel hodně jednostranný a neseděl mi na vyprávění pamětníků z mé rodiny, které jsem o odsunu slyšela já.

jant02
24.05.2018 5 z 5

Obdivuji Kateřinu Tučkovou za to, s jakou bravurou dokázala uchopit tak těžké téma jako jsou poválečné křivdy.
Kniha je napsaná tak sugestivně, že kdybych nevěděl jaký je autorka ročník, byl bych přesvědčen, že to napsala pamětnice, která všechny ty hrůzy prožila na vlastní kůži. Kniha je plná děsu, beznaděje, neštěstí, strachu, nespravedlnosti, pocitů vykořeněnosti, psychické i fyzické bolesti…
Ukazuje nám, jak špatné je házení všech do jednoho pytle, jak ošemetné je jakékoliv zobecnění, jak nepřípustné a nespravedlivé je uplatňování principu kolektivní viny, jak strašné podoby může nabýt braní spravedlnosti do vlastních rukou.
Máme před sebou názornou ukázku bezmocnosti jedince proti hrůzné mašinerii, kterou ovládají a řídí jiní.
Jak vás jednou zachytí soukolí nepřízně osudu, semele vás to ani nevíte jak. Rčení „každý strůjcem svého štěstí“ tady neplatí ani za mák.
Čím se Gerta provinila, že ji potkaly všechny ty katastrofy, nespravedlnosti a bezmoci? Jen tím, že se narodila v nesprávnou dobu na nesprávném místě!
Nejstrašnější na tomto příběhu je to, že přestože je smyšlený, má svůj věrný předobraz ve skutečnosti, a to ne jeden.
Mezi vší tou neskutečnou strastí pableskuje pár chápajících lidí se srdcem na správné straně (Zipfelová, Šenk…), bez kterých by ten život byl opravdu k neunesení. Díky bohu za ně.
Nemůžu, než tuhle silnou knihu doporučit.

sarka45
24.05.2018 5 z 5

Velice, velice zajímavá kniha. O odsunu Němců jsem toho moc nevěděla. Jen že proběhl. Holá věta. Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, jak proběhl a vlastně kam všichni odešli . A jak se jim potom vedlo. Ani jsem netušila, jak moc bylo Brno německé. A musím říct, že pokud se ke mně tyto informace dostanou touto emotivní formou, nikdy už na ně nezapomenu. Moc pěkně zpracováno. Bohatý jazyk, rozsáhlé vědomosti. Hodně mě ta kniha zasáhla. Nutila se zamyslet nad souvislostmi. Měli by si jí přečíst všichni. Aby nezapomněli...

Sotek18
15.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, přečtená jedním dechem.

esfinge
14.05.2018 4 z 5

Silny pribeh, ktery opravdu stal za precteni a nasledne za zamysleni se.

JulieJames
08.05.2018 3 z 5

Kniha nebyla špatná. Rozhodně člověku otevře oči, aby viděl ta zvěrstva, která se tu po druhé světové válce děla. Místy mi bylo až úzko kvůli osudu, který byl Gertě připraven, a s napětím jsem četla dál, bylo hrozné sledovat, co všechno špatnho se může člověku přihodit.
Kniha se četla poměrně dobře, popisy Gerty a jejích myšlenkových pochodů byly vykresleny bravurně, ale přesto mi na tom stylu vyprávění něco nesedlo. Většina postav mi navíc byla dost nesympatická, ale myslím, že lidé v tehdejší době si nemohli moc vybírat, jak se budou chovat. Hodnotím knihu jako lehký nadprůměr.

Aerine
07.05.2018 3 z 5

Pro mě tak za 3,5*. Začátek příběhu je velmi působivý a zdrcující. Ale od okamžiku, kdy začne čas uhánět mílovými kroky a v některých kapitolách se mění vypravěči, jsem začala ztrácet souvislosti a pozornost. Jako by se autorka snažila nacpat co nejvíce tragédií na omezený prostor. Účelově. Možná díky tomu ve mně hlavní hrdinka nevzbuzovala sympatie, její osud mi nakonec byl docela fuk. Nejvíc jsem si oblíbila paní Zipfelovou, živelnou vesnickou ženskou s ohromným srdcem.

lima123
06.05.2018 5 z 5

Druhá svetová vojna z pohľadu dievčaťa z nemecko- českej rodiny žijúcej v Brne. Knižka sa v podstate čítala sama. Výborne napísaná. Dáva možnosť nahliadnuť na vojnu a povojnové vysťahovanie Nemcov z Československa z inej strany. Tiež sa mi páčilo, že príbeh hlavnej hrdinky pokračoval aj po vojne. Výborná kniha, určite odporúčam.

archandelka
05.05.2018 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha. I když se zdá, že je to tematicky zase 2. světová válka, o které už se toho tolik napsalo, přece jenom je to o té části historie, o které se doteď ví velmi málo a o kterou jsem se ani já doteď moc nezajímala.
Těžko si dokážeme představit, kolik zla přinesla 2. světová válka dokonce ještě mnoho let po jejím ukončení. Zlo, které se odplácí zlem, nepřinese nic jiného než zase jenom zlo, hromadu zraněných srdcí a zmařených životů, které žijí ve vzájemném neodpuštění. A nehledě na to, kam vede házení lidí do jednoho pytle, které zažíváme neustále i v dnešní době - všichni němci špatní, všichni cikáni špatní, všichni židé špatní, všichni migranti špatní, všichni muslimové špatní, všichni věřící špatní, a tak bychom mohli pokračovat. A evidetně se nikdy nepoučíme...
Kéž bychom dokázali my všichni v životech zažít sílu odpuštění. Odpuštění není věc emocí, ale rozhodnutí. Je to na každém z nás.
Díky Kateřině Tučkové za tuto knihu, díky za to všechno, co odkryla.

m_pastorka
03.05.2018 5 z 5

Za mě lepší kniha, než Žítkovské bohyně, které jsem si taktéž oblíbila, ale smutný osud a popis událostí mě dostal více. Myslím, že si tuhle knihu budu ještě dlouho pamatovat.

hajrys
03.05.2018 5 z 5

Neuvěřitelná kniha a neuvěřitelná autorka. Přes její mládí se jí podařilo zachytit těžký osud "českých Němců" po válce. O této kapitole se ve škole neučí. A je stejně hrůzná jako ta válečná. Strach a nenávist, jak snadné je stát na druhé straně a nic nezmůžete. Je jedno, jakým jazykem hovoříte. Co jsou platné vaše činy a postoje, když jste se prostě jen špatně narodili.
Doplňuji za nějakou dobu. Půjčila jsem knihu mamce. Narodila 1945 v Brně v Židenicích. Nevěděla jsem, jak se jí bude líbit, přece jenom se jí to docela osobně dotýká. S nadšením mi vyprávěla, jak si díky knize přesně vzpomínala, kam chodila pro maso, pro chléb. Jak to tam vypadalo, kde byl který dům a obchod. A vyprávěla i o českých Němcích. Jsem ráda, že jsem jí udělala radost.

rodak
03.05.2018 4 z 5

Další kniha s válečnou tematikou tentokrát pohled z druhé strany.Velmi silný příběh.První polovina dost temná až syrová,druhá spíše o pocitech a příbězích i ostatních postav.

veronie
02.05.2018 5 z 5

Toto je moje první kniha, která ukazuje vysídlení Němců po válce. Bohužel tenkrát platilo pouze jedno pravidlo. Nejsi nacista? Nevadí, jsi Němec a to stačí. Všichni byli vhozeni do jednoho pytle a všichni museli trpět. Gerty mi bylo moc líto a čekala jsem happy end. Tentokrát však nepřišel. Osud uštědřil Gertě tolik ran, že její život byl už navždy poznamenán. Velmi smutný příběh.

Miruš
27.04.2018 5 z 5

Silný a hluboký čtenářský zážitek.
Krásný příklad toho, že lidé spolu mají o všem mluvit, jinak se těžko mohou navzájem pochopit...

ivzu77
24.04.2018 4 z 5

Velmi čtivá kniha s hrůzným osudem. Poprvé jsem se setkala s osudem vysídlených německých občanů, poprvé jsem četla osudy válečného a poválečného Brna a jižní Moravy. Kniha byla exceletně napsána a s tím, že osud byl tak krutý nemůže ani autorka nic uDělat. Klobouk dolů před její sílou a SÍLOU PŘÍBĚHU.