Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4207 4207

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

otm77
20.02.2016

Kniha mi přišla velmi čtivá - nemohla jsem se odtrhnout. Brno znám a válečnou i poválečnou historii Starého Brna zase znám z vyprávění své babičky(nar.1911)-jako vrchní sestra na dětské klinice v nem.U sv.Anny za války narychlo křtila židovské děti, zažila nálety, zažila rabování obchodů, vzpomínala na poválečné antipatie k Němcům .A já vzpomínám na její sousedku ze starého činžáku (asi 10min od Hvězdové ul.)brněnskou neodsunutou Němku, jak nenáviděla svět okolo a všem nám povýšeně dávala najevo svou převahu - což byl snad spíš povahový rys, než projev "němectví", nevím.
Toto téma mě chytlo za sdce a je mi blízké. Dovedu ale pochopit, že bez těchto osobních vazeb je kniha hůř stravitelná.
Autorce bych vytkla snad jen to, že na dožínkách na jižní Moravě se určitě netancuje skočná :).

hanajm
17.02.2016 4 z 5

Na jednu stranu musím přiznat, že jsem ráda, že už to mám za sebou, na druhou jsem vděčná autorce za další skvěle propracované dílo.
Při čtení této knihy jsem cítila obrovskou lítost nad zmařeným osudem hlavní hrdinky, kterou "stigma Němky" v poválečném Brně provázelo po celý zbytek života. Je dobré vědět, že válkou netrpěli jen Češi nebo Židé, ale že i mezi "viníky" byla většina nevinných..

Aichah
27.01.2016 3 z 5

Knížky z období války nevyhledávám a tahle se mi do ruky odstala jen díky čtenářské výzvě. Od Tučkové už jsem zkoušela číst Žítkovské bohyně, ale po několika stránkách jsme to vzdala. Vyhnání Gerty S. jsem přečetla. Klobouk dolů, autorka si toho musela nastudovat opravdu hodně. Knížka pro mne má jedno velké ALE. Zatím jsme si v každé knížce s hrdinou naválaza nějaký vztah. Měla jsem postavu ráda, fandila jsem jí, některé jsem naopak nesnášela, ale tady nic. Bylo mi celkem jedno co se s Gertou stane a celkově mi přišla jako taková postava bez osobnosti. Čekala jsem, že se bude s událostmi nějak vyvíjet, vždyť se kolemn ní děly velké věci. Na konci knížky mi přišla stejná jako na začátku a že tím životem jen tak netečně proplula. Knížka zachycuje otřesnou část naší historie, ale nějak mi v ní chbyí vývoj a emoce.

morava
21.01.2016 4 z 5

Po Zitkovskych bohynich ma druha kniha od teto autorky.Styl pani Tuckove se mi velice libil a kniha je velice ctiva.Na toto tema, jsem pred touto knihou jinou necetla, takze ma prvotina co se tematu tyce.Je velice smutne, ze se veci popsane v teto knize dely a je jedno, jestli se dely v Cechach , ci Nemecku, ci v jinych zemich.Je to vse o charakteru a povaze cloveka, jako jedince. Vzdyt kdyz se poradne rozhledneme kolem sebe, tak to mame v mediich naservirovano pekne na taliri kazdym dnem. Valky mezi narody, nabozenstvim atd. a kazdy chce dosahnout te nejvyssi moci.
A je to take o pomste.Ale zpet ke knize, urcite doporucuji k precteni, ctyri hvezdicky davam proto, ze ve srovnani s Zitkovskymi bohynemi, kde mne okouzlilo misto kde se dej odehraval, zde na mne padaly chmury. Autorku si pridavam ke svym oblibenym autorum.

kler1207
20.01.2016 4 z 5

Ve skutečnosti tak 3,5 hvězdičky :). Už dlouho jsem nečetla knížku, kde by byla hlavní postava tak neskutečně rozdvojená. Ke konci mě Gerta se svou nerozhodností, kam vůbec patří, jestli stojí za Čechy, nebo je vlastně hrdá Němka, až rozčilovala. Čekala jsem asi trochu víc, lehce mě zklamalo, že děj postupuje tak rychle a samotné vyhnání končí někdy ve třetině knihy, což mě jako milovníka válečných osudů trochu zamrzelo :) Každopádně knihu doporučuji. Každý by měl znát i tu druhou stranu, která také není vůbec růžová.

femar
17.01.2016 5 z 5

Tuto knížku by si snad měli přečíst všichni.

Malanika
16.01.2016 4 z 5

Postava Gerty nevznikla proto, aby nám byla sympatická. Autorka nám skrze její osud sděluje cosi o lidské povaze a jsem velmi ráda, že mi nedovolila si Gertu zamilovat. Neosobním vykreslením hl. postavy mě uchránila od bolesti, ale zato jsem se mohla soustředit na důležité poselství knihy a tím je téma kolektivní viny a touhy po pomstě - ber kde ber. Devadesátiletá prateta mi o brněnských událostech vyprávěla, protože tchán jejího bratra, vysokoškolský profesor, byl na cestě ubit patnáctiletým chlapcem - myslela jsem si, že přehání. Teď ale vím, že skutečnost byla mnohem zrůdnější, než si my, děti míru vůbec dokážeme představit. Pevně doufám, že poznání o lidské povaze, které si odnáším nikdy nezúročím. Poznání, že vůbec nezáleží na národnosti, příslušnosti k náboženství, či vzdělání, ale jen a pouze na charakteru, morálce a svědomí ( i odvaze) každého konkrétního jedince. A to, jak se každý z nás zachová, prověří stejně až krizová situace. Tak nám všem držím palce ať už se ocitneme v jakékoliv roli.

Ajrad1981
13.01.2016 4 z 5

Tahle kniha zanechává zvláštní pocit, místy mrazivý, místy depresivní, což ovšem neznamená, že by to byla špatná kniha. Naopak, je to hodně dobrá kniha o hodně špatných věcech, které se bohužel týkají přímo nás, naší minulosti, ať chceme nebo ne.

JezinkaJ
08.01.2016 5 z 5

Z téhle knihy jsem byla celá pryč stejně jako třeba ze Sophiiny volby.
I když mi Gerta nijak zvlášť sympatická nebyla, její osud je tragický až do konce jejích dnů. Krom toho, co se po válce dělo, mě strašně zasáhlo zjištění, že ať si šla každá žena svou cestou, šťastná nebyla ani jedna z nich. Asi nebylo možné najít dobré řešení, asi nebylo možné zbavit se tíhy a být šťastný. Strašná doba, strašné osudy. Na něco holt světská spravedlnost nedosáhne.
Díky autorce za její dílo. Už nikdy nebudu na odsun nahlížet stejně, jako "před tím".
PS. Nedávno se mi náhodou do ruky dostala autorčina kniha Fabrika. Aniž bych tušila, kdo text napsal, začetla jsem se a říkala jsem si, jak je to dobře napsané, kdopak je asi původce textu. Otočila jsem na obálku a už jsem se nedivila.

Crimble
06.01.2016 4 z 5

Velmi zdařilá kniha o temných důsledcích války, nenávisti, fanatismu. Zejména osud Gerty je vylíčen mnohovrstevnatě, není líčena jen jako ubohá, hodná oběť, autorka dokázala zobrazit konkrétní negativní rysy její povahy, způsobené právě tím utrpením.
Někdy možná moc zdlouhavé, někdy moc roztříštěné. Celkově ale vynikající.
P.S.: Nedovedu akceptovat to absolutní nepochopení některých lidí, kteří zde komentovali - tady přece nikdo nezpochybňuje vinu Německa na nesmírném utrpení židů a všech dalších národů za druhé světové války! Tato kniha pojednává o určitém období a určitém místě a zabývá se konkrétními důsledky určitého konání. Není povinností autorky to jakkoli vyvažovat.

aralka
05.01.2016 5 z 5

Nechápu tady některé dost negativní hodnocení, podle mého názoru knížka, ze které mrazí....je pro lidi, kteří se chtějí zamýšlet nad naší historií a nejsou to jen tupí konzumenti... podle mě je kniha fakt dobrá, člověk si potvrdí, že nic není černobílé a nikdy nebylo....určitě doporučuju k přečtení za mě plný počet hvězdiček! Kateřina Tučková je Paní spisovatelka, myslím, že i v tomto případě musela nastudovat hodně podkladů, než se pustila do psaní a na výsledku je to znát! prostě skvěle!

Matysek79
05.01.2016

Silný příběh a hodně emotivní. Člověk kouká, co se dělo. Ale je fakt, že na me dost tezke a musela jsem nektere pasáže hodně rozdychavat.napr.maminku , co sve mrtve Dítě nechtěla odložit.

jirzej
30.12.2015 5 z 5

Kniha, kterou stojí za to si ji přečíst. Po přečtení se opravdu člověk zamyslí nad tím jaká byla dřív doba a uvědomí si, že může být rád, že se narodil až po této době (v mém případě 1983). Knihu doporučuji všem a hodnotím pět hvězd.

Metcheque
22.12.2015 3 z 5

Žítkovské bohyně umístily laťku hodně vysoko, proto bylo možná mé hodnocení Utrpení Gerty Schnirch neobjektivní, nicméně faktem je, že zatímco začátek knihy má obrovský spád a hlavní hrdinové jsou vystaveni osudovým dramatickým situacím, postupně se děj stává stále rozvleklejším.

Zůstane Gerta v pohraničí? Anebo uprchne? Zastanou se jí sousedé? Chystá se jí někdo ublížit? Takové pointování situace by mělo smysl v jedné, maximálně dvou kapitolách. Když se však dlouho nic neděje, čtenáře to otupí a má tendenci přát hlavní hrdince cokoli, hlavně ať už dojde k nějakému dějovému zvratu.

Trošku jsem si u čtení vzpomněl na Kafkův Zámek. Dostane se tam ten zeměměřič, nebo nedostane...?

estrellka
11.12.2015 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch je moje druhá přečtená kniha od Kateřiny Tučkové. Podle komentářů jsem čekala, že mně kniha vyrazí dech a nebudu se od ní moct odtrhnout. Bohužel se tak nestalo. Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Ano, téma je zajímavé, dá se z něho hodně vytěžit, ale Kateřině Tučkové se to podle mého názoru až tak nepodařilo.

Kniha je vleklá, některé pasáže zbytečně zdlouhavé (přeskakovala jsem řádky, abych to už měla za sebou), jiné zase nepatřičně krátké. Vadí mi chaotické přecházení z jedné pasáže na druhou, kdy autorka vypráví o něčem a najednou v dalším odstavci pokračuje bez jakékoli návaznosti v jiné době, jinde a u někoho jiného. Autorčin styl psaní se mi celkově nelíbí, připadá mi těžkopádný.

Vyhnání Gerty Schnirch jsem dočetla s velkým sebezapřením jenom proto, že knihy nerada odkládám. Po Žítkovských bohyních mě zklamala i tato, proto po knihách Kateřiny Tučkové už nesáhnu.

sekoska
01.12.2015

Knihu jsem přečetla jedním dechem ihned po jejím vydání.
Přestože děj knihy je velmi vážné téma, moc se mi líbí styl a způsob vyjadřování autorky.
Doufám, že bude pilná a napíše ještě mnoho zajímavých knih.
Chápu, že to není kniha pro všechny čtenáře, neboť někteří lidé se během čtení nechtějí zamýšlet.
Takovým čtenářům knihu nedoporučuju.
Pokud vás ovšem zajímá historie Brna, lidí a společnosti, tak rozhodně čtěte, dozvíte se mnoho informací, které v jiných knihách nenajdete.
A konečně - všechny lidské špatné vlastnosti jsou viditelné i v této naší současné společnosti, tak proč otáčet hlavu a dělat, že neexistují?

jasmína
22.11.2015 3 z 5

Kniha ve mně vyvolala tolik negativních a smutných emocí, ale samozřejmě jsem věděla do čeho jdu, ale některé pasáže jsem chtě -nechtě musela vynechat a mrzel mě celkový konečný pohled dcery Barbory na Gertu, ale ono se to dalo předpokládat.

Danka1975
20.11.2015 4 z 5

Jsou knížky, které přečtete a po určité době už ani nevíte jak vypadal obal, to rozhodně není případ tohoto titulu!!!..i když jsem po přečtení Žítkovských bohyň s touto variantou počítala. . .téma dle mě opomíjené a nepříliš diskutované, jen tak dál, Kateřino Tučková!!!. .. asi si jen vzdáleně dovedu představit, co obnášely přípravy na knihu. Ještě po půl roce po přečtení ve mě vyvolává pocit lítosti, marnosti, beznaděje a nespravedlnosti, lidské zloby, zrůdnosti, zbabělosti a statečnosti. . . .. .a při tom všem mi stále běhá mráz po zádech.. .. toto všechno jsem v knize našla. Knihu bych zařadila jako povinou četbu (ale sami víme, že povinná četba mnohé odradí, tak aspoň hodně DOPORUČENOU!!!!)

Kamilajznik
20.11.2015 3 z 5

Kniha pro mě byla velmi náročným čtením. Několikrát jsem ji musela odložit a zase se k ní vrátila. Některé pasáže se mi zdály příliš zdlouhavé a tak trošku jsem je přeskočila...ale je to velmi silný příběh, pro mě má o to větší význam, jelikož bydlím ve čtvrti, jejíž ulice jsou v knize zmiňovány....

Floriška7
16.11.2015 5 z 5

Děkuji Kateřino Tučková!!! Krásná, čtivá, strhující kniha. O to víc pro mě srdeční záležitost, protože v místech Brna, která jsou tam popisovaná jsem od narození 25 let žila. To není jen lidský příběh, tak to prostě bylo. Autorka je chytrá a vzdělaná žena s citem pro literaturu. Žítkovské bohyně jsem četla, tak ještě kouknu na další knihy autorky.