Vyhnanství

Vyhnanství
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46368/bmid_vyhnanstvi-pMj-46368.jpg 4 15 15

Společensko-kritický román zajímavého irského autora je příběhem o tragickém osudu mladého zmrzačeného muže a zároveň i sugestivním zpracováním problému emigrace. Hrdinou je sedmadvacetiletý exulant, který odešel z Irska do Londýna za prací a jako každý z irských vystěhovalců snil o hrdém návratu mezi rodáky. Cesta za zbohatnutím však končí krachem, při autonehodě byl těžce zmrzačen a zohaven a jako mrzák se neodvažuje vrátit domů. Když utratí poslední peníze, které dostal za úraz, hladoví, a v nejvyšším zoufalství se dá se najmout jako atrakce do cirkusu. Ústrky a ponižování vyvolávají touhu po pomstě, jejíž důsledky ale padají zpět na hrdinovu hlavu. Bloumá Londýnem, hladový a bez střechy nad hlavou a sní o rodném Irsku, o němž ví, že se tam nikdy nevrátí. Před představou chudobince dává nakonec přednost sebevraždě v Londýnském parku. Kniha vyšla v roce 1910 a je jediným románem tohoto irského povídkáře, který se zde vyrovnává s jedním z největších irských společenských problémů – emigrací.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fraktály Publishers

Deoraíocht, 1910

R47
08.02.2021 5 z 5

Bizarní prostředí, absurdní situace slouží autorovi ke kritice společnosti. Na mě to fungovalo velice.

Taťka Hraboš
24.08.2018 3 z 5

Nějak jsem té knize nedokázal přijít na chuť, i když jinak se mi absurdní vyprávění tohoto typu většinou líbí.

pietroaretino
09.05.2014 4 z 5

" Jakmile ho moje zraky spatřily, zachvátil mě odpor a zděšení. Jak může existovat někdo tak šeredný tváří i postavou? Byl to stařec - seschlý stařík, celý tolik zkroucený a pokřivený, že by se jistě zlomil vejpůl, kdyby se ho někdo pokoušel narovnat. Jeho obličej vypadal jako vytesaný z žuly. Až na to, že sochař, zhrozený tou ohyzdností, dílo nikdy nedokončil a nechal je napospas věčnému dešti a slunci. "

irská literatura

Pádraic Ó Conaire