Vyjednavač
Frederick Forsyth
Profesionální vyjednavač Quinn je pověřen jednáním s únosci syna amerického prezidenta. Tato funkce vyžaduje zkušenost praktického psychologa, odvahu vojáka i obratnost kriminalisty. V průběhu vyšetřování Quinn zjišťuje, že se ocitl v centru rozsáhlého spiknutí, jehož cílem je rozvrátit vztahy mezi velmocemi a znemožnit realizaci velké odzbrojovací smlouvy, která by znamenala konec mnoha zbrojařských firem. Co proti tomu zmůže muž sice zocelený válkou a nebezpečím, ale zcela sám…?... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 1992 , Svoboda-LibertasOriginální název:
The Negotiator, 1989
více info...
Přidat komentář
Dohoda o odzbrojení!
„Pětačtyřicet let jsme mezi sebe stavěli zdi, přesvědčovali sami sebe, že ten druhý by nás mohl napadnout. A vybudovali jsme hory - hory oceli, zbraní, tanků, lodí, letadel a bomb. A zdi lží byly stále vyšší, aby ospravedlnili ty hory oceli. Jsou stále lidé, kteří tvrdí, že ty zbraně jsou nezbytné, protože jednoho dne je budeme potřebovat k vzájemnému zničení.“
Tohto anglického autora si postupne kompletizujem a doteraz ma ešte nesklamal. Tak je to aj v prípade tejto knihy. Napínavý politický triler, v ktorom sa dve svetové veľmoci dohodnú na výpomoci a určitých ústupkoch v rámci nekonečného zbrojenia. To však nevonia každému, či už na jednej alebo druhej strane a problémy na seba nenechajú dlho čakať. Niektorým ľuďom ide o všetko, synovi amerického prezidenta o život. V hre je prestíž, obrovské peniaze a moc, tak v Moskve ako i vo Washingtone…
„Celý tenhle národ je na peníze. To už nikdo nezmění. A vždycky byl a vždycky bude. Uctíváme Boha dolaru. V téhle zemi se dá koupit cokoli a kdokoli.“
Výborné, prekvapujúce a napínavé do poslednej stránky. Toto je Frederick Forsyth v tom najlepšom svetle!
Nebudu tuto knihu doporučovat ostatním čtenářům. Není to kniha pro běžné čtenáře komerční literatury. Přece jen autor má za sebou nekonečnou řadu zkušeností v oboru, který zůstává běžným lidem utajen. Většina lidí se o politiku nezajímá a tato kniha je především o politice.
Za mě perfektně strávený čas při čtení. Ten vhled do zákulisí politiky může být fikce, ale může mít i reálné základy.
Popisy měst a jejich místopis vypovídají o tom, že autor tato místa navštívil, nebo se s nimi aspoň důkladně seznámil.
Je to opět jedna z knih, kde hlavní hrdina cestuje napříč zeměmi a kontinenty, městy a horami, aby získal informace, které potřebuje pro své pátrání.
Když si do vyhledávače zadám pojem svině, nebo sviňa, tak se mi zcela jasně vyjeví výsledek........ politika je právě taková svin..
Takže za mě 5* a autora si nechávám v hledáčku i pro své další knižní zážitky.
Takové knížky mám rád. Chytí a nepustí. Prostě je musím dočíst i když musím ráno brzy vstávat. Vyjednavač je přesně ta knížka.
Quinn je elitní vyjednávač pro případy únosu kvůli výkupnému. Nyní stojí před nejsložitějším úkolem kariéry, osvobodit uneseného syna amerického prezidenta. Ale něco se pokazí a Quinn musí rychle zjistit co a proč! Autor nehraje s váženým čtenářem čistou hru. Nic není jako vždycky, kladní jsou záporní a záporní kladní. I proto je Vyjednávač silně napínavý až do samotného závěru!
Další román spisovatele Forsytha z uvolňování politického napětí, nástupem prezidenta Gorbačova, ale spisovatel umí to uvolňování opět našponovat. Postava vyjednávače a dalších postav příběhu perfektně vykreslena.
Vyjednavač je děsivá kniha o tom, čeho jsou lidi, kteří chtějí dosáhnout cíle, když se neštítí ničeho.
Začátek knihy byl pro mě nezáživný, ale děj byl po nějaké době napínavý. Spekulace, intriky, špinavá politika atd. Také trochu romantiky. Knihu jsem po překousání nezáživné části přečetla jedním dechem.
Začátek devadesátých let, přichází Gorbačov, zdá se, že zásadní problémy planety končí. Krásná naděje, jenže: „Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme,“ notují si generálové. Američané i Rusové. A jak hezky zaznělo jinde: „Oč tady někomu běží? Naftových věží se ptám.“ Jenže nebyl by to Forsyth, aby mu stačily jen dva základní prameny děje. Znovu s ním létáme přes naši Zemi z místa na místo. Druhé, třetí, desáté, autor nás provádí jako dokonalý společník, který všude byl, všechno viděl a se vším nás rád seznamuje: jména, data, systémy, postupy… A během jeho vyprávění napětí stoupá jako tlak páry v kotli nekompromisně zrychlující, dobře promazané, spolehlivé lokomotivy.
90 % (zatím 342 hodnotících s průměrem 89 %).
(SPOILER) První část ve stylu autora opravdu dobře a detailně rozpracovaná, až dokumentárně. Bohužel Forsyth postupně přechází do "amerického" stylu, tedy méně pravděpodobné, více přehnané, zkrátka jako scénář k hollywoodskému filmu. Ještě mi chyběl detailnější pohled ke skupině šílenců, kteří za vším stáli, a jejím aktivitám. V závěru tuto oblast autor skoro přeskočil. Možná v tom byly tlaky vydavatelů? I přes mou kritiku velmi dobrý román. V mnohém dokonce Forsyth předpověděl budoucnost. 75%, 21. 9. 2020.
Typický Forsyth. Začátek knihy se rozbíhá na několika frontách. Poměrně velké množství postav bylo pro mě zpočátku matoucí. Ale pak se jednotlivá dějová vlákna začínají protínat a spřádat a děj začíná ubíhat v rytmu mistrného vyprávění tak jak jsme u Forsytha zvyklí.
Román z roku 1991 je pro toto období a tohoto spisovatele typický. Odehrává s částečně v té nejvyšší politické sféře, ale také tam, kde to mám nejradši, v terénu. Tam létají kulky zprudka a málokdy minou, tam se rodí láska a nehynoucí přátelství a vítězí ten, kdo je nejlépe připravený. Některé zde vyslovené obavy se zatím nevyplnily, jiné je však plně nahradily, svět zase někam pokročil. Určitě je dobré si to znova připomenout.
Moje třetí kniha od autora - vynikající. Z mého pohledu výborně vypointovaný příběh. Prostě Forsyth je skutečně Pan vypravěč.
Následovaly další knihy - super.
Četlo se to velice dobře, ale Quinnovo štěstí bylo místy už za hranou reálna.
Je to opět jedna ze sond do politiky, na kterou musíte mít žaludek, jinak byste mezi těmi vlky dlouho nevydrželi. Peníze jsou až na prvním místě a lidský život má cenu jen mizivou. Z komentářů a počtu hodnocení je vidět, že se tato kniha čte, a to je dobře.
Začátek mi přišel trochu pomalejší. Pak se však věci daly do pohybu a knížka se četla skvěle. Ráda jsem se bála, a že bylo čeho.
Překvapil mě i závěr, kdo zradil, jak skončil hlavní hrdina,…
Vůbec mi by nevadilo, kdyby kniha pokračovala dál a byla delší. Bavila mě moc. Líbilo se mi velké množství postav, přičemž autor popisoval jejich úlohu způsobem, který nebyl ani příliš rozvláčný, ani nedostatečný. Proto se dal pohodově sledovat děj, aniž by čtenář ztrácel nit. Navíc mám ráda romány, při kterých si připomenu, případně se poučím o některých událostech z minulosti, které se skutečně staly. Hlavní postava byla sympatická a i když to byl typ nezničitelného a vševědoucího hrdiny, v této knize to nepřekáželo. Některé momenty byly šokující, ale Frederick Forsyth na ně dopředu vůbec neupozornil a najednou k nim během jediné věty došlo, což jim dávalo to správné vyznění. Úplný závěr byl až moc přeslazený, což je asi jediná chyba na kráse.
Šlo o moji první knihu od autora, ale velmi se těším, až si přečtu další.
Štítky knihy
vydírání politické thrillery britské tajné služby zbrojní průmysl perestrojka, pěrestrojka únosy vyjednávání odzbrojování tajní agenti boj o mocAutorovy další knížky
1975 | Den pro Šakala |
2004 | Boží pěst |
2008 | Vyjednavač |
2005 | Ikona |
2014 | Seznam smrti |
Po vraždě prezidentova syna během únosu se vyjednavač Quinn na vlastní pěst pouští po stopách únosců. Postupně zjišťuje, že únos a vražda jsou pouhou špičkou ledovce v rozsáhlém spiknutí. Má vůbec jeden muž šanci cokoli změnit?
Vynikající jako vždy.