Výjezdovka
David Urban
Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník výjezdovou skupinu. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky. Výjezdovka přibližuje jejich práci, která dokáže být děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování. Kolik hrůz, neuvěřitelných příhod, ale i úsměvných situací musí zažívat členové výjezdovky? Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby zkušenost.... celý text
Přidat komentář
Moc se mi to líbilo. Příběhy ze skutečné práce kriminalistů. I když se budou zdát drastické třeba podle názvu, tak skoro všechny jsou pojaté se slušnou dávkou humoru, takového lidského. Autor přibližuje náročné 24 hodinové směny policistů výjezdovek. Některé případy se zdají až nemožné, že by se tak udály, ale to mi přijde na tom nejzajímavější, že to právě bude ze skutečného života, který se občas tak zamotá, že se tomu nechce věřit...
asi nejvíce reálně popsaná skutečná práce, jen ... malinko nenapínavé atd (ale to je normální u práce na rozdíl od detektivek :D)
Trochu to připomíná paperbackové čtení do vlaku. Je tu dobře popsaná realita policejní práce, ale literární stránka knihy pokulhává.
Příběhy vycházející z běžné rutiny výjezdovky policie v Praze. Za zmínku stojí především poslední příběh nazvaný Úhel pohledu, kde autor naznačuje, jak to je s některými "odborníky" ve specializovaných útvarech a vedení Policie ČR. A několik případů z poslední doby mu, bohužel, dává za pravdu.
Soubor povídek popisující reálnou službu u Policie. Zajímavé spíše jako dokument, než jako detektivka. Neurazí, nenadchne.
Kdo čeká velké kriminální případy, tak ať sáhne po knihách, které mají upoutávky v metru. Tohle je kniha, která popisuje práci normálního kriminalisty z pražské žižkovské výjezdové skupiny, která řeší běžné případy. Kde tomu chybí velkolepost případů, tam je krásná přítomnost reality a skutečných postupů, když se v Praze něco děje.
Čtení této knihy jsem si opravdu užil. Bylo to skoro přesně to, co jsem očekával.
Bylo to celkem věrohodné a realistické. Také pestré: loupež, mrtvoly, až po znásilnění a nějaká ta střelba.
Kniha hezky ukazuje, jak to "funguje".
Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny nejdříve ze strany oběti, pak ze strany OČTŘ. Nebo se navzájem doplňují.
Určitě doporučuji nadšencům policejních detektivek.
Hodnocení:
- Loupež po Americku = 4,5 *
- Ve stínu smrti = 4 *
- Brutální znásilnění = 3,5 *
- Citové vydírání = 3,8 *
- Ukradené auto = 3,7 *
- Úhel pohledu = 4,5 *
Autor pracuje u policie a vychází ze svých zkušeností. Popisuje reálné postupy při vyšetřování různých kriminálních případů, které sám zažil. Proto nelze čekat vždy "happy end" nebo dramatický závěr. Popis je někdy značně realistický, ale takový je život. Hodnocení povídek vychází z toho, co od knihy očekáváte. Nejsou to fiktivní případy ve stylu severské krimi, které by měly vygradovanou zápletku. Prostě popis běžné rutiny výjezdové skupiny v Praze. Za mne očekávání splněno, ikdyž velký literární klenot to není.
Ačkoliv normálně povídky nevyhledávám, tohle se mi dost líbilo. Číst celou knihu o jednotlivých případech by mě asi nebavilo, takhle to bylo hezky stručné, shrnuté, rychle to utíkalo a bylo to vlastně moc fajn.
V krátkém sledu jsem přečetla tři autorovy knihy a poslouchala rozhovor s ním. Nijak mě proto nepřekvapila podrobná znalost práce policistů i poměrů v policii. To se mně právě na jeho knihách líbí a ani tato nebyla výjimkou. Měla bych jen tři připomínky pro autora (nebo spíš redaktora): časté opakování spojení "starý tlačítkový telefon" a "zářící/svítící věž žižkovského vysílače a ve dvou povídkách mě zarazilo označování starý muž (žena), stařík (babka) apod., když uvádí, že jim je šedesát.
Autor mě hodně překvapil. Povídky moc nevyhledávám, ale tady byly dost dlouhé a propojeny výjezdovkou. Je pravda, některé se mi zdály slabší Junek lepší. Ale zajímavé byly všechny. Věřím , že autor čerpal ze skutečných případů a zapojil opravdovou práci policie. Povídky nejsou černobílé. Ukazuje se zde práce police v různých světlech i těch negativních. Všechno je o lidech.
To že se jedná o české prostředí a naše případy je pro mě o to zajímavější.
Pro mě bylo těch lepších povídek více.
Na rozdíl od spousty detektivek a krimi románů se tato kniha drží více při zemi. Nejde o sáhodlouhé pronásledování geniálního zločince s astronomickým IQ a geniálními plány to vůbec ne. Tato kniha je více o realitě a skvěle přibližuje pohled na policejní práci, který je mnohdy dosti zkreslený. Prvotní zajišťování místa činu, výslechy svědků, oznámeni události, rozkládající se těla, příběhy smutné, vyvolávající znechucení i vtipná nedorozumění. Vše je hezky čtivě napsané a pro mě je velkým plus uvěřitelnost všech případů.
Šest zločinů = šest výjezdů. Každý případ byl něčím jiným výjimečný a poukazoval na různorodost práce a vyšetřování. Popis různých charakterů jak policistů, tak aktérů. Ukázka obdivuhodné trpělivosti a ovládání některých vyšetřovatelů. Nechyběly i komické situace a černý humor. Občas i naturální a nechutné, ale to k takové práci bohužel patří. Za mě další super kniha, která mi umožnila pohled pod pokličku zajímavé profese.
Mne moc nezaujala, dlouho nezáživné, jen povídání o nafouknutých mrtvolách a jak je někomu špatně. Čekal jsem mnohem víc.
Mě to moc nezaujalo....Pokud jsou ostatní knihy autora podobné, tak už po nich nesahnu...
Drsná kniha případů z Výjezdovky, četla se dobře, téma mě moc bavilo. Začátek šel ihned z nuly na sto v drsných detailech, druhá půlka knížky byla o něco střízlivější, ale neméně zajímavá.
Část díla
Brutální znásilnění
2021
Citové vydírání
2021
Loupež po americku
2021
Úhel pohledu
2021
Ukradené auto
2021
Autorovy další knížky
2021 | Rozsudek smrti |
2022 | Hra o přežití |
2021 | Výjezdovka |
2020 | Tři opice |
2023 | Déjà vu |
65% - líbilo se mi, že to bylo "ze života" - prostě tak, jak příslušníci kriminálky v praxi fungují, jaký typ případů řeší a jakým způsobem. I pachatelé byli takoví uvěřitelní (tedy snad až na tu proradnou černou vdovu, která si hledala movité oběti v Bohnicích - to by mě zajímalo, jestli se něco takového opravdu stalo). Uvěřitelné je asi i to, jakým způsobem je podáno to, jak policisté (ne vždy korektně) vnímají různé svědky, Romy, bezdomovce, ženy apod. Tři opakovaně se vyskytující postavy výjezdové skupiny byli takoví typičtí obyčejní kriminalističtí veteráni a bylo zajímavé poznat jejich život, každodenní rutinu 24hodinových směn a třeba i to, jak se vyrovnávají s tím, co v práci vidí, tedy zejména se smrtí ve všech jejích (často dost odpudivých) podobách. Nebyli to žádní Sherlockové, kteří by za pomocí elektronového mikroskopu z úlomku kosti odhalili pachatele na druhém konci planety, často jim v povídkách posloužil obyčejný záznam z nejbližší bezpečnostní kamery.
Na druhou stranu je poznat, že autor není ve spisovatelském řemesle úplně kovaný, občas to vyprávění a dialogy byly spíš tak na úrovni slohu na druhém stupni základky. Někdy z těch rozhovorů bylo i dost cítit, že jsou tam vepsány spíš jako vysvětlivky pro věci neznalého čtenáře, než že by spolu takovým stylem postavy v praxi opravdu mluvily.
Ovšem jelikož jsem se chtěla dozvědět něco o fungování pražské kriminálky, jsem spokojená a klidně bych brala přídavek.