Výpravy za člověkem
Zdeněk Matějček , Josef Langmeier
Člověk je tvor společenský. Ale jak se společenským stává? A jak se vůbec stává člověk člověkem? Co víme o cestách, po kterých probíhá polidštění člověka? To jsou základní otázky, které si autoři v této knížce kladou. V některých částech knihy navazují na kapitoly své odborné práce o psychické deprivaci v dětství. Tato práce vyšla v několika vydáních - záhy rozebraných - a v mnohém změnila nazírání na potřeby dětí a na výchovnou úlohu rodičů a celé společnosti.... celý text
Přidat komentář
Kniha klame názvem, čekal jsem psychologicko-sociální rozbory lidského chování, jenže po krátkém úvodu k našim prapředkům je hlavní linkou dítě a jeho "tváření" podle podmínek, ve kterých vyrůstá. Podle grafů a tabulek něco mezi vědecko-populární četbou a inspirativní poučnou příručkou vychovatelům.
Knížku jsem si pořídil doslova za pár šupů v antikvariátu a vzhledem k tomu, že byla vydána před 40 lety, měl jsem v úmyslu ji pak odložit do nějaké knihobudky. Nicméně po přečtení jsem změnil názor - těch 40 let totiž knize nijak neublížilo. Nesejde na tom, že autoři v té době neměli k dispozici žádné zobrazovací metody mozku a jiné technické vymoženosti. Ze svých pozorování či pozorování svých současníků či dokonce všímavých lidí i v poměrně dávné minulosti (viz třeba kapitola o výchově dětí od středověku dosud) dokázali učinit a krásně vysvětlit závěry, na jejichž platnosti se doteď nic nezměnilo. A to nepočítám ten úžasný obrazový materiál, který je součástí knihy. Takže knížka si našla čestné místo v mé knihovně a nepůjde nikam :-) .
Klasická četba