Vyšší princip
Jan Drda
Povídka s názvem Vyšší princip vypráví o studentech z gymnázia, kteří byli za svůj názor(souhlas s atentátem na Heydricha) popraveni. Jedná se o studenty Ryšánka, Moučku a Havelku. Velkou roli taky sehrál jejich profesor přezdívaný " Vyšší princip ".
Literatura česká
Vydáno: 1982 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Vyšší princip, 1982
více info...
Přidat komentář
Všem Arésům světa, co podali arsenu intelektu v rozkvětu. Stoupá skrz sivé mraky, ta hrdě postavená věta. Zanesen na Olymp Olympů. Jeden silný charakterový akt, rétorický zásah. Proti lítému rozlití zla.
Kdo zná Drdu a jeho prorežimní tvorbu, nebude překvapen. Nějakou přidanou hodnotu vidím v dobových reáliích, ale jinak jsem knihu prostě přečetla a přidala si ji na seznam zvládnuté "povinné literatury".
Kniha - povídka, je v jádru nesmírně zajímavá, bolavá... A ano, souhlasím, že z ní je ta ideologie určité doby..., silně cítit. Je cítit dokonce až tak moc..., že si nejsem zcela jistá, zda tím nechtěl autor zamaskovat, ,,úspěšně zamaskovat...," před tehdejší společností - soudruhy, skutečnou hloubku a myšlenku tohoto příběhu.
Tedy to, že VYŠŠÍ PRINCIP, v jakékoliv době a režimu, je především o síle a vůli ,,jedince," se nebát, nevzdat se, neohnout svůj hřbet a díky tomu svobodně vyjádřit svůj postoj, navzdory všem možným důsledkům...
Nedávno jsem znovu viděla filmové zpracování,tak jsem si pro porovnání přečetla knihu .Film je za 5*,ale kniha je samá propaganda,ještě štestí,že ve filmu to tak nevyzní.
Nešťastie tejto knihy sa skrýva v tom, že som ju čítala hneď po 1984. A toto dielo je tak neuveriteľne prokomunisticky vyfarbené, že to bolo neznesiteľné čítanie. Tupí, krutí a aj prihlúpli Nemci oproti statočným Čechom a dokonalým, nadľudsky dobrým Rusom. Prirodzene, náboženstvo sa stáva smiešnym a známa značka s kosákom symbolom najvyššieho blaha.
Ale oplatí sa zbierku prečítať. Milujem Drdov nádherný štýl, skvelú prácu s atmosférou a pestré opisy. Rozprávky (oplatí sa prečítať, každú jednu, čo kedy napísal) sú v zbierke dve, za každú som udelila po hviezdičke, pretože sú dokonalé a tretia je za poviedku Vyšší princip, tá je zrejme najlepšie z Drdovej tvorby vôbec a na jej konci som sa rozplakala. (v autobuse!!!)
Napokon, vyberme si jemnejší, večný význam diela: Vojna je strašná a treba sa jej vyvarovať.
,,Vedle hrnku s kávou tu leží na talíři nakousnutý krajíc. Široký mužský chrup v něm vyťal dva půlměsíce. Nic víc. Žloutne se máslem. Je rudý malinovou zavařeninou. Rudý - jako krev.''
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) historie, dějiny povídky psychologie atentát na Heydricha válečná literatura Jan DrdaAutorovy další knížky
1975 | Němá barikáda |
2007 | České pohádky |
1965 | Hrátky s čertem |
1982 | Vyšší princip |
1960 | Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert |
Vyšší princip je jedno z mnoha děl Jana Drdy. Týká se druhé světové války. Jan Drda ve svém díle ukazuje na nesmyslnost války a staví se proti ní. Dílo obsahuje jedenáct povídek. Líbilo se mi.
Tento text byl zkopírován ze serveru: https://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/jan-drda/vyssi-princip-nema-barikada.html#ixzz8sZiQm1qT
Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.