Výstraha
Michael Connelly
Jack McEvoy série
< 3. díl
Třetí kniha Michaela Connellyho, jejímž hlavním hrdinou je autorovo alter ego, neúnavný reportér Jack McEvoy. Příběh začíná rázně a na tempu neztrácí až do konce: McEvoye kontaktují dva losangeleští detektivové a informují ho, že je podezřelým ve vyšetřování vraždy Tiny Portrerové. Ta byla nalezena mrtvá a McEvoy s ní zhruba o rok dříve strávil noc. Tím jsou kostky vrženy a každý, kdo četl předchozí knihy s McEvoyem (Básník a Strašák), už jistě tuší, že tento energický a talentovaný reportér nakonec začne případ vyšetřovat na vlastní pěst. Jack postupně odhaluje detaily v pozadí Tininy smrti a přitom rozkrývá mnohem rozsáhlejší kauzu. Zdá se, že v okolí řádí sériový vrah, a jak McEvoy proniká pod povrch – přičemž se neobejde bez pomoci dalších osob, například bývalé agentky FBI Rachel Wallingové –, noří se stále hlouběji do problematiky analýzy DNA a nakonec i do temného webu. Je to nebezpečné, leckdy i hrůzostrašné prostředí a Michaelu Connellymu se při jeho popisu podařilo spojit dvě věci: dotáhnout zápletku do dramatického závěru a zároveň podtrhnout význam kvalitní novinářské práce.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2021 , Slovart (ČR)Originální název:
Fair Warning, 2020
více info...
Přidat komentář
Connely jako vždy skvělý, ale hlavní hrdina McEvoy mí byl nesympatický. Sebestředný a sobecký, stále se dohadujici o pouze jeho příběhu na který nemá nikdo nárok. Pravý opak Boschei Hallera.
Jsem na vážkách, jestli mám dát čtyři anebo pět hvězdiček. Ale - vem to čert, dávám plný počet. Connelly přece nemůže za to, že mi dalo dost práce se soustředit na to, co od něj čtu? Spíš moje, než jeho chyba. Vážně to nebyla legrace. Celá kniha na mě dělá dojem odborné literatury a to kvůli textu, nabitému odbornými výrazy, které jsou jasné snad jen zasvěcencům. To, že autor pracoval coby redaktor, je zřejmé hned na začátku. Ví, jak to v redakci chodí, ví jak pracovat se zdroji i jak si musí přízeň čtenářů vysloužit a udržet. Novinářská rutina a postupy, o kterých tu píše, se musí zažít a ty on má zjevně v krvi. Na začátku tu jsou sice zavražděné ženy, ale celá podstata knížky je v mravenčí práci při hledání souvislostí, které se počínají v laboratoři a pokračují na dark webu. Bez nich by Jack padoucha, co láme vazy, vypátral jen stěží. Mravenčí práce je i čtení, do jedné stránky je napěchováno tolik informací, že by to stačilo na solidní lekci pro začátečníky v oboru genetiky :D Hlavu jsem měla jak včelín. Ale i tak musím uznat, že je to dílo velmi přesvědčivé, napínavé, nenudící. Kdo vydrží, nebude zklamán. Vlastně - tak trochu jsem zklamaná byla já. Těšila jsem se na bombastické zatčení vraždícího fantoma a ono to bylo jinak. A to, jak snadno se dají ovlivnit zásadní výsledky v DNA neetickým laboratorním zákrokem, mi nahání husí kůži. Snad je to jen autorův výmysl, sci fi.
Na rozdiel od iných autorových kníh s inými hlavnými postavami, mi bol novinár Jack McEvoy od začiatku protivný. Počas celej knihy som sa nedokázal zbaviť pocitu, že niekto tak odporne samoľúby, až priam slizký, môže byť literárnou postavou, ktorú stvoril Connelly - no je tomu tak, je autorom aj Jacka. Remeselne ako vždy super, príbeh má hlavu a pätu, napätie, spád a napriek tomu ma tento príbeh nezaujal. Nebolo to zlé, no nebolo to ani dobré, skrátka je to Conelly a zároveň nie je. Vnútorný rozpor ako vyšitý. Predpokladám, že ďalším knihám z tejto série sa vyhnem. Jednoducho, Bosch a Ballardová sú lepší - vo všetkom.
Je to můj oblíbený Michael Connelly, ale knížky s Harry Boschem a jeho bráchou Hallerem jsou pro mne prostě skvělé. Tohle mi přišlo - jen - dobré.
Uspokojivé.
První kniha od Connellyho která mě nenadchla. Nutil jsem se a od poloviny čtení jsem to vzdal.
Connelly je dobrý spisovatel. Minimálně po řemeslné stránce mu jde těžko něco vytknout. Co do zajímavosti je Výstraha trochu slabší, než předchozí dva díly a nabízí méně atraktivní případ a hlavně méně atraktivního záporáka. Ale má to spád, napětí, dynamiku a sympatického novináře v čele. I nějaké to romantické jikření, které k tomu patří. Jo, bylo to zase po letech fajn. Třeba už na další McEvoyovo dobrodružství nebudeme čekat tak dlouho.
Conelly je klasik, který nikdy nezklame, když chce čtenář sáhnout po kvalitní detektivce. Zde je novinář Jack McEvoy na stopě sériového vraha, který vraždí ženy a zatím uniká jemu i policii. Příběh směřuje k nečekanému a neotřelému konci. Rozhodně doporučuji.
Novinářský detektiv má u mne méně sympatií než Bosch, kniha je napsaná hezkým stylem, možné zneužívání výsledků odběrů DNA a následně i "temného internetu" je zajímavé, ale mám pocit, že autor se zhlédl v popisování amatérského vyšetřování a trochu nám zatajil osobnost hlavního podezřelého a tím podrobně neozřejmil jeho motivy jednání. Čtivé to je, autora budu číst i nadále.
Prostřednictvím Jacka McEvoye můžeme nahlédnout do nového stylu novinářské práce, ať na webu, nebo následně podcasty. Samozřejmě, že hlavní osu příběhu tvoří jeho soukromé pátrání po vrahovi žen. Občas zbytečně urputný novinář, který staví svou práci nad vztahy, což je vlastně obdoba policejního detektiva Bosche. Connelly odvedl jako vždy perfektní práci.
Kniha je napsána dobře, děj zajímavý ale prostě hlavní postava pro mně je tak nějak nesympatická. Boshe i Hellera mám rád ale novinář je docela sebestředný kretén kdy mu jde jen o článek.
Tento diel sa mi príliš nepáčil,bol písaný dobre, ale niečo medzí novinárom a detektívom..nesadlo mi to..proti sérii s boschom len taký odvar k čomu dosť pofstatne prispel koniec ..nemastný,neslaný
Výborně napsaná kniha, která má vše, co dobrá detektivka potřebuje: silný příběh, spoustu mravenčí detektivní práce a údernou pointu. No, možná ta pointa mohla být trochu lepší, ale chápu, že autor ve finále nechtěl příběh rozmělňovat rozebíráním motivů vraha :)
Líbí se mi také zvolené téma: zneužívání dat osobní povahy a práce s DNA (identifikace jedinců; možnosti záměny DNA; predispozice chování vyplývajících z analýzy DNA apod.)
Zneužívání osobních dat a záznamů určitě bude velkým tématem budoucnosti. Connelly tuto problematiku zpracoval do působivého a napínavého příběhu, který prokazuje jeho znalost postupů při vyšetřování.
(SPOILER) Protože Connellymu začali vydávat "boschovky" i Jacka McAvoye znovu od začátku (i když název Básník smrti je zavádějící, ten původní zněl jednoduše Básník), málem jsem vydání tohoto třetího dílu případů investigativního novináře přehlídla (takže díky databázi za přehledy a novinky). Napsáno jako vždy skvěle, Jack je Jack, ještě o něco neodbytnější a pevnější než v předchozím Strašákovi (který mě moc nebavil, Výstrahu ale asi nepřekoná nic) a pachatel poněkud mimo oficiální struktury, tedy s tajemstvím. Vsaďte se, že se k němu Connelly vrátí v některé z příštích knih, v nichž bude Jack, Rachel, Emily a další řešit odložené případy... Copak to jenom připomíná? :-)
Z Connellyových hrdinů patří Jack McEvoy k mým méně oblíbeným, a celá série tím pádem taky. Jednak Jack neoplývá vlastnostmi, ke kterým bych vzhlížela, protože kariéru klade nad osobní život a vztahy k blízkým (a někdy i nad obyčejnou lidskou slušnost), jednak se nemůžu ztotožnit s konceptem investigativní žurnalistiky po americku a s případem na ní založeným. Možná to mají Američané nastavené jinak, ale pro mě je nepřijatelná představa, na které to celé stojí: novinář obvolává svědky, příbuzné obětí či žijící oběti, většinou ochotné mluvit (!), a získává tak od nich zásadní informace soukromého až intimního rázu. (Já mám v sobě v tomhle směru dvojí brzdu: v telefonu se mi může představit kdo chce jak chce + i kdyby to byl opravdu novinář, neřekla bych mu - z principu - nic.)
Ale je to Connelly, který to i přes mé výhrady zachraňuje dobře vymyšleným a až dokumentárně popisovaným případem. Takže i když preferuji policejní vyšetřování, baví mě číst i tohle, a jakmile vyjde od něho něco dalšího, okamžitě se po tom opět vrhnu.
Tento poslední, třetí díl detektivek s novinářem Jackem McEvoyem má zákonitě modernější háv než starší dva díly - je ale stejně dobře napsaný. Dokonce bych si troufla tvrdit, že Výstraha se povedla nejlíp. Ovšem stejně tak jak v předchozím Strašákovi je málo propracovaná osoba pachatele. Čekala bych, že se dozvíme více o jeho motivacích a zázemí. - Proto hodnotím jen čtyřmi *, i tak fanouškům Connellyho určitě doporučuji k přečtení.
Měl jsem pocit, že Michael Connelly přepnul v posledních letech na autopilota. Příběhy s Harry Boschem, Mickey Hallerem a novou hrdinkou Renné Ballardovou mi začaly trochu splývat, i když se nad běžnou produkcí detektivek drží pořád velmi vysoko. Po třiceti třech (česky vydaných) románech a několikaleté práci na televizním scénáři k seriálu Bosch by nebylo divu. Nový román je jiný. Nejenom že je z celé (dosavadní) trilogie s Jackem McEvoyem nejlepší, dle mého je možná nejlepším Connellyho románem vůbec. Už jen stylistika stojí o patro výše, než u předchozích knih. Autor, sám bývalý novinář, se do hlavního hrdiny snadno převtělil, což ještě zvýraznil Ich formou, kterou pro příběh zvolil. Zasvěcenost, uvěřitelnost a pečlivé a logicky promyšlené sbírání dat a důkazů, na které jsme u Connellyho zvyklí, vyústí ve střetnutí s jedním z nejděsivějších psychopatů, s nimiž jsme se na stránkách jeho knih setkali.
Autorovy další knížky
1999 | Černá ozvěna |
2006 | Advokát |
2000 | Černý led |
2019 | Noční směna |
2009 | Rozsudek ráže 9 |
Inteligentne napísaná detektívka, ostatne ako aj všetky ostatné od Connellyho ..