Vytváření nepřítele: Udávání a zastrašování ve stalinském Rusku

Vytváření nepřítele: Udávání a zastrašování ve stalinském Rusku
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243320/mid_vytvareni-nepritele-udavani-a-zastr-243320.jpg 4 7 7

Kniha zkoumá mezilidské vztahy a vzorce chování v letech 1937 až 1938 v Sovětském svazu, tedy v období velkého teroru. Na osudech jednotlivých zaměstnanců tří velkých moskevských továren autorka ukazuje, jak masové operace (zatýkání určitých skupin obyvatel) a výzvy vedoucích představitelů komunistické strany k odhalování „skrytých nepřátel“ uvedly do pohybu dynamiku teroru, před jehož destruktivní silou nakonec nebyl nikdo v bezpečí. Záplavy udání a štvanice na „maskované záškodníky“ vytvořily z běžného pracovního prostředí past, do které se mohl chytit kdokoliv. Bez ohledu na důkazy či loajalitu vůči straně. Obvinění na základě společenských vazeb pak rozšiřovala počet postižených o rodinné příslušníky, spolupracovníky a známé. Autorka sice nezpochybňuje zodpovědnost politických elit v čele s J. V. Stalinem, zároveň ale ukazuje, že „obyčejní lidé“ nebyli pouze oběťmi teroru. Řevnivost mezi jednotlivými pracovníky, osobní konflikty i obranné strategie, jako např. preventivní udávání, naopak pomáhaly roztáčet kola teroru a po jistou dobu znemožňovaly z něj nalézt jakékoliv východisko. Goldmanová tak prostřednictvím příběhů konkrétních lidí přesvědčivě polemizuje s totalitaristickým pojetím – v českém prostředí stále populárním – rozdělujícím společnost stalinské (či obecně komunistické) diktatury na aktivní ovládající a pasivní ovládané.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Karolinum
Originální název:

Inventing the Enemy: Denunciation and Terror in Stalin´s Russia


více info...

Přidat komentář

bulat
05.05.2021 5 z 5

Neobvyklá sonda do mikrohistórie stalinského teroru v druhej polovici 30-tych rokov 20. storočia. Autorka nepopisuje teror na centrálnej najvyššej úrovni, ale zamerava svoju pozornosť na úroveň jednotlivých fabrík a dokonca rodín. Táto perspektíva je zaujímavá a nevšedná, avšak nemyslím si, že prináša nejaký zásadný prelom v poznaní. Kolesá teroru totiž roztáčala centrálna mašinéria s najvyšším teroristom na vrchole pyramídy. Nemožno sa preto diviť, že pod týmto enormným existenčným tlakom ľudia v nižších poschodiach šľapali jeden po druhom v úsilí zachrániť si aspoň akú- takú nádej na holý život. Malé kolečká boli nevyhnutne roztočené tými veľkými a vo väčšine prípadov nemali žiadnu možnosť zo systému uniknúť. Drvivá časť viny preto spočíva na osnovateľovi tohto obludného a zvráteného totalitného systému. A na tento fakt netreba ani pri zmene perspektívy pohľadu na teror zdola zabúdať.

hario
25.10.2017 4 z 5

Velice zajímavý pohled na období velkého teroru , kde autorka ukazuje ,že se velkou měrou na teroru podíleli i obyčejní lidé.


Autorovy knížky

Wendy Z. Goldman
americká, 1956
2014  77%Vytváření nepřítele: Udávání a zastrašování ve stalinském Rusku