Vzdelaná

Vzdelaná
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413886/bmid_vzdelana-Pi3-413886.jpg 4 1064 1064

Silné, strhujúce, nezabudnuteľné rozprávanie, v ktorom Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Autentický a neuveriteľne poetický životný príbeh. Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho. Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky. Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Educated, 2018

Abikk
20.08.2020 4 z 5

Celkem dlouho mi trvalo se do knihy začíst, ale pak to přišlo. Drsné, silné a pro mne nepochopitelné.

DeniseButterfly
14.08.2020 5 z 5

Veľmi silná kniha a živote mornónov, ich prístupe k životu, rodine, vzdelaniu, výchove ... Priam neskutočný, ale pravdivý príbeh Tary, ktorá vyrastala v silne nábožensky založenej rodine s veľmi prísnym až tyranským otcom, kde sa ako žena mohla len veľmi ťažko presadiť. Príbeh o sebauvedomovaní, vzopretí sa rodinným tradíciám a kráčaním za svojím snom. Jedno veľké ODPORÚČAM

MartinaP.
14.08.2020 4 z 5

Kdysi jsem k této knize četla komentář, který říkal, že kdyby v příběhu bylo více o přeměně trápené dívky k ženě s doktorátem z Cambridge a méně o její psycho rodině, byla by kniha daleko zajímavější. Osobně s tímto tvrzením nesouhlasím a myslím, že je důležité poukázat na to, jak dlouho a kolik úsilí to může člověka stát, než se z takového toxického prostředí vyprostí. Jestli kdy vůbec... Určitě stojí za přečtení.

anetka.repova
04.08.2020 4 z 5

Příběh jsem četla se zatajeným dechem a když se jednalo o skutečný příběh o to na mě kniha zapůsobila více.

Obdivuji Taru jak se se vším poprala a učinila rozhodnutí, které nebylo vůbec jednoduché.

Silný a nezapomenutelný příběh.

Pett
02.08.2020 5 z 5

Proklopýtala jsem si příběhem skrz sebe sama... paradoxně mi aspekt mormonství či neuvěřitelného amerického školství a všech těch nesmrtelníků tak úplně nesedl... co mi více pocuchalo srdeční komoru, byla ta snaha nezůstat jen loutkou v majetnickém sobectví vlastní rodiny... už jen říct si "NE! Stačilo!" chce obrovskou dávku odvahy a síly... je to přeci rodina... rodina je základ všeho... jde opravdu tak lehce určovat si hranice v rámci rodiny? Bez mrknutí oka byste všechny odstřihli a bez jediného šrámu žili ve svém šťastném světě bez jejich všeobjímající lásky? S vědomím, že nejste dost dobří pro vaše nejbližší? Tenhle pocit totiž rozleptává duši a sakra dost bolí... možná právě proto stále milujete a doufáte... vždyť je to přeci ta rodina, že jo!

sadlo
02.08.2020

Přečetla jsem v češtině. Jedním slovem komentuji SKVĚLÉ ČTENÍ! Velice silně na mne zapůsobila. A DOOPRAVDY SE TO STALO, ŽÁDNÁ FIKCE. Taro, smekám před Vámi.

Luccinda
31.07.2020 5 z 5

Příběh Tary pro mě byl opravdu velmi inspirativní a obohacující. Sledovat její dětství a dospívání v rodině náboženských fanatiků bylo mnohdy až děsivé a Tara má můj velký obdiv za to, že se od tohoto života dokázala odpoutat, zpřetrhat rodinné vazby a objevovat svět po svém, očištěna od vlivu psychicky nemocného otce. Bylo naprosto šílené, co všechno byl otec pro svou víru schopen udělat, jak negativně ovlivňoval životy své manželky i svých dětí. Bylo to opravdu náročné čtení od začátku až do konce a čím dál tím víc jsem si uvědomovala, jak moc jsou pro mě některé věci samozřejmé, hlavně co se vzdělání týče. Tara je pro mě v tomto ohledu velkým vzorem, protože i navzdory tomu, že nikdy nechodila do školy, se sama dokázala připravit na přijímací zkoušky na vysokou a získat doktorát. Přijde mi, že tohle její odhodlání a motivace ke studiu mi občas chybí, a jsem ráda, že mi Vzdělaná pomohla si to uvědomit a zamyslet se nad tím, co je pro mě v životě důležité.

Analady
31.07.2020 5 z 5

Příběh Tary mě chytl a nepustil. Už dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy nemohla odtrhnout a těšila se, až se k ní zase vrátím. Kniha je moc hezky napsaná, zároveň je místy až šokující, vyvolává mnoho emocí. Člověku se nechce ani věřit, že se to dělo.

Alternative
23.07.2020 5 z 5

Musím říct, že tohle je pro mě (zatím) nejsilnější kniha tohoto roku. Jestli váháte, jestli si ji přečíst, ztraťte veškeré pochybnosti. Tohle si vážně přečtěte, nebudete litovat ani chvilinku.

myelka
20.07.2020 5 z 5

Netuším, jak to okomentovat, bylo to prostě husté. U nás nemáme moc možností se s mormony stýkat, tolik jich tady není, o jejich kultuře, životě a principech moc nevíme, takže tento vnitřní pohled nás může až děsit. Každopádně velmi zajímavé si o tom přečíst. A ten školní systém mě fascinuje, jak si mohou zcela náhodně a navzájem nezávisle vybrat různé předměty (od hudebky k právu a etice...)

nada3314
12.07.2020 4 z 5

Výborný autobiografický příběh Tary, která žila v rodině mormonů. Bylo to pro mě drsné čtení, nechápu tyto náboženství ani tyto kultury, které odmítají lékařskou pomoc. Silný, ale velice čtivý příběh u kterého budete hodně přemýšlet.

Pebbles
11.07.2020 5 z 5

Neuvěřitelně zajímavý a silný příběh, který mne ze začátku knihy neupoutal a já se poddávala obavám, že tentokrát jsem šlápla vedle. Ale pak se na scéně objevil Tyler a celý příběh jakoby se najednou proměnil. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych vyjádřila ten pocit nad celým tím životním příběhem Tary. Pak jsem se dočetla na str. 193 a Tara to vyjádřila za mne...
"Začala jsem vnímat, jak nás utvářejí tradice, které nám někdo předal, tradice, kterých jsme si nebyli - buď záměrně, nebo neúmyslně - vědomi. Začínalo mi docházet, že jsme své hlasy propůjčili diskurzu, jehož jediným smyslem je druhé dehumanizovat a týrat, protože je snazší v takovém diskurzu pokračovat, protože udržení moci se vždy považuje za správný postup."

Shardlake
08.07.2020 5 z 5

Poutavým způsobem popsány vlastní prožitky autorky i když ne vždy veselé, ale místy až zimomřivé. Jistě pro ni nebylo lehké odpoutat se od způsobu života, který se jí snažili nalinkovat rodiče, především otec, a jít si svou vlastní cestou.

Danago
08.07.2020 5 z 5

Velice zajímavá, šokující a až neuvěřitelná autobiografie. Rozhodně stojí za přečtení.

Sixao
02.07.2020 4 z 5

Je to hodně zajímavá knížka. Hlavně otec rodiny je neuvěřitelný magor a často jsem žasla a říkala si, to jako fakt? Všechny potomky pozabíjí nebo minimálně zmrzačí? To nemají pud sebezáchovy? Na druhou stranu v tom od narození vyrůstali, takže se jim zase nemůžeme tolik divit. Jejich matka byla většinou na straně toho šílence. Školský systém v Americe mi přišel taky poměrně zajímavý. A ten přístup mormonů ke zdravotnické péči jak je zde popsán, je hrozně pokrytecký. Když už šlo opravdu do tuhého, spěchali samozřejmě do nemocnice.

Terinka-ka
02.07.2020 5 z 5

Strhujicí příběh!

Knižní střípky
30.06.2020 4 z 5

Bylo to hrozné čtení. O to více strašné to je, když si člověk uvědomí, že se tento příběh opravdu stal, a de facto stále děje. Tara sice žije nyní svůj vysněný život, ale díky svému dětství je navěky poznamenaná. Taru nelze jinak než obdivovat. Přesto přese všechno co zažila, dosáhla neuvěřitelných úspěchů na poli vzdělání a já bych si moc přála, aby ji aspoň tato skutečnost přinesla trochu štěstí. Protože bohužel nevěřím tomu, že by se jednou úplně dokázala vymanit z toho, co zažila.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Mindy
28.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě přitahovala i odpuzovala zároveň. Absolutně si nedovedu představit život, jaký Tara a její rodina vedli. A chování jejího otce prostě nedokážu pochopit. Že je někdo tak silně ovlivněn vírou, že by nechal své děti (manželku a nakonec i sám sebe) raději zemřít, než by je nechal ošetřit v nemocnici.
Neuvěřitelně silný příběh a neuvěřitelně silná autorka, která se z tohoto života dokázala vymanit, i za cenu ztráty části rodiny.

bara-z5649
24.06.2020 5 z 5

(SPOILER) No tak tohle....
Ano, není to pro každého, jelikož to není žádné fantasy, žádné sáhodlouhé vykreslování postav a prostředí, ale spíše jen konstatování důležitých informací v Tařině životě, které opravdu nejsou jednoduché (ano, nejsou - trvá to dál).
Někdy mi bylo zle, někdy jsem chtěla křičet, někdy k Taře promluvit, a někdy jí obejmout. A všechny tyhle pocity, které mi pár stránek dokázalo vyvolat, jinak hodnotit ani nejde.

Sidonia
22.06.2020 4 z 5

Pro mě pohled na život z naprosto jiného úhlu - setkalo jsem se s rodinou, kde nikdo, opravdu nikdo nebyl zhýčkaný a rozmazlený, řekla bych - život v druhé polovině padesátých let minulého století a hle - hrdinka je ročník 1986. Netušila jsem, že takové rodiny žijí a asi nejsou výjimkou, jen to málokdo dokáže tak bez servítků napsat. Rodinné vztahy tak surové a nemoderní - o tom se hodně těžce mluví. Knihu hodně oceňuji a před silou autorčiny osobnosti a jejími rozhodnutími se skláním.