Vzpomínky převážně nevážně aneb Co na mořích zažil český námořník
Jiří Verner
Ne každému se splní jeho klukovská touha. Jiřímu Vernerovi se to povedlo. Stal se námořníkem. Začal od píky, vystudoval Vysokou námořní školu v Oděse, postupoval ve funkcích a nakonec se stal jedním ze zhruba 140 velitelů Československé námořní plavby – kapitánem dálné plavby. Cesty lodí, na kterých sloužil, vedly celým světem. Jak plavba samotná, tak postoje v přístavech přinášely zážitky tu veselé, tu nepříliš příjemné, ba někdy velice náročné. Knížka, kterou držíte v rukou, obsahuje příběhy rázu převážně humorného, počínaje studii v Oděse až po zážitky z míst našemu kontinentu vzdálených. Plavba po moři není vždy jen příjemná, i v době kovových lodí musí být námořníci z ocele, aby zvládli silné bouře, černé pasažéry, obranu před piráty, ale i vztahy mezi lidmi, které po měsíce poutá omezený lodní prostor.... celý text
Přidat komentář
Docela zábavná a čtivá knížka. Poměrně malá rozsahem, ale s docela slušnou obrazovou přilohou.
Rozhodně se nejedná o román, jak uvádí anotace.
Mám ze čtení pocit, jako bych šel s autorem na pivko a on vyprávěl jednu zábavnou historku za druhou. Protože je autor už poměrně pamětník, tak některé historky - zvl. z ruské kadetní školy v 70. letech - působí jako vprávění z jiného světa.
Autorovy knížky
2017 | Vzpomínky převážně nevážně aneb Co na mořích zažil český námořník |
Teď vychází v Mare-Czech (ach jo, kéž bychom ho tu někde za bukem měli) docela hodně vzpomínkových knih našich námořních i říčních kapitánů, každá je jiná, každý zažil něco jiného a jinak to přibližuje čtenáři, ale každá připomíná úpadek (přesněji rozkradení vinou zloděje Koženého) docela slušné čsl. plavby.
Tahle knížka se věnuje věcem neveselým, ale přesto dost zajímavě podaným v obecnějším kontextu: tajfuny, požáry na lodi, povodně, zaplavení strojovny, kontroly a inspekce pyrotechniky aj. záležitostí v nákladních přístavech a při převážení nákladů mezi kontinenty či po řekách.
Zajímavé byly i technické podrobnosti např. kontrol svarů a nátěrů při stavbě nákladních lodí, výpočet netto hmotnosti nákladů ("draft survey"?), nakládka a vykládka přístavními jeřáby (i nebezpečně padajícími) i jinými mechanizmy. Autor/kapitán také přidal svoje vlastní "průšvihy" (např. na Mississippi), takže o dramata není nouze.
Zabrousí se do všech končin vodního světa a občas také padne pár slov o navštívených přístavech a přístavních městech, takže lze porovnat situaci a dojmy ze 70./80. let se současností (např. v roce 1974 bylo Paramaribo v Surinamu hotový ráj...). Obrazová příloha ale žádné takové fotečky neobsahuje, což je škoda.