Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy
Leonard Koren
Wabi-sabi, pojem japonské estetiky, lze ve zkratce vyložit jako přijetí věcí nedokonalých a prostých jako krásných. Leonard Koren byl prvním západním autorem, který se rozhodl wabi-sabi zachytit, popsat a zpřítomnit, ještě než z japonské kultury zcela vymizí. Po svém vydání v roce 1994 byla jeho kniha přeložena do mnoha světových jazyků, včetně japonštiny a dodnes je řazena mezi zásadní a základní studie na toto téma. Principy wabi-sabi popsané v knize jež v základě nabádají žít současností, oceňovat jednoduchost a přijímat nedokonalost mají své místo v japonské kultuře už od 16. století, kdy buddhističtí mniši uvedli do čajového obřadu skromné a nezdobné náčiní jako reakci na luxusní zboží přicházející z Číny. Z předmětů hmotné kultury se to, čemu dnes říkáme wabi-sabi, přeneslo na všechny aspekty života. Navzdory svému názvu není kniha zdaleka určena jen umělcům, designérům, básníkům a filozofům. Zvláště ve světě, který klade čím dál větší důraz na dokonalost, symetrii, čistotu a technologický pokrok, může mít kniha blahodárný účinek a dát podnět k novému vidění krásy života nás všech.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Zdraví
Vydáno: 2016 , Kavka (K-A-V-K-A)Originální název:
Wabi-Sabi for Artists, Designers, Poets and Philosophers, 1994
více info...
Přidat komentář
Budu za heretika, když prohlásím, že Korenův traktát je vlastně dost o ničem. Chápu, že se asi jako jediný pokusil zformulovat, co wabi-sabi je, ovšem na můj vkus nepřichází s ničím, co by člověk mající alespoň nějaký takýs vhled do japonské filozofie a estetiky nevěděl.
Velmi zajímavá kniha, která vám nabídne jiný pohled na svět. Po přečtení zjistíte, že když se rozhlédnete kolem sebe, svět plyne a pomalu pomíjí, navrací se do nicoty a zchátralá budova naproti vám s olezlou omítkou je vlastně krásná zaslouží si vaši pozornost. Právě teď.
Autorovy knížky
2016 | Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy |
Kniha vypadá pěkně, to jo, a Koren je asi první Zápaďan, který se o nějakou definici a zpřístupnění pojmu pokusil, to taky jo, ale nemůžu si pomoct, to podstatné mu uteklo. Hlavně podtitul "pro umělce, designéry, básníky a filosofy" vypadal slibně, ale o to větší bylo pak moje zklamání.