Wannsee

Wannsee
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417750/bmid_wannsee-RBJ-417750.jpg 4 28 28

Vila ve Wannsee na předměstí Berlína, 20. února 1942. Patnáct vysokých představitelů Třetí říše se zde na popud Reinharda Heydricha sešlo, aby prakticky naplánovalo „konečné řešení židovské otázky“. Po jejich konferenci neměla zůstat ani stopa, přesto se zápis jednoho z účastníků zachoval. Le Hénanffův komiks vychází z dobových dokumentů. Působivou kombinací umělecké nadsázky a historické přesnosti vytváří mrazivou atmosféru, v níž vyplouvají na povrch neshody a mocenské boje uvnitř nacistického státního aparátu i hrůznost záměru, s nímž se tito pohlaváři chystají vymazat z povrchu zemského veškeré židovské obyvatelstvo.... celý text

Literatura světová Komiksy Válečné
Vydáno: , Argo
Originální název:

Wannsee, 2018


více info...

Přidat komentář

simca9342
10.10.2023 5 z 5

Jak může vzniknout grafický příběh o jedné z části světových dějin, když se toho nikdo více než 80 let osobně nezúčastnil? 

Autor to pomocí doložených dokumentů a dobových fotografií nacistických pohlavárů dokázal. 


Historický komiks o vile na předměstí Berlína, ve které se krátce po atentátu na zast. Řísskeho protektora R. Heydricha sešli  zástupci 15. státu, aby projednali následky pro svět. Hlavně pro Židy, které z tohoto incidentu obvinili. 

Porada, která během pár hodin rozhodla o životech milionů lidí. 

Věci,  které byly mimo schůze přísně tajně se začaly postupně odkrývat a ke smůle mnohých národnostíi plnit. 
Od vraždy velkého počtu Židů v místě nedaleko Kyjeva přes už dobře známé slovo holocaust po smrti milionů Romů a jiných podřadných národností.
Göring, který byl "hlavou" celé akce včetně různých souvisejících jednání poodhalí čtenářům , co doopravdy stálo za děním ve Vile Wannssee.

Boboking
01.09.2022 4 z 5

Komiks o asi dvou hodinách jednání patnácti politiků ve vile u Wannsee - to vypadá že nic nudnějšího snad jako námět být nemůže. Jenže jednání z roku 1942 o "evakuaci" asi 11 miliónů židů z Evropy, v rámci Konečného řešení židovské otázky, to vás nakonec dostane. Ta chladnokrevnost a bezcitnost.... A jak vlastně SS byla organizace nadřazená čemukoliv v Německu, že i samotné nacisty děsila. Wannsee je komiks o zrůdnosti a fanatismu, který bohužel není v ničem fantastický, ale děsivě skutečný. Kresby jsou skvělé, sice často ta přehršel postav splývá, ale o to v tomto zdařilém díle vůbec nejde.


bosorka
02.06.2021 4 z 5

Statický příběh je velmi slušně zpracovaný. Kresba ponurá a vystihující. A celé velmi velmi mrazivé.

Eillen
09.05.2020 5 z 5

Netuším pořádně, co napsat. Při čtení komiksu mi nebylo příjemně. Popisování, jak zabít co nejvíce lidí za co nejmenší náklady, bylo doslova nechutné. Rozhodně to nebude komiks, ke kterému bych se chtěla vrátit.

Jinak co se týká onoho "popílku", o kterém se zmiňuje Mercatino, vzheldem k tomu, že se schůzka odehrávala v lednu, já v tom viděla pouhý sníh.

Mercatino
31.01.2020 5 z 5

Na prvním místě atmosféra !!! Všimli jste si jak je v kresbě zanesen do pozadí ten padající šedavý popílek, který má asi znázorňovat výsledek tohoto setkání? Je to povinný historický komiks, který by měl mítt každý doma? Jsem si jistý, že ano. Scénář tohoto komiksu jede na jedné vlně a uhání vpřed, bez sentimentu a jakéhokoliv času na odpočinek. Má to být jen pochmurné setkání, kde fakta a čísla hrají rozhodující roli. Nehledě na to, že ty čísla, jsou čísla smrt a bolesti.

puml
17.12.2019 5 z 5

Silné a děsivé svědectví o konferenci, na které se rozhodovalo o osudech milionů Židů. Autorovi se podařilo expresivní kresebnou linkou, ale tlumenými výrazy aktérů (vše je již dáno, vše je již rozhodnuto, o ničem se nepochybuje), vyjádřit hrůzy holokaustu, aniž by se (až na výjimky) uchýlil k tomu vyjádřit řečené nějakým hutným obrazem. Ne, tady jde jen o téměř dokumentární záznam z konference, tudíž mluvící hlavy, starobylá křesla a stoly, těžké koberce, kouř z cigaret, ústřice, víno, koňak, oheň v krbu a prostředí zasněženého zámečku a jeho okolí. Je to tak dobře odvyprávěné a nakreslené, že jeden až cítí průvan zpoza nedovřeného okna. Takhle nějak si představuji dokonalý dokumentární komiks. Jen fakta bez zbytečného přikrašlování. Fakta sama jsou v tomto případě děsivá až dost a není tak třeba cokoliv přidávat.

Je pravda, že v postavách (až na Heydricha) je občas trochu zmatek a není dobře poznat, kdo vlastně mluví, ale ono je to ve své podstatě jedno, všichni jsou zaměnitelní, protože účelem konference bylo jen co nejrychleji se domluvit o konečném řešení, ne jakkoliv pochybovat nebo snad dokonce vzdorovat.

Doufám, že od autora vyjdou i jeho další komiksy. Doporučuji.

DennisMoore
22.10.2019 5 z 5

Ryzi zrůdnost a mrazivý hnus - když se z lidí stanou jen čárky v tabulkách, čísla, která je třeba odečíst, když se fanatická nelidskost maskuje ušlechtilou cestou k lepší budoucnosti, ale přitom jí pořád jde hlavně o plná břicha a plné kasy. Fascinuje mě a zároveň děsí ta úřednická podoba zla, kdy se nad čistým ubrusem a talíři s jídlem rozhoduje o milionech životů, respektive o milionech smrtí. A stoprocentně souhlasím s myšlenkou předmluvy - hrůza holokaustu je spíše tady, v pohledu na jeho opravdu krásně nakreslené strůjce, než v pohledu na jeho oběti. Tohle je mnohem děsivější.

het2
03.10.2019 5 z 5

Nikdy bych nevěřil, že zrovna Wannsee bude můj adept na comics roku (zatím), ale je to tak. Syrová lekce z lidské krutosti, bezcitnosti a zbabělosti. Lekce o tom, jak se dá skoro bez emocí během dvou hodin rozhodnout o vyvražedění miliónů lidí. A jestli se už nějaká emoce vyskytne, pak je to radost z dobře odvedené práce a netrpělivost, kdy to všechno uvedeme do chodu. A v neposlední řadě i lekce o tom, že comics, není jen pro zábavu, ale dokáže zpracovat a podat i velice těžká témata. Pro srovnání, film Conspiracy (česky Konference ve Wannsee), který popisuje stejné dvě hodiny, je také skvělý. Skvělý je i Kenneth Brannagh v roli Heydricha, ale pořád je to "jenom" Kenneth Brannagh v roli Heydricha. V comicsu to JE Heydrich - zlo bez špetky citu. Je to těžké čtení, ale je třeba, takovéhle věci číst a nezapomínat. A v takřka encyklopedickém závěru o vile na břehu Wannsee a osudech mužů, kteří se tam na ty zmíněné dvě hodiny setkali, čeká i malé zadostiučinění - jeden tmavý obrázek a na něm dva padáky rýsující se proti noční obloze. A pod nimi siluety mužů, Gabčík a Kubiš. 5*

Elsinor024
02.10.2019 4 z 5

Výtvarně velmi dobře zpracované, šedozelená barva a ostré S v bublinách navozuje ponurou atmosféru uprostřed druhé světové války.
Konference, kde se nad dorty, chlebíčky a teplými ústřicemi diskutovalo, jak co nejefektivněji zlikvidovat miliony lidí... Kulky jsou moc drahé, výfukové plyny jsou také na nic. Co plynové komory? V ideálním případě "bychom se dostali na 60 000 Židů denně".
Setkání, kterému předsedal Heydrich pár měsíců před tím, než si na něj počkali Gabčík s Kubišem.
Z patnácti vysokých potentátů, kteří na konci téhle schůzky projevili souhlas se závěrem "efektivního řešení židovské otázky" se tři dožili v klidu vysokého věku. Někteří byli zproštěni viny.
Jediný kdo trochu na konferenci prudil, byl státní tajemník F. W. Kritzinger. Heydrich ho musel párkrát okřiknout. Ten v Norimberku potom jako jediný řekl, že se stydí za hrůzy páchané v třetí říši. Osvobodili ho.
Na zpracování knihy trochu vadí nepřehlednost. I když je na konci vysvětleno, kdo byl kdo, při diskusi je těžké se zorientovat, kdo zrovna hovoří. Text tak splývá do jednoho celku podbarveného dobovými kulisami. Škoda.
I tak ale zajímavý počin vysvětlující startovní bod pozdější nesmírné hrůzy plynových komor v koncentračních táborech.