Stříbrné hřeby
Jack Yeovil (p)
Warhammer - Upírka Genevieve série
< 4. díl
Nejproslulejší dramatik a herec Známého světa Detlef Sierck vyrostl z malého chlapce v postaršího génia. Žoldnéř Vukotič vyměnil po mnoha eskapádách dobrodružný život za oddanou službu baronu Johannovi. Kapitán Harald Kleindeinst učiní v temných uličkách Altdorfu přítrž řádění dalšího sériového vraha. V Šedých horách došlo zlato. To všechno jsou jen epizody v dlouhém životě upírky Genevieve Sandrine de Pointe du Lac Dieudonné - a také příběhy z temného a nebezpečného světa Warhammeru, navazující na romány Jacka Yeovila Drechenfels, Genevieve Nemrtvá a Bestie v sametu.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2016 , PolarisOriginální název:
Silver Nails, 2002
více info...
Přidat komentář
Musím přiznat že na tuto knihu mám velice rozporuplný názor. Povídky jsou dosti čtivé, a dá se říct že Jack Yeovil patří k lepším spisovatelům Warhammeru, ale co se týká atmosféry... ta mi dělala problém. Hlavně ukotvení světa mi přišlo dosti nekompaktní ze světem Warhammeru.
Ať se to týkalo popisování světa, kdy v jedné povídce trpasličí pevnost Zhufbar, byl popisován jako Říšské město, nebo samotný popis trpaslíků, kteří mi spíš svým popisem seděli na hobity. Nebo popisování historie kdy mluvily o synovi císaře Karla Franze, ale přitom měl jméno jeho otce. Nebo popisování několika set Letého vládnutí upírky Carevny Katariny v Kislevu, která mi taky do světa nezapadá...
Poslední výtku, i když bych mohl najít více příkladů, byl samotný popis upírů, a jak je lidé vnímaly. Je pravda že jsem nečetl trilogii o upírce Genevieve, která by mi to možná osvětlila. Ale zato jsem četl o Ulrice, a mám přečtenou celou sérii Zabíječe, a tam jsou upíři vnímáni velmi negativně. V těchto povídkách k nim lidé měli vcelku neutrální postoj, což mi do světa Warhammeru nesedí. Poslední hřebíček byl špatný český překlad. Používání slova skřet pro popis goblina či orka je prostě jak z devadesátek, přitom kniha v českém překladu vyšla v roce 2016.
Váhal jsem mezi dvěma až třemi hvězdičkami, tři bych dal pro samotnou čtivost příběhů. Ale nakonec musím dát jen dvě, pro rušivé pasáže popisu světa.
Řekl bych, že Yeovil spolu s Williamem Kingem zůstávají nejlepšími autory ze světa Warhammeru.
Stříbrné hřeby se povedli. Sbírka pěti povídek, která sice na sebe nenavazuje, ale má postavy a události které se mohou promítnout i v jiné povídce a době. Je fajn, že člověk ani nemusí moc znát předešlé knihy, jejich děj je tu zmíněn okrajově a události shrnuty tak, aby si i nový čtenář udělal jasno a neztrácel se v ději.
Každá povídka si jde svou cestou kdy jednou sledujeme pátrání kapitána městské stráže po sériovém vrahovi, v další bandu zločinců které se nevyvede plán podle představ a nesmí se ani zapomenout na slavnou upírku, která se dostane do nelehkých situací.
Vydání knihy bylo již v roce 2002 ale k nám se česká verze dostává teprve po dlouhých 14 letech. Přesto i pro neznalé předchozích dobrodružství upírky Genevieve Sandrine de Pointe du Lac Dieudonné je toto ideální start, pokud nechtějí dočítat předchozí knihy.
Část díla
Faktor Ibbyho Ryby
2002
Jestřáb
2002
Něvědomé armády
1989
Rudá žízeň
1990
V Šedých horách zlato není
1989
Autorovy další knížky
2015 | Anno Dracula |
2002 | Drachenfels |
2003 | Genevieve Nemrtvá |
2004 | Bestie v sametu |
2016 | Stříbrné hřeby |
Mně se to líbilo. Pět povídek a všechny mi přišly dobré a nechyběl ani humor. Bylo to skoro stejně dobrý jako ten první díl o Drachenfelsovi. Druhý a třetí díl mi přišel nijaký.