Waterloo. 1. díl, Směr Brusel: bitvy u Quatre Bras a Ligny
Jiří Kovařík
Obsah představuje jeden důvod, forma druhý. Předně jde o knihu většího formátu, než obvykle, to proto, aby vynikly obrazové a mapové materiály. Každou kapitolu navíc provázejí graficky odlišené (podbarvené) tematické bloky, v nichž se píše o skladbě armád i jednotek, zbraních, jejich vlastnostech, výcviku a polních řádech, formacích, osobnostech a řadě dašlích věcí, které by vám měly krom nosné "dějové" linie dát jasnou představu, jak vypadaly armády, které spolu bojovaly, a jací byli muži v nich.... celý text
Přidat komentář
![Igor1311 Igor1311](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
po predchádzajúcich Kovaříkových knihách som bol namlsaný na další historicko-knižný skovost, ale bohužial, toto mi akosi nesadlo. Slavkov 1805 bol pre mna skvelý ale Waterloo /1časť/ nemalo to, čo Slavkov, akúsi šťavu. Hlavne prvá polovica mi prišla dosť nudná, kde v určitých momentoch poznámky na konci kapitol boli pre mna zaujimavejšie ako samotný text.
![Bugs69 Bugs69](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Opäť musím konštatovať, že po textovej stránke je to veľmi zaujímavá kniha písaná pútavo, doplnená množstvom detailných informácii o osobách. Avšak opäť slabšiou časťou knihy je jej grafická príloha; ako mapovú prílohu odporúčam sa inšpirovať napr. knihou Bernarda Cornwella - Waterloo. Tiež by bola veľmi zaujímavá farebné obrazová príloha zobrazujúca napr. uniformy zúčastnených plukov aj keby to malo znamenať zvýšenie ceny knihy, napr. knihy zo série Osprey disponujú takýmito prílohami.
![jakub87 jakub87](https://www.databazeknih.cz/img/users/33_/33424/m_jakub87.jpg?v=1733665998)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Velmi čtivá kniha. Autor dopodrobna líčí tažení roku 1815. Knihu obohacují výňatky z vojenských pamětí účastníků. Škoda již komentovaných častých překlepů.
![kingmaker kingmaker](https://www.databazeknih.cz/img/users/13_/13936/13936.jpg?v=1381127908)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Kniha je to dobrá, autor odvádí svůj obvyklý standart, úroveň knihy ale sráží časté překlepy.
Autorovy další knížky
2005 | ![]() |
2005 | ![]() |
2011 | ![]() |
2006 | ![]() |
2013 | ![]() |
Čím je člověk starší, tím víc ho zajímají zdánlivě nezajímavé a "druhoplánové" věci. Bývá dost zajímavé dobírat se k tomu proč a jak k čemu došlo, stejně zajímavé jako průběh oné události (v tomto případě zásadní a přelomové bitvy u Waterloo) samotné. Už jenom otázkou toho, jak byli vojáci skutečně vyzbrojení, kolik jich bylo a jak třeba byli vystrojeni lze korigovat řadu vžitých a přitom chybných klišé, kterými je historie doslova zaplevelena a na jejichž šíření s tak rádi podílejí nejen fanaticky pronapoleonští historici, ale i umělci všech oborů. Jenže v první části - tedy v této knize například Jiří Kovařík dokazuje, jaké materiální problémy měl Napoleon vůbec s vyzbrojením své armády, i když v této bitvě měl všechny ty vojáky, kteří čtvrtstoletí revolučních a napoleonských válek přežili. Císařská garda žádné medvědice prostě neměla. Proč, je tady taky vysvětleno. Stejné to bylo s koňmi. Na druhou stranu, teprve tady jsem zjistil, že napoleonská armáda měla první vojenské knížky pro své vojáky. Sice směšně působí onen zákaz rabování a útlaku civilních obyvatel, když u Napoleonových vojáků to bylo přesně naopak, ale u totalitních režimů to prostě takhle bývá. Ocenit lze i na svoji dobu dobře organizovanou zdravotní péči francouzské armády. Ale to je jenom malá část toho, co se zde rozebírá, než dojde ke dvěma odděleným střetnutím u Wavre a na křižovatce u Quatre-Bras. Jestli u Wavre projevili pruští vojáci mimořádnou odolnost a jejich velitelé a hlavně generální štáb (maršál Blucher byl asi tak trochu maskot, ale svoje kvality projevil právě tím, jaký prostor dal svým podřízeným důstojníkům), který nejen že vyvedl zle pošramocené jednotky a nepřipustil jejich rozpad, ale ještě navíc manévroval tak dokonale, že poněkud tupého maršála Grouchyho odvedl z bojiště, aby naopak k Waterloo dorazili Prusové včas a mohli střet zásadním způsobem ovlivnit. No a v souvislosti se střetnutím u Quatre-Bras je třeba připomenout polozapomenutého švycarského generála a náčelníka štábu nizozemské armády barona Jeana Victora de Constant Rebecque, který rozpoznal strategický význam místa a na rozdíl od svého idiotského, ale zato velice sebevědomého velitele - "hloupého Billyho" prince Oranžského zde zahájil boj, který přes ústup vedl nejen ke zdržení francouzských vojsk, ale především získání času pro zaujetí bojiště u Waterloo, které Wellington na rozdíl od Napoleona důkladně poznal a uměl ho dokonale využít. Přitom "nejgeniálnější vojevůdce všech dob" tady předvedl svoji pohasínající slávu například tím, jak nechal opět (podobně jako u Lipska) bloudit sbor d´Erlona mezi dvěma bojišti...skvělá kniha, za pět hvězd, jak jinak.