Krev (limitovaná edice)
Brian Azzarello
Wonder Woman série
1. díl >
Wonder Woman je osamělá. Žije na pomezí světů. Královna Amazonek ji vychovala jako vlastní, ale princezna a bojovnice Diana mezi své krajanky nezapadá. Všechny znají legendu, podle níž byla stvořena z hlíny, aby bezdětná královna konečně získala vytouženou dceru – a proto se k ní chovají jako k někomu cizímu. I když ve světě ze všech svých superhrdinských sil bojuje za spravedlnost, doma zůstává vyvržencem. Daleko od amazonského Rajského ostrova hrají olympští bohové své vlastní temné hry. Marnotratný syn Apollón hodlá uchvátit uprázdněný trůn svého otce Dia a v nebezpečí se octnou nejen jiná mstivá božstva, ale i nevinní lidé. A co se nachází v samém jádru toho konfliktu? Wonder Woman a tajemství, které otřese celým jejím světem. Brzy se dozví pravdu o svém původu… a pak poteče krev.... celý text
Přidat komentář
Tak, konečně trošku zpětně první díl a musím uznat, že tohle je hodně jiná Wonder Woman, ale nemusí to být nijak špatně. V podstatě klasicky kopíruje formát série New 52, kdy jsou příběhy temnější, hrdinové méně ikoničtí a archetypální a nic není tak sluníčkové, jak vypadá. Diana v téhle podobě je podstatně mladší, a to hlavně svou zralostí a zkušenostmi. Stále váhá, jaká vlastně je, co je její úkol a čím by měla být. Je nejistá, trošku brutálnější a zmítají jí emoce. Oproti klasické Dianě, která vždy ví vše nejlíp a je vzorem všech ctností je to velké překvapení a dost se mi to líbí.
Samotný příběh týkající se božských Diových bastardů je zajímavý po mytologické i osobní stránce. Spousta postav je jako by se zjevily jen tak z nebe, ale všechno je to dobře vysvětlené a příběh výborně postavený. Zaujalo mě pár scén, které byly hodně promyšlené, třeba Héra na Themysciře apod. Jinak ale je příběh trošku jednodušší, prostě jen pomsta a žárlivost, nic extra navíc. Stejně tak postavy jsou takhle na počátku trošku ploché, třeba nechápu, kdo by si mohl oblíbit Zolu na základě tohohle příběhu... Jinak se to ale začíná slušně rozjíždět a doufám, že čtvrtý díl bude pokračovat ve stejném duchu. :)
Diana se zaplete do ochrany mladé slečny, která je těhotná s nevhodným mužem nebo lépe řečeno se špatným bohem. Svedl ji sám Zeus a jeho žena Héra teď touží po pomstě. Diana se díky tomu setká s několika dalšími bohy a zvláštními osobnostmi.
Komiks, ktorý ma veľmi milo prekvapil, môj obľúbený Brian Azzarello sa tu pekne vyšvihol a skvelo mi predstavil úžasnú postavu, kde skôr ako o superhrdinskú akciu ide o bájnú mytológiu. A práve to a jej zasadenie do súčasného sveta sa mi páčilo najviac. Super a spolu s druhým dielom sú to pecky.
Obálka mne moc nezaujala (kresba samotného komiksu je mnohem lepší) plus jsem měl očekávání tradičního superhrdinského příběhu, tak jsem WW dlouho odkládal. Přitom je to celkem dobré akční čtivo se zajímavým nápadem začlenění starořeckého božstva, jejichž nápadité a osobité vyobrazení mne opravdu bavilo. Dobrý rozjezd nové série.
Přiznávám hned z kraje, že jsem se toho bál. A ne kvůli nějaké genderové předpojatosti - prostě jsem tuhle postavu nikdy neměl rád, podobně jako Supermana. Přičemž jméno Briana Azzarella stejnou měrou zaujalo, jako znejistělo.
Kupodivu to ovšem zdaleka není tak hrozné, jak to možná vypadá. Ostřílený kriminální scenárista upustil od významných pomrkávání či nepochopitelných point, a čtenáři naservíroval jednoduchou akční podívanou říznutou řeckou mytologií. Výsledek má takřka Careyovský až Gaimanovský nádech, přitom Azzarello rozhodně nikoho nekopíruje, ani neparazituje. Navíc zůstává správně temný a chlapácký, což je příjemné překvapení v rámci ženských hrdinek. Stylizace mytologických postav a jejich transformace do současnosti, stejně jako nenápadné fórky v dialozích, jsou pak vysloveně šlehačkou na dortu. Pouze se mi tohle nové univerzum těžko montovalo na to představené v Lize spravedlnosti (New 52), ale za tím vidím spíš vlastní neznalost daných řad, než autorskou nerozvážnost.
Na jednu stranu jsem si užíval křivky a zásady Wonder Woman, na druhé straně jsem čekal přeci jen o něco víc. Jak už tady někdo naznačil. Je to přeci jen mainstream, ale je to pořád přeci jen dobrý komiks. Má to šťávu a sympatickou hrdinku. Filosofii prostě musíme hledat jinde. Podobně jako Deadpool je Wonder Woman čistá zábava i když každý hrdina těží z něčeho jiného.
Tenhle jiný pohled na známou postavu mne hodně zajímal a jsem po dočtení spojená, i když jsem doufala ještě v něco víc.
Jednoduchost a přímočarost, tak bych popsala kresbu i text. Nic skrytého nebo navíc. Spíše úderný, ale zajímavý nový směr zaměřený na mýty a uvidíme na co dalšího, přece jen první díl slouží opravdu pouze jako představení a rozjezd.
Místy bylo nedotažené a mírně chaotické, ale i tak udělalo radost.
Jsem zvědavá, kam se série posune!
KE KONCI KOMENTÁŘE OČEKÁVEJTE SPOILERY!
Příběh jede tak rychle a věci se dějí tak unáhleně, že to ani nestíhám pořádně zpracovávat. Místy je zbytečné mluvení mezi Dianou a ostatními (převážně Zolou). Nicméně mě ale zajímá, jak to nakonec celé dopadne, jak se vyřeší spory, jestli je Zeus skutečně mrtev a kdo nakonec usedne na trůn.
Jedním slovem: „Síla“ !!! :D. Asi není moc o čem, jednoduše Diana je Wonder Woman a dívčí síla vládne světu. Pohlazení po duši. Rozjasnění dne. To je Diana v celé své kráse. Jednoduše srdcovka.
Hlína ve své premiéře zaujala, ale neposadila na prdel. Azzarello bojuje s mainstreamem a zatím si z něj dělá místy i legraci. Poseidon a Hádes jsou toho dokonalým příkladem.
Nadstandardně dobrý rozjezd nové série a zároveň i zajímavý restart originu Wonder Woman. Podílí se na tom jednak kvalitní Azzarellův scénář, jednoduchá a trochu špinavá kresba a hlavně fakt, že to vlastně vůbec není o superhrdinech. Spíš to trochu připomíná Vertigovské projekty ála Mýty nebo Sandmanovo univerzum. A to je dobře, protože WW mi nikdy jako postava moc nesedla - zkrátka mi nepřišlo, že Amazonka z řeckých bájí dobře zapadne mezi temnýho rytíře a typa, co spadl z vesmíru na středozápad.
Děj je poměrně přímočarej: WW zjistí tajemství svýho původu (taťkou není nikdo menší než Zeus) a naštvaně odejde z ostrova Amazonek. Hermés ji seznámí s obyčejnou holkou, kterou Zeus taky zbouchnul a teď čeká jeho dítě. Héra chce to dítě zabít, než přijde na svět a zároveň se pomstí WW tím, že promění všechny Amazonky na klubko hadů. Aby získal Hermés s WW spojence, zkouší se dosadit na trůn Olympu za nezvěstného Día Hádése a Poseidona a Apollón mezitím zkouší do koalice zlanařit Árése, aby se stal sám králem.
"Wonder Woman 1: Krev" není geniálním komiksem, ale pokud zůstaneme u toho, že tohle má být mainstream, tak to mainstream je a je to mainstream hodně povedený. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/12/1050-wonder-woman-1-krev-70.html
Autorovy další knížky
2012 | Joker |
2006 | Těžké časy |
2020 | Batman: Zatracení |
2019 | Batman v černé a bílé |
2012 | Dobré úmysly |
V roku 2011/2012 DC najalo Briana Azzarella (Batman: Zatracení, Joker, Lex Luthor: Muž z oceli), aby dcéru kráľovnej Hippolity uviedol na scénu v novom, sviežom podaní pre potenciálne nových čitateľov v novej sérii plánovanej ako dlhodobú. Táto kniha obsahuje jej prvých 6 zošitov. Azzarello mýtus Wonder Woman mohutne zasadil do sveta plného mýtov, histórie a legiend. Výdatným spôsobom ťaží zo šťavnatého, za mňa od detstva atraktívneho a napínavého gréckeho univerza. Môže sa zdať, že to robili mnohí pred ním, ktorí tiež písali o Wonder Woman... ale prekvapivo nerobili. Čo je čudné, lebo tá postava má dokonalé grécke pozadie (ehm) a zvádza k tomu. Oni na to kašľali. Azzarello nie. Žiaľ, to z komiksu automaticky ešte nerobí skvelú vec. Po scenáristickej stránke je to čistý priemer. Na rybie kone a podobné šaškárne som už fakt pristarý. Kresličsky máme dočinenia s čistým priemerom. Rutinná práca Tonyho Akinsa (omnibusy Vetřelci a Star Wars) a Cliffa Chianga (Paper Girls) ma nenadchla, dokonca mi pripadala jemne odfáknutá a divne rozkročená medzi tuctovým mainstreamom a trocha drsnejším poňatím. Aj scenár je čosi medzi: začína brutálne (za to, čo sa odohrá v stajni, by sa vari nemusel hanbiť ani Clive Barker), aby vo finále veľkolepo priplával Poseidón v podobe gigantickej ryby vyzerajúcej ako 25-eurový plyšák z Dráčika. Páči sa mi, ako Azzarello tlačí na pílu v zmysle, že Diana je vydedencom vo svojom vlastnom národe, keďže vznikla z hliny (wtf?) a teda spoločenstvo ju rešpektuje ako vynikajúcu bojovníčku a dcéru kráľovnej, ale ona cíti, že doňho nikdy nebude stopercentne, plnohodnotne patriť. Ale na druhej strane mi to príliš pripomínalo Thorgala. Pre mňa Wonder Woman: Krev určite nie je materiál za 4*, ale nebolo to zlé a istým spôsobom sa teším na ďalšie diely.