Projekt Kraken
Douglas Preston
Wyman Ford série
< 4. díl
Nejnáročnější operace v dějinách NASA se lidem vymkla z rukou Připravované vyslání vesmírné sondy do mrazivého prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby. Činnost složitého zařízení svěřili vědci Dorothy, samostatně uvažující umělé inteligenci, jejíž mentální kapacity mnohokrát překračují lidské. Umí se učit ze svých chyb, sama se zdokonaluje a vedle myšlení začíná i vnímat a cítit. Pozemní zkouška sondy končí fatálním nezdarem. Dorothy způsobila výbuch celého zařízení, ale sama unikla do celosvětové sítě, tedy prakticky do každého počítače. Zdárně se skrývá a jde z ní strach. Hraje si na kočku a myš nejen se svou stvořitelkou doktorkou Melissou Shepherdovou, ale i s federálními úřady a burzovním makléřem, jenž ji chce využít pro své obchody. V souboji s ní není zpočátku úspěšný ani jindy neselhávající agent CIA Wyman Ford, kterého jejím zneškodněním pověřil prezident Spojených států. Americký autor technothrillerů a hororů Douglas Preston se narodil roku 1956 v Cambridgi v Massachusetts. Absolvoval Pomona College v Claremontu v Kalifornii, kde studoval matematiku, biologii, chemii, fyziku, antropologii, geologii, astronomii a angličtinu. Osm let pracoval v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku jako autor a redaktor interních publikací a nakonec v roce 1985 napsal populárně-naučnou knihu o dinosaurech. O rok později se přestěhoval do Santa Fé a stal se spisovatelem na plný úvazek. Ze šesti jeho románů jich pět vyšlo česky: Mayský kodex, Rouhání, Kráter, Údolí tyrannosaura a Projekt Kraken. Kromě toho napsal další dvě desítky knih spolu s Lincolnem Childem. Preston přispívá pravidelně do časopisu New Yorker, píše také pro National Geographic, Natural History, Smithsonian, Harper a Travel & Leisure.... celý text
Literatura světová Sci-fi
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
The Kraken Project, 2014
více info...
Přidat komentář
Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale posledních několik desítek stran se mi vážně líbilo a dojalo. :)
Tak tahle kniha mě opravdu zklamala. Hlavně proto, že mi v ní nebyl nikdo sympatický. Ano, čtu sérii o Wymanu Fordovi na přeskáčku, podle toho, jak se mi knihy dostávají do ruky, což je možná důvod, proč na mě tento díl neudělal nijak zvláštní dojem, ale... No.
Melissa vytvoří umělou inteligenci, aniž by do ní zakomponovala možnosti ji natvrdo vypnout - protože to po ní prý nikdo nechtěl. To jako fakt? Géniovi nedojde, že by měl být schopný svůj výtvor na dálku vypnout? Jacob a celá jeho rodina. No. Frajeři z Wall Street. A pak sám Ford a jeho neustálé, "já pro tohohle prezidenta nehlasoval" - a přesto pro jeho vládu dál pracuje a dál si od ní nechává platit. Pokrytectví nejhrubšího zrna. Ech.
Naprosto, úplně a zcela jiný žánr než vyhledávám - a kniha mě bavila velice.
Prostě pana autora zbožňuji, hotovo.
Píše zajímavě, poutavě, líbí se mi jeho styl, nezměrná inteligence a znalosti, laskavost.
I když vůbec nemohu pochopit, jak velkou má fantazii. V různých oblastech psaní.
Jsem spokojená a doporučuji.
Preston rozhodně není žádný amatér. Tento román nepřetéká zběsilou akcí, ale napětí i děj dávkuje tak že se nudit nebudete. Lehčí příjemné čtení o umělé inteligenci, které se trošku splaší ui hormony, vždyť je to ženská tak na to má právo. Nic ve zlém květinky. Psáno bezva Prestnovým stylem, pěkně se to čte, pěkně to končí, pěkně to odsýpá, pěkné čtení Vám přeji. Pokud chce někdo ranařinu a krev tak holt musí tohle přeskočit no.
Tak tenhle díl je myslím nejslabší z celé série. Nehledě na to, že všechno podstatné je tady už vypsané v anotaci ke knize, takže žádné překvapení se nekoná. Většinou anotace nečtu, takže jsem byla natěšená na další vesmírný thriller a tím pádem následně zklamaná, když jsme zůstali celou dobu na Zemi a ke všemu ještě na internetu.
Druhá knížka, kterou jsem od Prestona, přečetla. První knížka byl Kráter, ale tu jsem četla už dřív takže si ji moc nepamatuju. Projekt Kraken má sice tento název, ale rozhodně nečekejte, že v knížce je nějak moc velká zmínka o tomto projektu. Vlastně je to hlavně na začátku, proč vlastně program Dorothy vznikl, ale dál už o projektu neuvidíte ani slovo. Proto si myslím, že by se knížka mohla jmenovat trochu jinak. ;) Ale toť můj názor. Jinak se mi knížka moc líbila, četla se moc dobře a byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Nikdy jsem si nebyla totiž jistá koncem a taky jsem byla překvapená, jak to všechno dopadlo. Dávám 4*, snad jen kvůli pár místům, kdy mne knížka moc nebavila, ale jinak super čtení a těším se na další knížky, které si od Prestona přečtu.
Mě se příběh moc líbil. Je to opět o tom, co by se mohlo stát, kdyby svět ovládla UI. Děj zpočátku umírněný, ale na konci hodně akční. Pěkná četba.
Bylo to trochu jako kdyby se zkřížil E.T. a Číslo 5 žije.Ze začátku mi příběh přišel slabší a asi až moc přitažený za vlasy.Škoda, že autor na konci neuvádí co už je dnes možné a co ne, jako to má např. James Rollins.Prostředek byl asi takový, jak je u tohoto autora zvykem.Konec měl v celku zajímavé zvraty... autor si zde nechal jistý prostor k pokračování, tak jsem zvědav co Dorothey zas vymyslí, pokud vznikne pokračování.
Spíš než triller bych označila jako scifi,ale dobře se čte jakovšechno od tohoto autora.
Typicky americké. I s nezbytným prezidentem. Četba napínavá, dramatická. Trošku mi připomněla starší film Číslo 5 žije. Nápad s umělou inteligencí, která prchá prostředím internetu, je určitě zajímavý. Kniha průměrné kvality, víc než 3 hvězdičky si určitě nezaslouží. Ale čte se mimořádně dobře a snadno.
Ford jakoby opět vedlejší kolejník. Douglas chtěl především románem varovat před UI. Ze všech čtyřech dílů, je tento nejslabší. ŠKODA.
Naprosto nereálné, ale velice napínavé. Pokud trochu rozumíte aspoň trochu počítačům, tak se málem budete smát nad některými nesmysly, ale pokud se přes to přenesete budete mít velice napínavou knihu.
Štítky knihy
umělá inteligence, AIAutorovy další knížky
2007 | Relikvie |
2004 | Zátiší s vránami |
2003 | Kabinet kuriozit |
2007 | Kniha mrtvých |
2007 | Relikviář |
Téma umělé inteligence je obecně pro lidstvo jedna velká neznámá, a autoři se jej "chytají" ve snaze odhalit jeho silné a slabé stránky. Nejinak je tomu i v tomto románu, který odhaluje důsledky osamostatnění umělé inteligence, jež původně měla velet misi za měsíc Titan.
Kniha je velmi čtivá, napínavá, děj ubíhá přímo před očima. Z tohoto pohledu mohu knihu jen doporučit. Na druhou stranu mi vadily "výlevy emocí" oné umělé inteligence a její vnitřní "rozhádanost" - ale nejsem IT specialista a tak netuším, zda by byť ten nejdokonalejší program byl schopen takové nevyrovnanosti a emočních projevů. A konec je vysloveně typicky americký, což mně osobně také "nesedlo". Proto dávám "jen" 4 hvězdičky.