Xipehuzové
Joseph Henri Honoré Boex
Tři příběhy o pozemšťanech i nepozemšťanech z dílny současníka a rivala H. G. Wellse a zakladatele novodobé francouzské science fiction.
Přidat komentář
Pouhé tři povídky stačí Josephu Henri Rosnymu k tomu, aby nám jednoznačně ukázal silu své vize a přesvědčil nás o tom, že už před Julesem Vernem nebo Herbertem G. Wellsem existovala skutečná a nefalšovaná science-fiction literatura (a ne jen tak ledajaká, ale hned první liga). Je opravdu neuvěřitelné, že tyto povídky vznikly už na přelomu 19. a 20. století, protože i po těch sto letech jsou stále vysoce čtivé, poučné a působivé. Jeho konfrontace - lidé versus Xipehuzové (Xipehuzové) nebo lidé versus ferromagnetičtí (Smrt Země) - jsou ohromující výpovědi o nezlomné vůli člověka přežít. Optimistické i pesimistické. Jiný svět zase ukazuje, jak složitý a bezcílný je osud těch, kdo se odlišují. Ve všech případech je pak určujícím leitmotivem naděje - na vítězství, na šťastný a spokojený život, na přežití lidské rasy tváří v tvář apokalypse. Nespekuluje se, nepodvádí se, nehrají se únikové hry. Zápletky jsou čisté a jasné, jako vysoustruhované ostrým řezacím nástrojem s minimální odchylkou do hutného, pevného jádra. Pokud bych si měl vybrat jednu za všechny, volba je jasná: depresivní a nádherná Smrt Země!
Tyto tři povídky z pravěku sci - fi jsem oprášil po dlouhých letech, abych si připomněl jak si autor vedl v porovnání s mým oblíbeným H. G. Wellsem. A laťka je nasazena opravdu vysoko, Rosny byl vizionář a spisovatel s obrovskou fantazií a představivostí. A psal naprosto moderní sci - fi. Povídky Xipehuzové (1887) a Jiný svět (1895), nám přinášejí téma anorganického života popřípadě prolínání našeho světa s jinou dimenzí. A Smrt země (1910) je absolutně úžasná dystopie, pochmurná a temná, četl jsem se zatajeným dechem a celou dobu jsem si musel připomínat, kdy tohle dílo vzniklo. Knihu hodnotím jako celek, první dvě výborné povídky završuje famózní Smrt Země, tudíž nejvyšší hodnocení.
Část díla
Jiný svět
1895
Smrt Země
1910
Xipehuzové
1887
Autorovy další knížky
1992 | Xipehuzové |
1920 | Boj o oheň |
1911 | Čarodějnice. Hlubiny kyamské |
1914 | Eyrimah |
1904 | Zločin lékařův |
Když jsem zjistil, že nejmladší povídka byla prvně zveřejněna roku 1910 a nejstarší dokonce roku 1887 (!), nevěřil jsem vlastním očím. Všechny tři povídky jsou nadčasové, originální a zajímavé. Jak je napsáno v předmluvě, Rosny starší byl veliký vizionář, který byl z velké části objeven až mnoho let po své smrti, ale přitom si nezadal s praotcem moderní sci-fi H. G. Wellsem.