Z Babylonu do Silicon Valley a zpět?
Jan Jakub Šalomoun
Dnešní svět se smrštil do velikosti kapsy u kalhot. Na pozadí displejů našich mobilních telefonů bojují neviditelné algoritmy 24 hodin denně o naši pozornost a využívají k tomu nejnovějších vědeckých poznatků z mnoha oborů lidského vědění. Řídí, jaké obsahy se budou kterému uživateli zobrazovat, a aniž bychom si to uvědomovali, ovlivňují tak náš úsudek a jednání, oslabují naši schopnost rozeznat fikci od skutečnosti, lež od pravdy. Pokud nechceme v dnešní realitě jen bloudit, musíme nejprve poznat, jak tyto algoritmy fungují, jakých mechanismů využívají a kde všude na nás působí. V ruce držíte prvního souhrnného průvodce po postfaktickém světě v českém jazyce. Pomůže vám vyznat se v tom, jak fungují algoritmy sociálních sítí a návykový design, jakých skrytých zákoutí lidské mysli využívají. Seznámíte se s fenomény, které se podílejí na informačním chaosu současného světa, v němž se fakta podařilo prohlásit za názory, a tak se pomalu vracíme do doby, kdy ani kulatost Země nebyla věcí faktu, ale pouhého menšinového názoru. Co mají společného prezidentské volby ve Spojených státech, napadení Ukrajiny nebo pandemie covidu-19? Především jsou reflexí jedné důležité skutečnosti. Naše schopnost orientovat se v realitě a odlišit od sebe dojmy, lži, propagandu a fakta se v zahlceném informačním prostoru otřásá v základech. A přitom právě na této schopnosti závisí budoucnost moderního světa, ve kterém žijeme. Pokud této schopnosti pozbydeme, civilizace, jak ji známe, nepřežije.... celý text
Přidat komentář
Občas trochu náročné na čtení. Autor se snaží - ve finále myslím že úspěšně - propojit mnoho dílčích celků toho, čemu říká sociálně-technologická-komunikační realita a tím pád se pohybuje terminologicky napříč obory.
Každopádně kniha je velmi přínosná, v českém jazyce tuším nic takto komplexního - co by shrnoval poznatky, které známe o vlivu sociálních sítí v kontextu kulturního, filozofického, psychologického a sociálního - nevyšlo. Takže rozhodně stojí za to, se prokousat méně čtivými pasážemi, protože obsahují důležité informace. Naštěstí vždy po čase je vystřídají ty čtivější, či dokonce humorné.