Z Chotovenky do války

Z Chotovenky do války
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184802/z-chotovenky-do-valky-184802.jpg 4 6 6

Walter Scheinpflug se narodil v roce 1925 v malé vesnici Chotovenka v bývalých Sudetech. Jeho rodná obec už neexistuje, ale nacházela se blízko obce Světec u Bíliny, v tehdejších Sudetech. Vyučil se zedníkem a v osmnácti letech byl povolán do Říšské pracovní služby. Už tehdy ho oslovili náboráři z Waffen-SS, ale na radu otce se nepřihlásil. Začátkem roku 1944 už další výzvě neodolal, protože chtěl „něco zažít“. Absolvoval poddůstojnickou školu a byl krátce nasazen v Dánsku. Po invazi Spojenců v Normandii byla jeho jednotka převelena do Francie, kde prožil těžké ústupové boje. Potom strávil několik měsíců ve výcvikovém prostoru Kurmark blízko dnešních německo-polských hranic. Poslední měsíce války bojoval na východní frontě, kde byl na začátku května zajat sovětskou armádou. Podařilo se mu ze zajetí uprchnout a vrátit se domů. Poté byl v československém internačním táboře a pracoval jako zemědělský dělník. V roce 1946 uprchl do tehdejší sovětské okupační zóny a žil v později vzniklé NDR. Je to jeden z mnoha válečných příběhů mladých chlapců, kteří chtěli „něco zažít“ a nechali se ovlivnit nacionalistickou propagandou, která je přesvědčovala, že by měli prokázat svou odvahu na frontě. O atmosféře té doby svědčí výrok jednoho z Walterových nadřízených. Když mu při ústupu ve Francii hlásili počet padlých a zraněných jeho jednotky, prohlásil s úsměvem: „Přes mrtvoly jdeme k vítězství!“ Bylo mu tehdy 27 let a o několik týdnů později padl. Walter Scheinpflug v knize vzpomíná i na vztahy s Čechy ve svém rodišti. Byly bezkonfliktní a jeden z jeho českých vrstevníků z Chotovenky mu po válce, při svévolných „čistkách“ v pohraničí, zřejmě zachránil život.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Omnibooks
Originální název:

Über Leichen zum Sieg


více info...

Přidat komentář

Lev
23.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Autor v knize popisuje své zkušenosti u RAD a poté také výcvikové a bojové zkušenosti ze západní i východní fronty v řadách Waffen SS. Nakonec se věnuje svému zajetí a návratu domů, přičemž zmiňuje i poválečný osud německých obyvatel ve svém okolí. Tato kniha je zajímavá především kvůli autorovi samotnému, protože pochází ze zaniklé sudetské obce Chotovenka a je tak připomínkou toho, že i "naši" Němci" museli během 2. světové války narukovat do armády. I přestože kniha někdy kvůli strohosti působí spíše jako deník, čtenář jistě ocení množství zajímavých příhod z vojenského prostředí. Těch je v knize opravdu mnoho, kupříkladu smrtelné úrazy při výcviku, popis zbraní, palba do vlastních řad nebo podrobné vylíčení bojových situací. Pochopitelně zde čtenář narazí spíše na tragické události, ale občas se objeví i nějaká humorná vsuvka. Za mě bych určitě vyzdvihl postřehy z ústupových bojů ve Francii a popis poválečných incidentů vůči Němcům. Co bych naopak vytkl, je autorova snaha zlehčit svoje činy během války. Na jednu stranu několikrát upozorňuje na své povýšení, ale příslušné označení si schválně na uniformu nenašíval. Popisuje těžké nepřátelské ostřelovaní a četné ztráty na německé straně, ale nerad vede cílenou palbu na protivníka a má výčitky když jednou neúmyslně postřelil vojáka RA. Buď byl autor skutečně takový rebel a pacifista nebo se jen snaží alespoň trochu očistit své jméno, na které vrhá stín jeho služba u Waffen SS. Přivítal bych také bohatší fotopřílohu. Kniha je však přesto poměrně čtivá a rozhodně stojí za pozornost.

dearkiki
05.04.2014 5 z 5

Moc ráda si čtu zážitky vojáků z druhé světové války a tuhle knížku jsem si náležitě užila. Popisuje výběr a výcvik příslušníků Waffen-SS a jejich nasazení v ústupových bojích ve Francii a později na Odře před koncem války. Přes spoustu dramatických zážitků a velkých tragédií se dozvídáme i o leckdy humorných příhodách vojenského života.
Velice oceňuji i druhou, kratší část knihy, která trochu nastiňuje život německých rodin v Československu těsně po skončení války a jejich každodenní "boj" o přežití. Je to určitě další zajímavý náhled do historie.