Z dějin české každodennosti: život v 19. století
Milena Lenderová , Tomáš Jiránek , Marie Macková
Celková charakteristika "dlouhého" 19. stol. a každodenní život jednotlivých sociálních vrstev české společnosti. Tematicky různorodé kapitoly se vztahují k různým oblastem soukromého i společenského života vznikající občanské společnosti. 19. stol. jako období zásadních společenských proměn - industrializace a urbanizace, vznik národních států, hospodářský vzestup a zlepšení sociálního postavení a vzdělání lidových vrstev, formování politických a občanských postojů, zvyšující se účast na politickém životě země atd. Jednotlivé oblasti každodenního života našich předků - životní cyklus, rodinný život, domov a bydlení, vzdělání a volný čas, společenský život, sportovní aktivity, svátky a slavnosti, péče o zdraví a hygiena, strava a stravování, oblékání a móda, cestování atd. Práce z oblasti kulturních a sociálních dějin, dějin každodennosti, dějin mentalit, etnografie, historické demografie.... celý text
Přidat komentář
Skvěle shrnuté všechno, co jsem kdy o tomto období četla, slyšela, viděla. A nějaká ta třešnička na dortíku navrch. Namátkou: kremační pec vymyslel Fridrich Siemens :-)), to už z hlavy nedostanu. Hlavně, až si půjdu zakoupit třeba novou mikrovlnku:-)))
Dokonalost sama. Pět hvězdiček je málo. Stačí se podívat okolo sebe a můžete se být jistí, že cokoliv uvidíte, je v knize zastoupeno a popsáno, jak vypadalo v 19. století.
Poučná sonda do života našich předků. Některé kapitoly se četly sami, jiné byly psány odbornějším stylem a čtení kapánek drhlo. Ideální pro rozšíření kontextu a doplnění velkých dějin.
Nejedná se o text, ke kterému sednete a zhltnete ho jako detektivku. Jde o odborný text, proto řada cizích slov a pojmů. Řada odkazů je určena především studentům a odborníkům, kteří by jednotlivé části dále podrobněji studovali. Mne, jako běžného čtenáře a neodborníka zaujalo, jak pro nás samozřejmé věci byly ještě v nedávné době nedostupné. Např. koupelna a toaleta v bytové jednotce. Zajímavá publikace náročná na čtenáře. Život ze všech stran. Jednotlivosti známe. Nejvíce mě zaujalo vše související se zdravím, hygienou, fyzickým rozvojem, vzděláním. Knihu je dobré dávkovat po částech, pročítat. Doporučuji všem, kdo si chtějí připomenout dobu ne tak vzdálenou časově, ale úrovní všech stránek života. Poslední kapitola, hledání kulturních dějin, už je jen pro odborníky, jako studijní text. To je můj dojem. Tam jsem se v cizích slovech, spoustě jmen a pojmů ztrácela.
Pracuji na zámku a knihy paní Lenderové využívám k tomu, abych návštěvníkům "oživila" výklad. Moje oblíbená autorka, dokonce jsem ji použila i při psaní mojí bakalářské práce. A její kniha Tragický bál o Pavlíně ze Schwarzenberga je pro průvodce v jižních Čechách něco jako povinná četba, v tom dobrém slova smyslu. Možná vás v knížce nezaujme úplně všechno, ale kdo v ní hledá informace nebo ho něco konkrétního zajímá, určitě nebude zklamaný.
Velmi čtivé a zajímavé dílo věnující se reáliím. Překvapivě, nenudí ani historicky méně zkušené čtenáře :)
Nádherně napsaná knížka, která se sice nedá číst v kuse a člověk se na ní musí soustředit a to hodně, ale určitě stojí za to ji přečíst, abychom si uvědomili jak dnes máme vše jednoduché, vše je k dostání, máme spousty technických zařízení a zkrátka si nemáme nač stěžovat.
Tak já nevim, buď jsem tak prudce ženiální nebo už tak stará (ne ve smyslu, že bych 19. století zažila, ale že už mám tolik načteno!), ale zas až tak moc nových informací jsem pro sebe v knize nenalezla. Čímž ovšem nesnižuju určitě mravenčí práci autorů. Jen s těma poznámkama pod čarou mohli šetřit, myslím, že bibliografie by stačila stručně až na konci knihy. Takhle jsem měla pocit, že v podstatě jen puzzlovali informace z jiných děl. Taky snaha o filozofování na začátku každé kapitoly byla trochu navíc a nehodila se ke stylu knihy. Jinak ale úhledně utříděné fajn čtení.
Krásná kniha, kde musí milovník historie obdivovat práci historika. Pro tuto knihu musela paní profesorka načíst neuvěřitelné množství knih, článků, archivních pramenů. Každá věta v té knize je podložena výzkumem. Kniha se i velmi dobře čte. Je velká škoda, že takovéto knihy nejsou překládány do jiných jazyků, určitě by to bylo obohacení historické komparatistiky pro německou, francouzskou i anglickou oblast... Až na pár překlepů, respektive tiskařských šotků, nemá kniha chybu.
Zajímavá sociologická studie. Myslel jsem, že toho o 19.století vím hodně. Tahle kniha mě z toho vyvedla.
Kniha plná informací o období, které mne zajímá, ale zároveň kniha, která není psaná čtivou, ale naopak velmi strohou formou(zřetelně to vynikne například ve srovnání s výbornou knihou paní Vošahlíkové - Jak se žilo za časů Františka Josefa I.) Rovněž poměrně časté používání cizích slov(a nemyslím tím běžná cizí slova, se kterými se člověk samozřejmě nevyhnutelně setkává), na čtivosti knize nepřidává.
Dle mého unikátní publikace. Upřímně mě vždy více zajímaly dějiny jiných zemí než českých. Kniha, kterou napsala Lenderová a kol. ve mně ale vzbudila větší zájem o naší historii. Dozvíte se zde téměř o každém aspektu české každodennosti - hygiena, svátky, svatby, rodinný život, smrt, umírání atd. atd. Prostě skvělé.
Ačkoliv populárně-vědecká publikace, čte se to jako beletrie - spousta zajímavých informací a postřehů, z nichž občas pochopíme kvantum věcí, o jejichž původu a původním významu dnes vůbec nepřemýšlíme.
Skvělá knížka o každodenním životě v českých zemích v 19. století. Doporučuju nejen milovníkům historie.
Tato velice obsáhlá kniha přináší spoustu zajímavých informací ze všedního života v minulosti.
"Rodina byla pro drtivou většinu dětí jedinou institucí v níž probíhala jejich socializace, vzdělání, příprava na život."
Kniha posloužila jako doplňková četba k diplomce. Za mě to mohlo být podrobnější, spoustu informací tam chybí, ale i tak se jedná o kvalitní základ pro představu života českého obyvatelstva v 19. století. Kniha je napsaná srozumiteně a navzdory očekávání poměrně čtivě, což je opravdu velké plus.