Z historie evropské knihy
Pravoslav Kneidl
Po stopách knih, knihtisku a knihoven. Také rádi navštěvujete staré knihovny, kde v obstarožních vyřezávaných stojanech odpočívají na policích neméně letité knihy? Čtenáře upoutají nejen vůní starého pergamenu nebo papíru, ale především svou výpravností a obsahem. Dovedné ruce mistrů písařů ve starověkých skriptoriích klášterů kaligrafickým písmem zaznamenávaly mnohé biblické dějiny, dějinné události a přírodovědná pojednání. Starověcí iluminátoři doplňovali a zdobili stránky foliantů a knih kresbami a ornamenty s použitím zářivých barev, jež si svou výraznou jiskřivost zachovaly až do dnešních dnů. V nesčetných knihovnách se nám dochovaly i unikátní práce knihvazačů, kteří dokázali umně skloubit vnější podobu vazby s literárním dílem a výrazně tak završit celou úpravu knihy. Chcete se přesvědčit, jaké nezměrné bohatství je uloženo v nejvýznamnějších depozitářích knihoven? Otevřete tuto knihu....... celý text
Přidat komentář
Knihy jsou nepřekonatelný fenomén v nejednom směru a jejich dějiny jsou stejně fascinující. A Kneidl předkládá velmi vydařenou knihu i knihách, kterou je skutečná radost číst. Dějiny od vzniku písma až po formu knih první půle 20. století. Velké množství informací - byť chvílemi přechází spíš do otrockého výčtu jmen bez nějakého osvětlení - doplněné o doprovodné obrazy musí potěšit každého vášnivého čtenáře, který touží poznat něco víc o své závislosti.
Souhlasím s Kneidlem, že pozdější 19. století svou průmyslovou výrobou mělo v případě knih zároveň nepříjemný vliv na kvalitu zpracování. Což v mém vnímání platí i o ilustrátorech dvacátého století a současnosti. Piccasa, Borna nebo Francouze nedovedu ocenit. Zajímal by mě příběh knih v době následné, přece jenom tato prémie České knižnice vyšla před třiceti lety a knihy (i vše okolo nich) doznaly mnoho změn, a opět nikoli vždy k lepšímu. Digitální věk nabízí mnoho možností - včetně e-knih - a přitom se záhadně vrací k osvědčenému - viz znovu vydávané dobrodružné knihy s reprodukcí Burianových ilustrací. Nebo nádherné zpracování Dickensovy Vánoční koledy ilustrované Innocentim versus ten samý titul urážený Bornem (tedy se emocím nevyhnu). Stejné platí o editorské práci. Ale to už jsou úvahy nad rámec komentáře=o)
Moc hezká kniha s množstvím konkrétních ukázek knih, knihoven atd. Radost číst a listovat.
Velice zajímavá kniha. S popisy jednotlivých druhů písma přes ilustrované kodexy až po vynález knihtisku. Opravdu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí
Štítky knihy
knihtisk knihy - dějiny, vývoj knižní kultura o knihách
Autorovy další knížky
1989 | Z historie evropské knihy |
2002 | Dějiny knihoven a knihovnictví |
1988 | Strahovská knihovna Památníku národního písemnictví |
1967 | Libreta italské opery v 18. století |
1989 | Počátky sběratelství a strahovský kabinet kuriozit |
Kniha je rozdělena do tří částí - Písmo a knižní kultura starověku, Kniha evropského středověku, Tištěná kniha v Evropě i ve světě. Je velice zajímavé sledovat různé druhy písmen a jejich vývoj, na jedné straně je genealogická tabulka písma od fénického po latinku. Samozřejmě vynález knihtisku byl pro lidi stěžejní. Prostřednictvím knihy se také dovídáme o nejslavnějších knihovnách, kniha je rovněž opatřena spoustou ilustračního materiálu. Pro mě hodně nových informací.