Z lásky oheň pohřební
Mick Wall
Jim Morrison umírá v Paříži v roce 1971 za ne zcela vyjasněných okolností. Zbývající členové The Doors jsou v šoku. Jsou zdrceni i přesto, že se ještě před touto tragickou událostí stihli s Jimem ve zlém rozejít. Ale ve skutečnosti – nebyl to Jim, kdo psal jejich největší hity, tím byl kytarista Robby Krieger. Nebyl to Jim, kdo pod vlivem LSD jasnozřivě viděl jejich budoucnost, tím byl klávesista Ray Manzarek. Byl to však Jim, na něhož úřady po „nepříliš“ povedeném koncertě v Miami vydaly zatykač. Kapela, která začínala jako „američtí Rolling Stones“ a ovlivňovala milióny lidí, skončila stejně bídně jako celá šedesátá léta – náhle a krvavě. Mick Wall ve své nejnovější knize přináší neobyčejně pronikavý a aktuální pohled na skutečný příběh The Doors a zároveň i na velmi inspirativní prostředí Los Angeles a celé Kalifornie tehdejší doby.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2016 , Ševčík (Plzeň)Originální název:
Love Becomes a Funeral Pyre: A Biography of the Doors, 2014
více info...
Přidat komentář
Knihu mám rozečtenou od 10.6. a stále se nemohu dokopat jí přečíst. Mezitím jsem přečetla již 19 jiných knížek. Čím to je?
The Doors miluji. Jejich hudba mě provází od malička, protože táta i máma byli jejich fanoušci, takže od mala jsem znala Jima Morrisona a v pubertě podlehla jeho šarmu. Ale jak jsem tak rostla a četla další a další biografie, knihy o skupině, viděla různé dokumenty a dozvídala jsem se víc a i můj rozum se s věkem a zkušenostmi vyvíjel, oprostila jsem se od nekritického milování a přemýšlela spíše nad smyslem toho, co nám chtěl básník říci a proč se nedokázal posunout dál od všech pochlebovačů a nedokázal si udělat v sobě pořádek, i když to bylo vlastně to jediné, co od života chtěl...
Styl psaní této knihy mi přijde špatný. Mám pocit, že čtu knihu od člověka, který nesnáší celou skupinu a chce jí to dát sežrat. A i když už nejsem nekritický obdivovatel, přeci jen si myslím, že ne vše, co tam autor píše, by se mělo tak bagatelizovat a zjednodušovat a posmívat se charakterům Jima, Robbieho, Raye a Johna. Nevím, jestli se autor snaží být pouze vtipný, nebo doopravdy skupinu nemusí, ale některé věci už jsou podle mě za hranou. Anebo je to doopravdy jen můj pocit? Možná špatný překlad? Nevím.
Další pohled na skupinu The Doors a opět trochu jiný. Mick Wall nejde ve své biografii tolik do hloubky hudebních dějin a historii skupiny spíš zasazuje do kontextu doby, především ale zkoumá život Jima Morrisona. Přináší trochu komplexnější náhled na jeho existenci a popisuje ho jako člověka, o němž by se dnes řeklo, že trpí bipolární poruchou, byl ve své geniálnosti a schopnosti psát verše o věcech, o nichž by nikdo nepsal, zcela nezvladatelný, náladový a nesnesitelný. Kniha je určena těm, kteří o skupině a Morrisonovi něco vědí, protože Wall se nezabývá přílišnými fakty jako spíš souvislostmi a milníky v kariéře Morrisona a kapely. Kniha není psána nijak čtivě a svižně a čte se spíš pomalu, proto vyžaduje trpělivějšího čtenáře, jemuž se ale na druhou stranu odvděčí několika novými informacemi a částečným srovnáním dalších biografií kapely. Jak odhaluje překladatel knihy, autor si někdy protiřečí a jeho údaje úplně nekorespondují s jinými údaji z oficiálních stránek o kapele, ale to jsou jen drobnosti. Jelikož nejsem hardcore fanoušek kapely, nejsem schopen posoudit, kolik nového se tito z knihy dozvědí, obyčejnému čtenáři ale kniha přináší další fascinující pohled na fascinující osobnost člověka, který úplně zastínil svou kapelu, nechápal svět a ten nechápal jeho. Ve druhé linii pak knihou prosvítá to, jak Morrison nechtěl být slavný, s popularitou těžce bojoval a nikdy nepochopil, že bez ní to zkrátka nejde, pokud chcete mluvit k množství lidí. Z lásky oheň pohřební je zajímavá kniha, k níž se sice čtenář asi nebude moc vracet, ale dozví se v ní další informace, na něž může navázat v dalších biografiích, o nichž se tu mluví. 70 %
Hluboká sonda do života kontroverzního a fascinujícího člověka, kterým Jim bezesporu byl. Autor se s tím nepárá a "nakládá" Jimovi i zbytku kapely, přestože sám není o nic méně fascinován Jimovou osobou. Nebylo to špatné čtení, ale kultovní Hopkinsovo Nikdo to tu nepřežije ve mně zanechalo daleko větší dojem.
Typická Wallovská knížka, na kterou člověk potřebuje klid . Je velice obsáhlá a zachází do podrobností. Jim byl rozhodně poetik, beatnik i bohém, bylo mu předurčeno prožít život tak divoce, jak to jen šlo. Věřím, že kdyby žil déle než do oněch magických 27let, jen by se trápil. Pro mně je asi zatím nejvíc nepochopeným člověkem, o kterém jsem něco četla. Doporučuji.
Štítky knihy
Jim MorrisonAutorovy další knížky
2006 | Iron Maiden: Run to the Hills |
2011 | Příběh Led Zeppelin: Když po Zemi kráčeli obři |
2014 | Vzhůru do noci - Metallica |
2005 | Bono, ve jménu lásky |
2016 | Z lásky oheň pohřební |
Již v úvodu jsem došel k názoru, že pisálek Wall snad kapelu nenávidí. V údobí prvních 3 let kapely ubral a spíše chválil růst aktivních Doors. Od 68 roku však demonstruje strmý pád se smrtelným dopadem. V podstatě lze souhlasit, že za zánik může alkoholismus zpěváka, který už vzhledově nepřipomínal sexsymbol i proto se chtěl zaměřit na poezii a být básník. Stejně musel zůstat ve Francii jinak by v USA musel na několik let do basy. Moc na výběr neměl, tak kalil a kupoval si štamgasty za tantiémy, ale i to nešlo do nekonečna a on to věděl.