Za časů Ludvíka XIV.
François Bluche
Podtitul: Král Slunce a jeho století Francois Bluche patří k velkým odborníkům na tzv. „starý režim“. Pod jeho vedením vznikl známý Slovník velkého století (1990). Králi Slunce zasvětil autor dnes již klasickou trilogii, jejíž třetí část vychází poprvé česky. Monografie zachycuje nejmocnějšího francouzského krále na jeho dvoře i v soukromých komnatách a detailně popisuje život všech vrstev francouzské společnosti. Autor se zjevným obdivem popisuje dobu vrcholného mocenského i kulturního vzepjetí Francie, nevyhýbá se však ani jejím temným stránkám. Bluche ve své neobyčejně čtivě napsané, přitom však odborně fundované práci postihuje proměnu francouzské společnosti a kultury, jež se promítla do života dvorských elit i pařížských žebráků a předkládá nám barvitý obraz života lidí v době, kterou spolu s Voltairem nazývá „stoletím Ludvíka XIV.“... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2006 , ArgoOriginální název:
Au les temps de roi Louis XIV, 1984
více info...
Přidat komentář
Tato kniha nám přináší ucelenější pohled na období vlády Ludvíka XIV. Není tu zde jenom prezentace jeho královské osobnosti, ale i prezentace jeho činů a dopadů na zemi. Na jednu stránku kladné věci, které přispěly k prosperitě Francii, ale na druhou stránku to zničilo některé skupiny lidí (např. protestanty).
Knížka která pojednává o tom, jaký byl život ve Francii v době vlády Ludvíka XIV. je svým způsobem bohatá na zajímavosti a události. Zpočátku se mi četla lehce a občas jsem se u některých pasáží pousmála, ale jak šly strany dál a dál, tak mě kniha přestávala tolik bavit a četla se mi obtížněji. Některé kapitoly se mi zdály, s prominutí, zbytečné a výčty některých měst a jisté podrobnosti k nim velmi matoucí, protože jakmile čtenář dočte poslední informaci, tak neví, co bylo na jejím začátku.
Dalším mínusem jsou poznámky a na konci knihy, což má za následek velmi rušivý efekt. Bylo by mnohem lepší mít poznámky pod čarou a na konci pouze seznam použitých pramenů a literatury.
Další knihu si od autora asi nepřečtu a raději se podívám jinam.
Poučné, podrobné, očividne vynikajúco vyskúmané.
Ja dávam jednoznačne 5 hviezd, jednak preto, že som "fanúšik doby" (nielen) Kráľa Slnko, a tiež pretože si myslím, že napísať dielo s takýmto širokým a detailistickým záberom na ťažko vyskúmateľné kuriozity z rôznych oblastí každodenného života Veľkého storočia je netypické a rozhodne náročné. Autor však spravil maximum a spravil ho vynikajúco.
Škoda, že sa z podobného tematického súdka neprekladá viacero zaujímavých diel. François Bluche napísal mnoho netradične zameraných kníh o vládach Ľudovíta XIV., XV. a XVI., ktoré si všímajú detaily každodenného života a jednotlivých inštitúcií Ancien Régime, väčšinou unikajúce autorom biografií samotných vládcov.
Kniha pojednává o společnosti v dobách vlády Ludvíka XIV. Autor si všímá jak osoby panovníka, aristokracie, duchovních, tak i lidí níže postavených - vesničanů, tovaryšů, galejníků apod. Vzhledem k obsáhlosti tématu se však vždy jedná jen o určité sondy do problematiky a stručné nastínění situace. Knihu lze číst i bez předchozí znalosti tématiky, přesto si myslím, že určité uvedení do kontextu by nevadilo, autor totiž jako Francouz předpokládá znalost některých velkých jmen jejich národních dějin, které se českému čtenáři bez předchozích znalostí mohou jevit neznámé. Jinak je kniha čtivá a zajímavá. Kapitoly jsou členěny na drobnější podkapitolky, takže text rychle ubíhá. Vytkla bych jen na můj vkus někdy zbytečně zdlouhavé výčty příkladů (např. v závěrečné kapitole autor vyjmenovává rok po roce všechna významná díla vydaná za Ludvíkovy vlády!). Proto nakonec dávám "jen" čtyři hvězdičky.
Velice krásná odborná kniha francouzského historika Francoise Bluchea, které pojednává o století Ludvíka XIV. Autor se v této přehledové práci snaží podat určitý ucelenější obraz panovnické doby Krále Slunce. Kromě důležitých otázek z politických dějin se zde věnuje také ekonomickým i kulturním aspektům jeho vlády. A do značné míry je zde věnována pozornost i jeho milenkám, které ho v některých otázkách často ovlivňovali.