Za císaře pána
Michal Dlouhý
Kniha věnovaná pátrací službě vykonávané na našem území četnickým sborem se tentokrát vrací do ranného období existence četnictva, do doby monarchie. Přináší pojednání o zločinech k jejichž objasňování byly mimo jiné používány právě se rodící metody a prostředky, které jsou dnes běžně využívány v kriminalistice. Kniha je psána formou literatury faktu a doplněna obrazovými přílohami. ... celý text
Přidat komentář
Kniha je psána formou literatury faktu a doplněna dobovými obrazovými přílohami, jak je u autora zvykem. Příjemné, lehké čtení, přitom nabité informacemi a fakty.
Poutavé případy z dob Rakousko-Uherského četnictva na našem území. Další pěkná knížka do knihovničky.
Kniha přináší 24 případů od roku 1850 do září 1918. Jedná se loupeže a vraždy, jejichž motivem jsou z 90% peníze. V několika z nich je popsáno i využití policejního psa, který byl pro vesničany velkou atrakcí. Nařízení, že četníci vykonávají pochůzky v jednom muži, se pro mnohé z nich stalo osudným a byli při výkonu služby zavraždění (autor uvádí příběhy 4 zavražděných četníků). Zaujal mě případ Jana Englicha, který otrávil svou vyženěnou rodinu, aby získal jejich statek a byl jako první odsouzený popraven v chrudimské věznici 12.února 1886.