Za krásami Indie
Jaromír Skřivánek
Poznatky malíře Jaromíra Skřivánka z jeho cest po Indii.Kniha je doplněna bar. fotopřílohami na křídovém papíru
Přidat komentář
Zajímavé, ale asi to není můj šálek čaje. Popisy přírody a duchovna byly zdlouhavé a mírně řečeno nezáživné.
Jedno podzimní dopoledne jsem si zašla u nás ve městě do čajovny a tam byla k dispozici tato kniha a tak jsem jí za jeden den a při popíjení, mimo jiné i indického čaje, přečetla.
Moc hezká kniha o Indii.Hlavně se mi líbí,když popisuje hovory s prostými lidmi a také popisy o bydlení těch nejchudších lidí na rozdíl od těch movitějších.
Knihu sice neznám, ale kdysi (rok už si nepamatuju, ale musí to být nejmíň 40 - 45 let) byla u Hybernů výstava. A pan Skřivánek tam měl obraz, jmenoval se Pátaliputra - úžasný, dodnes si pamatuju nejen obraz, ale i dojem, který jsem z něj měla. Bohužel byl dost drahý a já švorc, takže mi zbyla jen pohádková vzpomínka...
Krásná kniha pro všechny, kteří už o Indii něco vědí a chtějí se do jejích tajemství ponořit o něco hlouběji.
Autorovy další knížky
1976 | Za krásami Indie |
2004 | Ve stínu Buddhova stromu - Posvátná poutní místa Šrí Lanky |
2001 | Život jako zázrak - cestopis duše |
1998 | Kouzelný hadí kámen |
2003 | Šlechtictví ducha - Hledání lidskosti a absolutna |
Fantastický cestopis autorova malířského putování po zejména architektonických památkách Indie podniknutého v 70. letech minulého století. Pan Skřivánek byl stejně dovedný spisovatel jako malíř - jeho vyprávění je tak živé, barevné a místy okořeněné jemným humorem, že by se za ně nemusel stydět ani takový Karel Čapek a často jsem měl pocit, jako bych popisovaná místa navštívil sám. Navíc se kniha vyznačuje určitým duchovním přesahem, jelikož autor obdivoval džinistické náboženství a životní filosofii a před cestou prošel velkou teoretickou průpravou, a tak je cestopis kromě takových předností jakými jsou pozorné a citlivé oko malířovo a vnímavý, pokorný, ale nikoliv nekriticky obdivný přístup k cizí kultuře, doplněn i řadou historických faktů či tradovaných legend (včetně několika buddhistických džátak). Než jsem začal číst, lehké obavy ve mně vzbuzovalo, že autor v jiné knize (Život jako zázrak) prohlásil o tomto svém textu, že byl bohužel omezen dobou, v níž kniha vyšla, tj. komunistickou cenzurou. Nevím, jak by kniha vypadala nebýt tohoto omezení, ale i přes ně se jedná jednoznačně o jeden z nejlepších cestopisů jaké jsem četl. To vše navíc doplněno autorovými éterickými kresbami a kvaši. Velmi doporučuji.