Za pět let

Za pět let
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532734/bmid_za-pet-let-65d831f56e8e7.png 4 668 668

Když špičkové manhattanské právničce Dannie Kohanové položí tuhle otázku u nejdůležitějšího pracovního pohovoru její kariéry, má už pečlivě připravenou odpověď. Později, po úspěšném pohovoru a poté, kdy přijme nabídku k sňatku od svého přítele, Dannie usne s vědomím, že nastoupila správnou cestu k úspěšnému splnění svého pětiletého plánu. Jenže když se vzbudí, je najednou v jiném bytě, s jiným zásnubním prstenem na ruce a vedle úplně jiného muže. V pozadí běží televizní zprávy a ona si všimne data. Je to sice tatáž noc – 15. prosinec – ale o pět let později. Ocitla se v roce 2025. Po velice intenzivní a šokující hodině se Dannie těsně před půlnocí vzbudí zpátky v roce 2020. Nemůže ze sebe setřást to, co se stalo. Rozhodně to na ni působilo naprosto jinak než obyčejný sen, jenže ona přece není člověk, který by věřil na nějaké vidiny. Takový nesmysl je okouzlující jen tehdy, když přichází od nespoutaných typů, jako je třeba její celoživotní nejlepší přítelkyně Bella. Dannie je rozhodnutá ignorovat ten podivný zážitek a uloží ho na dno své mysli, kde zůstane čtyři a půl roku. Potom však muže ze své dávné vize najednou potká ve skutečnosti. Za pět let je nezapomenutelný příběh lásky plný radosti, ale i žalu, příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné povaze někdy i nelítostného osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: audiokniha , Témbr

In Five Years, 2020

Interpreti: Terezie Taberyová

Adris
19.08.2021 3 z 5

Ambiciózní právnička Dannie je spokojená ve svém dlouholetém vztahu s Davidem. Všechno klape podle detailně nalajnovaných životních plánů. Jedinou Dannienou slabostí je její celoživotní přítelkyně Bella. A právě o nich dvou příběh vlastně je.

Román láká na netradiční pojetí, v němž má hlavní hrdinka vizi budoucnosti, ve které prožívá milostné dobrodružství s neznámým mužem. O čtyři a půl roku později se ukáže, že je to nový přítel její nejlepší kamarádky. Ač vše nasvědčovalo tomu, že půjde o klasický milostný trojúhelník, nakonec šlo o lásku v přátelství. Tím se mi kniha líbila o kousek víc, i když mi hlavní hrdinka nebyla sympatická. Vím, že se z ní autorka snažila udělat černobílou workoholičku závislou na číslech, aby byla opakem kamarádky Belly, zasněné, naivní umělkyně. Šlo zřejmě o kontrast. Nicméně ve výsledku vyzněla Dannie jako sobecká mrcha. Postupně se však ukázalo, že je velmi oddaný a loajální člověk, trochu toho "robota" zmizelo.

Jako oddechový román, u kterého si ale popláčete, a má netradiční pojetí (a na "romanci" i konec), proč ne. Za mě má sympatie vedlejší postava Belly, ale je škoda, že je v knize spousta klišé. Taky bych vynechala ty názvy ulic a kaváren, byl toho zbytečný přehršel a bezvýznamně.

Kris204
18.08.2021 4 z 5

Zajímavý příběh o tom, jak kontext a vlastní interpretace mohou změnit chápaní jakékoliv situace. Celý příběh byl hezky napsaný, nešlo ani moc o romantickou linku jako spíš o přátelství, ale vůbec to nevadilo. Jen konec byl příliš uspěchaný, neuškodilo by ještě pár stránek.

katee21
15.08.2021 5 z 5

Kniha byla úplně něco jiného, než to co jsem od ní čekala... Nebudeme si tady lhát. Vybrala jsem si ji čistě jen podle obálky, kterou mě zaujala. Podle obsahu jsem si říkala, že to bude fajn oddechová kniha na léto, prostě jen romantika... OMYL! Spletla jsem se na celé čáře... Ta kniha skrývala tolik, proto taky nechápu, proč má tak nízké hodnocení...
Místo romantiky se z knihy vyklubal příběh tak srdcervoucí, že jsem závěr knihy obrečela... Doporučuju to všem, protože Za pět let je něco, co nebudete čekat a přitom vás naprosto strhne....

Mandlevest
14.08.2021 5 z 5

Tak tato kniha byla pro mě velmi příjemným překvapením. Líbil se mi námět, kdy nepříliš velký počet stran nedovolil, aby se z něj vytvořilo bolestínské klišé, i když by mohlo. Líbily se mi hlavní postavy. Právnička Dannie, realistka a pragmatička a jako protipól malířka Bella, éterická a bohémská. Přesto je jejich přátelství obohacovalo a nakonec možná i ovlivnilo život jedné z nich. A moc se mi líbil i celkový formát příběhu, i když stejně jako Šánka, knihy, které cestují časem nevyhledávám. Autorka zde ale tento prvek zakomponovala zvláštně, pro mě velmi originálně , užívala jsem si to :-). A také se mi líbil konec, zde mi také nevadil,protože absolutně souzněl s poselstvím knihy. Ještě jsem Vás nenalákala? Tak ještě dodám, že i obálka se moc povedla :-). Krásné, chytré čtení, které by Vás nemělo minout.

DajaF
14.08.2021 4 z 5

*SPOILER*
Myslela jsem si, že to bude milostný příběh, ale byl to spíše příběh o přátelství a ztrátě blízkého člověka.

Luccinda
13.08.2021 3 z 5

Kdo by očekával, že se příběh téhle knížky bude točit hlavně kolem romantické linky, bude asi dost zklamaný. A možná, že kdyby se autorka držela původního tématu, udělala by lépe. Ono v knize totiž o tu romantiku ve výsledku vůbec nejde. Místo odpočinkové četby tak dostanete vcelku depresivní záležitost s opravdu, ale opravdu nesnesitelnou hlavní hrdinkou.

Dannie je prototypem ženy, který je úplný opak mě samotné, stejně jako její snoubenec. Oba jsou to příšerní workoholici, kteří staví na první místo práci a kariéru. Ničeho jiného si neváží a berou to jako samozřejmost, včetně svého vztahu, který se postupem času ochlazuje. Snad to jediné, co se mi v knize opravdu líbilo, bylo celoživotní přátelství mezi Dannie a Bellou. Především Bella jako postava mi byla o hodně sympatičtější než Dannie.

Příběh obsahuje vážné téma, o kterém vám ale nic neprozradím, protože by se jednalo o dost podstatný spoiler. Já jsem ho tedy odhadla dopředu, už když jsem z jiných recenzí věděla, že tam nějaké silné téma bude, takže jsem nebyla překvapená. Myslela jsem, že to knížku pozvedne na trošku vyšší úroveň, nicméně se tak nestalo a mně nezbývá než ohodnotit Za pět let jako průměr.

Ronnie68
11.08.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha,která se četla skoro sama ... i když konec byl docela smutný ...

kuttnerovka
10.08.2021 5 z 5

Krásný přiběh. Dle prvních kapitol jsem předpokládala naprosto jiný vývoj příběhu a velmi mě jeho průběh překvapil. Pěkně čtivě psané. Nečekaně kroky a zvraty, perfektně zachycené osudy postav. Autorka se opravdu psaním blíží Jojo M. Určitě doporučuji.

Lucie2
09.08.2021 4 z 5

Kniha Za pět let mě zaujala hlavně námětem a krásnou obálkou. Myslela jsem si, že půjde o předvídatelnou oddechovku, ale nakonec jsem byla překvapená. Dávám 4 hvězdičky pro čtivý a nepředvídatelný děj.

Petula.N
03.08.2021 5 z 5

Krásná obálka, krásný příběh. Oddechová kniha. Byla jsem napnutá až do konce :)

Kuci12
31.07.2021 3 z 5

Já sama nesnáším otázku, kde se vidíte za pět let. Znáte to, člověk si dělá plány a pán Bůh se směje...... Tušila jsem odkud vítr fouká, hned jak jsem si přečetla, komu je kniha věnována. Originální nápad, zpracování mi tolik povedené již nepřišlo. Slza neukápla z mého pohledu byl příliš velký tlak vyždímat emoce z každé stránky.

Ketfl
30.07.2021 4 z 5

Přiznám se, že mě u knihy velmi zaujala anotace. Já tyhle trochu "nadpřirozený" knihy prostě můžu. Ale asi si dovedete představit, že jsem byla značně překvapená, že kniha je v závěru úplně o něčem jiném, než jsem si dle anotace představovala. Nemohu ale říct, že bych byla zklamaná. Byl to opravdu velice nádherný příběh o přátelství, které by přesáhlo všechny časy i světy. Strašně mi to lámalo srdce. A vidím to poselství příběhu - že nemá smysl žít podle nějakých přiblblých plánů, být od rána do večera v práci, nemilovat celým srdcem, přežívat ale vlastně nežít. Kniha byla zvláštní i tím, jak byla napsaná. Příběh je vecpán na poměrně málo stran, kapitoly jsou krátké, vše se děje rychle. Je fakt, že díky tomu nevznikla žádná hluchá místa, ale za mě třeba ten konec mohl být trochu více rozpracován. No, každopádně, jinak nemám co vytknout, bylo to krásné, i když velmi smutné.

Banni37
26.07.2021 5 z 5

Takový ten jedinečný příběh, který Vám zlomí srdce.. Láska má mnoho podob.♡

Šánka
23.07.2021 4 z 5

Docela mě kniha překvapila, anotace zmátla, ale příběh se mi líbil, byť to cestování časem není pro mě až tak lákavé čtení, tady mi sedlo. Je to originálně zpracované mnohokrát ohrané téma, nečekejte nějakou romantickou story. A líbil se mně i ten závěr, který u jiných knih nemám ráda.
Co byste udělali, kdybyste se ve snu ocitli ve své budoucnosti za pět let, ale ta budoucnost je úplně jiná, než jakou jste si představovali, vysnili a naplánovali?
Příběh o síle přátelství dvou kamarádek, podpoře, lásce.

Kaja1
22.07.2021 4 z 5

Tak jsem čekala romantiku a oddechovou četbu. Ze začátku to tak i vypadalo, ale všechno je jinak než se zdá.

malýčtenář
22.07.2021 4 z 5

Jak každý píše, kniha už zaujme svou obálkou. Ale k obsahu nevím co dodat. Ano, přátelství až za hrob,to sedí. Ale láska, kde ta zůstává?Hrdinka žije jenom prací a nevím,zda uznává I další hodnoty. Po osmiletém vztahu si stále není jistá. To mě trochu zaráží. Ale jinak se dá číst. Snad i doporučuji.

Ronnie37
20.07.2021 2 z 5

Trochu něco jinýho než jsem čekala, ale jinak to ušlo ¯\_(ツ)_/¯

makyna95
19.07.2021 4 z 5

Super oddychová knížka :) za mě super nápad a myšlenka, kniha mě zaujala už samotným obsahem..ale myslím, že to mohla autorka protáhnout a více rozpracovat. :)

anet.myblog
19.07.2021 4 z 5

Knížka Za pět let mě na první pohled zaujala svou nádhernou obálkou, při čtení jsem ale zjistila, že i vevnitř je skvělá!
Sledujeme příběh hlavní hrdinky Dannie, která je ambiciózní právnička, která má celý svůj život tak nějak dopředu naplánovaný. Jedné noci se ji ale zdá živý sen, kde vidí samu sebe za pět let a vůbec to není podle jejích plánů a představ. Tenhle námět mě hrozně zaujal, knížka se četla dobře a rychle. Jako jediný mínus bych hodnotila ten konec knížky, který mi nesedl. Byl to konec toho typu, že každý čtenář si to může domyslet jak chce, což se moc nemusím. Možná bych ocenila, kdyby knížka byla o malinko delší a konec lepší, potom by to bylo dokonalý. I tak vám chci knížku hrozně moc doporučit, protože se jedná o skvěle napsaný silný příběh!

LilianaFalcon
18.07.2021 4 z 5

3,5 hvězdičky... Knížka je úplně jiná než jsem po prvních pár stránkách čekala. Tak nějak to vypadalo jako prvoplánová romantika se skákáním v čase, ale ono ne... O romantiku tady vůbec nejde.
Hodnoty, život, přátelství, ztráta.