Za pět let

Za pět let
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532734/bmid_za-pet-let-65d831f56e8e7.png 4 668 668

Když špičkové manhattanské právničce Dannie Kohanové položí tuhle otázku u nejdůležitějšího pracovního pohovoru její kariéry, má už pečlivě připravenou odpověď. Později, po úspěšném pohovoru a poté, kdy přijme nabídku k sňatku od svého přítele, Dannie usne s vědomím, že nastoupila správnou cestu k úspěšnému splnění svého pětiletého plánu. Jenže když se vzbudí, je najednou v jiném bytě, s jiným zásnubním prstenem na ruce a vedle úplně jiného muže. V pozadí běží televizní zprávy a ona si všimne data. Je to sice tatáž noc – 15. prosinec – ale o pět let později. Ocitla se v roce 2025. Po velice intenzivní a šokující hodině se Dannie těsně před půlnocí vzbudí zpátky v roce 2020. Nemůže ze sebe setřást to, co se stalo. Rozhodně to na ni působilo naprosto jinak než obyčejný sen, jenže ona přece není člověk, který by věřil na nějaké vidiny. Takový nesmysl je okouzlující jen tehdy, když přichází od nespoutaných typů, jako je třeba její celoživotní nejlepší přítelkyně Bella. Dannie je rozhodnutá ignorovat ten podivný zážitek a uloží ho na dno své mysli, kde zůstane čtyři a půl roku. Potom však muže ze své dávné vize najednou potká ve skutečnosti. Za pět let je nezapomenutelný příběh lásky plný radosti, ale i žalu, příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné povaze někdy i nelítostného osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: audiokniha , Témbr

In Five Years, 2020

Interpreti: Terezie Taberyová

ErčaV.
27.04.2021 5 z 5

Kniha se mi četla úplně sama. Nejprve jsem si myslela že je to typické love story, ale postupně to bylo úplně jinak až jsem sama byla hodně překvapená koncem. Takový závěr jsem nečekala.

kniznistranky
27.04.2021 3 z 5

Kniha, která se zezačátku tváří jako prvoplánová lovestory se postupem času a ubíhajících stran mění na něco vážnějšího a hlubšího... Možná bych si troufla říct i na drama? Úplně nevím, jak to uchopit. Každopádně! Od samého začátku se čte příběh skoro sám. Je to čtivě napsané, kapitoly krátké, děj svižný. Nebýt tématu, který se v knize objevuje, řekla bych ideální odpočinková záležitost. ALE! Do čtení jsem se pouštěla tak trochu s očekáváním, že dostanu právě tu lovestory. Nenáročnou, možná i trochu - nebo trochu víc - naivní lovestory. A on se z toho vyklubal příběh o jednom obřím přátelství dvou žen, který ač se ze začátku jeví jako oddechová nenáročná záležitost, nakonec na vás po jejím dočtení padne taková lehká melancholie. To je ale spíš jen ''problém'' toho mého prokletého očekávání. Kniha je to jinak dobrá, čtivá a rozhodně to není ztráta času. Doporučuju přečíst, ale nečekejte lovestory.

Holly.W
27.04.2021 5 z 5

Nádherná. Četlla jsem se zatajeným dechem, spotřebovala několik balíčků kapesníčků. Překrásný, dojmený příběh o lásce a přátelství. Jen ten konec jsem čekala maličko jiný, ale to je dobře, překvapení musí být. Tuto knihu bych si dovedla představit i na filmovém plátně, kéž by, třeba jednou.

P3_tis
27.04.2021 3 z 5

Knihu jsme si koupila na základě recenzi a reklam. Většinou si kupuji trillery, proto jsem se těšila na oddechové čtení.
Jsem trochu na rozpacích, co si o knize myslet. Svou tloušťkou je kniha na jedno odpoledne a čte se opravdu hezky.
Po tom, co se Dannie zda sen o pět let později, jsem byla v napětí, co jak si s tím autorka poradí, aby to dávalo smysl.
Přiznám se, ze mi to smysl moc nedavalo, přesto je tam zajímavý námět především o nejlepších kamaradkach a jejich přátelství, kterým zatřese... no, to si přečtěte sami.

bookbug_cz
24.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Z této knihy jsem měla obrovský strach, upřímně – moc nemusím to stříbrné kolečko na přebalu: Edice světový bestseller. Ale nakonec jsem po ní sáhla, neboť jsem nutně potřebovala něco jednoduchého, odpočinkového a sladkého. Ha! Taková mystifikace! No – pravda asi trochu poloviční. Tak za prvé – obrovská poklona za krásnou obálku, která se v knihovně jen blyští a co si budeme povídat – spousta z nás kupuje knihy pořád ještě podle obalu!

Sledujeme zde příběh korporátní právničky Dannie, která se v jeden večer zasnoubí s přítelem Davidem a ještě v ten samý večer se jí zdá živý sen o tom, jak se ocitá v cizím bytě a s naprosto cizím mužem a zásnubním prstenem, který ji David určitě ten osudný večer v přepychové restauraci nenavlékl. Zanedlouho jí její nejlepší přítelkyně Bella představí svou první vážnou známost, přítele Aarona Gregoryho a světě div se – je to tentýž muž, co jí ve snu vařil těstoviny a naléval víno. Pokud jsem ještě v tu chvíli věřila v klidnou romantickou linku, od tohoto momentu jsem začala pochybovat. Přece jen to nemůže být tak prvoplánové, že? Pozor – trochu SPOILER! – kamarádka Bella vážně onemocní a stane se tak středem vesmíru jak Dannie, tak Aarona (kterému říkají Greg), který ji odmítá opustit a evidentně ji opravdu velmi miluje. Takže – máme tady romantiku (ale opravdu jen okrajovou), motiv smrtelné nemoci (která, hůř pro mě, výrazně převažuje) a ještě k tomu pouze 229 stran textu, který by si zasloužil trochu povyrůst.

LiLinka
24.04.2021 4 z 5

Podle anotace a recenzí od prvních čtenářů jsem čekala přeslazenou romanťárnu, fell good příběh, který slupnu jako malinu a odpočinu si u ní.

Ze začátku to tak vypadalo a já byla spokojená. Jenže pak přijde nečekaný zvrat a zrovna vesele se to nečte. To už jsem hltala jednu stránku za druhou, jenom abych se dozvěděla, jak to nakonec dopadne. No, pobrečela jsem si...

2688
23.04.2021 4 z 5

Příběh byl místama nezajímavý a měla jsem chuť přeskakovat ( neudělala jsem to) ...
Kdy Dannie občas otevřela pořádně oči tak by si ušetřila pár let svého života ....
Ohromně mě překvapil konec myslela jsem si že vím jak to skončí ale s poslední kapitolou mi padla pusa a proto také mé hodnocení je vysoké za ten konec ....

Mentolka78
23.04.2021 4 z 5

Ze zacatku oddychovka, pak o skutecnem zivote. Knizka se mi libila, ctiva, pohodova, az na zaver
...

VasnivaCtenarka
22.04.2021 4 z 5

Za pět let je docela útlá knížka, ale už od první stránky vás styl psaní Rebeccy docela pohltí. Čte se to jedním dechem. Jakmile jednou začnete číst, knihu přelouskáte raz dva, za jeden, maximálně dva večery.

Celý příběh je rozdělen do 41 kapitol a obsahuje také epilog s názvem Poté. Uvnitř kapitol můžete najít příjemné množství přímé řeči, takže pokud patříte k těm čtenářům, kteří nemají rádi dlouhé a ještě delší odstavce bez přímé řeči, mohu vás uklidnit.

V každé recenzi se musí zmínit klady, které kniha má. Já začnu tím největším kladem knihy – a tím je čtivost. Byla jsem nesmírně překvapena, s jakou lehkostí se příběh čte. Jak snadno oči plynuly po písmenkách a než se nadějete, jste v půlce knihy.

Kniha má jen pár hlavních postav, takže se v nich snadno orientujete, což jen dopomáhá právě k plynulému a ničím nerušenému čtení.

Všem postavám vdechla autorka poměrně uvěřitelné charaktery, stejně tak jako jejich životy.

Mám-li hodnotit promyšlenost děje, tak zde bych dala spíše průměrné hodnocení. Přestože se kniha četla moc dobře, tak příběh samotný mi přišel sice dobře promyšlený, to ano, ale lhala bych, kdybych nenapsala, že znám promyšlenější příběhy. Ale i přesto to bylo příjemné čtení a já vám můžu tuto knihu klidně doporučit.

Tempo příběhu hodnotím také pozitivně. V knize nebyly žádné momenty, při kterých by se čtenáři nudili. Žádná hluchá místa.

Takže ano, zkuste i vy tuhle knižní novinku. Myslím, že budete mile překvapeni.

DK197
20.04.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Jednoznačně nečekané. Myslíte si, že dostane milostný román s trochou nadpřirozena. A on je román o přátelství s trochou nadpřirozena a silným tématem. Překvapivý závěr. Zdálo by se, že anotace je zavádějící, ale podle mě sedí a můžete se těšit na pár zvratů... Přes pozitiva a téma upozorním, že mi tempo přišlo pomalé (pokud vám to vadí) a zajímavé momenty střídá trochu vaty. A citlivější z lidí - připravte si kapesníčky.

Kantynka
19.04.2021 4 z 5

ze začátku jsem si říkala, že to bude taková typická romantická oddechovka a neměla jsem od toho moc velké očekávání, ale to, co přišlo pak, byla bomba. dostala jsem vlastně úplně jiný příběh než jsem ze začátku čekala a byla jsem nadšená, i když nebyl zrovna nejveselejší. tahle kniha není úplně tak o lásce jako spíš o velmi krásném přátelství a silných emocích. mně se to moc líbilo. i když byla knížka na mě až moc krátká a něco mi tam chybělo.

lisell
19.04.2021 4 z 5

Knížku jsem si pořizovala s tím, že půjde o odpočinkovou romantiku. Chyba lávky dámy a pánové. Probírá se zde hodně závažné téma, které mě na konci dost vzalo. Možná bych více rozvedla děj, protože na 232 stranách nejde dát hlavním postavám takový prostor, který by si zasloužily.

AnitVyk
18.04.2021 2 z 5

Upřímně, nejsem si vůbec jistá co napsat. Bylo to dlouhých 232 stran. Probíralo se vážné téma, ale příběh vlastně úplně o ničem. Takový nijaký. Hlavní hrdinka (už teď si nepamatuju její jméno) mi byla nesympatická. Vlastně všechny postavy v té knize. Celé to bylo napsané stylem co mi nesedl. Až chaoticky. Na to jakou to má propagaci... Ale obálka moc hezká.

MedvidekS
18.04.2021 2 z 5

Kniha má krásnou obálku a je skvěle propagovaná. Ale za mě bohužel zklamání. Nebavilo mě to, hlavní postava mi byla šíleně nesympatická, a celý děj mi přišel takový povrchní. Konec zvláštní...

Andy0892
17.04.2021 2 z 5

Upřímně můžu říct, že mě tato kniha zklamala. Zajímavá anotace a krásná obálka přitáhla pozornost, ale obsah už je něco jiného. Měla jsem vědět, že s počtem 230 stran, to žádný velký zázrak nebude. Po dočtení mám pocit jako bych s hlavní postavou spíše chodila do práce, než abych prožívala zajímavý příběh, který slibuje anotace. Za mě tedy velké zklamání.

PeťulaV.
15.04.2021 5 z 5

Nádherná knížka. Jako jedna z mála mě okouzlila už svým přebalem a když jsem si pak přečetla recenze, musela jsem ji mít. Přečetla jsem ji za dva dny a musím říct, že mě úplně a naprosto dostala. Druhou polovinu jsem probrečela. Po přečtení recenzí o tom, jak vše dopadne jinak, než by většina čtenářů předpokládala, jsem si při čtení furt představovala, jak by děj mohl asi pokračovat. To, co se stalo, jsem opravdu nečekala vůbec. Knížka je nepředvídatelná, což se mi líbilo. Nebaví mě knihy, u kterých vím předem, co bude a jsou jak se říká "průhledné". Tahle je úplně jiná. Krásný a silný, velice emotivní příběh o bezmezné lásce dvou nerozlučných kamarádek, bezmoci, zoufalství a možná osudu? Obě dvě hrdinky, ač každá jiná, mě bavily. Dannie je ambiciózní právnička s nalajnovanou budoucností, vše se řídí plánem a Bella, ta je zas svobodomyslná, bezstarostná, stále akční a stále připravená cestovat, užívat si a zkrátka žít. Jediné, co mi trochu vadilo, byly neustále popisované názvy a čísla ulic, ale to je jen malý detail. V recenzích je pak často zmiňováno, že by knížka potřebovala více stránek, to si nemyslím. Příběh je dokončený, vše do sebe nádherně zapadne a ač bych si přála méně smutný konec, za mě nic nechybí. Tato knížka mě opravdu vzala za srdíčko a možná i proto, že jsem si tím samým v rodině prošla také, mě jak to říct.. úplně rozebrala, rozhodila a musím ji teď pár dní nechat vstřebat, prostě rozdýchat. Vzala mě víc, než jsem čekala a to se mi normálně nestává. Je to jedna z nejkrásnějších a nejsilnějších knížek, ne-li ta nejhezčí, co jsem zatím četla a určitě doporučuji si ji přečíst, stojí za to.

jeny-v
15.04.2021 4 z 5

O knize je skoro vše popsáno a protože mě tato upoutávka oslovila, šla jsem do ní. Nelituji toho, hezké čtení, zajímavý námět a nádech tajemna, jak příběh Dannie, Davida, Belly a Aarona dopadne. Co se za těch pět let po "živém" snu stane s Dannie a ostatními hlavními postavami? Konec je smutný a s poslední větou nelze jinak než souhlasit - Za pět let je nezapomenutelným příběhem nejen o lásce, ale hlavně o síle loajality, přátelství a nepředvídatelné cesty osudu.

Domčik
15.04.2021 3 z 5

Nějak nevím, co si myslet. Jako jedna z mála knih má nádherný přebal, to mě nalákalo hned. Oceňuji počet stránek, ale nějak mi přišlo, příběh plul tak nějak po povrchu. Příběh hezký, krásně se to četlo, i když smutný, ale čekala jsem od toho více. Chyběl mi ten pocit, kdy mě kniha vezme za srdce a další dny budu na ni myslet. Tady jsem to přečetla, pěkné, ale nějak to na mě nezapůsobilo tak, jak jsem dle reklam očekávala. Ale jinak za přečtení stojí.

ErikaBendova
15.04.2021 2 z 5

přečetla jsem ji během poloviny odpoledne, protože jsem ji viděla všude. dost mě nalákala anotace. Nebudu fanynka této knihy. Kdyby nevyšla, tak se vůbec nic nestane. Z toho námětu se dalo vytřískat mnohem víc. Nehorázně mě štvou ty názvy jídel, značek, bufetů a všeho co nedokážu pomalu přečíst natož vyslovit. Byla jsem jednou z těch, kteří naletěli na masovou vyhypovanou mediální propagaci.

Kikina182
14.04.2021 4 z 5

Kniha Za pět let se mi moc líbila. Autorka rozhodně uměla překvapit! I když jsem si myslela, že vím, kam celá kniha směřuje, autorka mě vyvedla z omylu. Příběh je skutečně originální a plný nečekaných zvratů. I postavy jsou skvěle popsané. Akorát mě docela dost iritovalo chování hlavní hrdinky, vůbec mi nesedělo k povolání, které vykonávala. Přišlo mi to nereálné. Kromě toho se našlo ještě pár menších mušek, ale to jsou jen detaily. Za mě je kniha skvělá a určitě doporučuji všem fanouškům Jojo Moyes a všem, kteří mají rádi neotřelé romány.