Zachary Jing a Dračí císař
Xiran Jay Zhao
Zachary Jing žije sám s matkou, která má dost práce s tím, aby vydělala peníze na živobytí. O Číně a jejím kulturním dědictví tedy Zachary skoro nic neví. A už vůbec netuší, že byl předurčen k tomu, aby v jeho těle pobýval duch prvního čínského císaře. Na to rozhodně není připravený! Duch má ovšem důležitý úkol: uzavřít portál do čínského podsvětí dřív, než bude pozdě. Jeho mise se ale zvrtne hned na začátku, když se císař, místo aby posednul Zacharyho tělo, spojí s jeho herním AR headsetem. Nezbývá jim tedy nic jiného, než se společně vydat na dobrodružnou cestu plnou duchů, historických i mytických postav a starodávné magie.... celý text
Přidat komentář
Všechno podstatné ke knížce Zachary Jing a Dračí císař od Xiran Jay Zhao najdete na mém Instagramu @tyrkysoveknihy.
Jen vám tu ještě shrnu, že je to super knížka i pro ty, kteří běžně middle grade už nečtou. Je plná důležitých témat, vtipu, popkulturních narážek ve fajn míře, čínské historie a mytologie, super kombinace magie & technologie (je to takové scifantasy) a dobrodružství. Na nudu tu nemají hrdinové čas .
Všichni, i samo autorstvo, uvádí, že je to super čtení pro fanoušky Percyho Jacksona. A ač jsem Percyho Jacksona ještě nečetla, jen viděla, tak s nimi musím souhlasit. Nějaké podobnosti (quest, záchrana mámy, dva parťáci...) se najdou.
Shrnuto a podtrženo, tenhle MG kousek doporučuji. Měli byste mu dát šanci i pokud vám 12 let bylo už dávno, předávno . Jak jsem zmínila… je to ideální čtení pro ty, kteří mají rádi mytologii, videohry, rozšířenou realitu, humor, popkulturní odkazy, starověkou čínskou historii, a akční dobrodružství.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s knihkupectvím Luxor za účelem recenze.
Tak jako úplná nuda to nebyla, hodně jsem se dozvěděla o čínské historii. Jen ty jména se furt pletly , takže by se třeba v zadu hodil slovník.
Ke knize jsem se dostala díky doporučením Mravenčí chůvy, jinak bych ji asi vůbec nezaregistrovala. A kdybych ji nepotkala, asi by mě to zas tolik nemrzelo.
Nemyslím si, že je to špatná knížka, ale jsem přesvědčená, že doporučení 8+ se rozhodně nepovedlo. Já jsem, pravda, 60+, ale na rozdíl od malošků už toho mám za sebou docela dost, myslím především knižně, a přesto jsem tady plavala. Jediná veliká výhoda tohoto vyprávění je časová posloupnost, naštěstí.
Navzdory tomu, že jsem jména některých historických postav už někdy v životě slyšela, měla jsem v tom neustálém posedávání a převtělování postav se složitými čínskými jmény docela chaos. Nedovedu si představit, že by se v tom třeba desetileté dítko s naprostou neznalostí čínských jmen orientovalo lépe.
Nápad určitě není špatný – portálky mě velmi zaujaly a PC hra je vždycky lákadlo. Občas jsem v knize postřehla úvahy na téma až nedětské, třeba vysloveně kritické politické komentáře k fungování Ameriky i Číny, to mě překvapilo, podobně jako téma (neomezené) moci. Takže by mě moc zajímalo, jak se s knihou popasují dětští í čtenáři – ovšem doporučovat ji budu spíše žactvu 2.stupně.
„Jsou to taoisti. Celá jejich filozofie spočívá v tom, že by se život neměl brát tak vážně a že by se lidi prostě měli nechat nést vesmírem a nedělat si tolik starostí, protože jedině bezstarostný život zajistí člověku svobodu. O tom je celý tao. Cesta.“