Zachraň se, kdo můžeš

Zachraň se, kdo můžeš
https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90116/bmid_zachran-se-kdo-muzes.jpg 3 13 13

Očima mladíka z vysoké společnosti sledujeme plavbu Titaniku, společenské zábavy cestujících první třídy a tragické ztroskotání. Autorka svého hrdinu představuje zpočátku jako hejska, který se zabývá jen vztahy a zábavami příslušníků smetánky, plasticky a s mírnou ironií líčí bezstarostnou společnost a její plytké myšlení. V poslední čtvrtině knihy vidíme mladíkovýma očima postup zkázy a reakce lidí, i to, jak se ve vypjaté chvíli dokáže chovat statečně, zatímco jiným se to nedaří.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Olympia
Originální název:

Every Man for Himself, 1996


více info...

Přidat komentář

Jordanka9
19.10.2024 3 z 5

Na knihu jsem narazila při vyklízení komory, zřejmě jsem ji kdysi koupila v antikvariátu, aniž bych ji přečetla. O Titaniku a jeho zkáze toho již bylo napsáno spousta, samozřejmě jsem viděla i film. Příběh viděný mladým hejskem z vyšší společnosti byl zpočátku dost nudný a nepřehledný. Zajímaly mě zejména informace o technickém zázemí lodi a lodním personálu, o rozdílné úrovni komfortu cestujících 1., 2. a 3.třídy.
Až poslední kapitoly popisující samotné dílo zkázy a nekoordinovanost záchranných prací ( sotva z 1/3 zaplněné záchranné čluny, jejich nedostatečný počet - loď je přece nepotopitelná! ) mě zcela pohltily a vtáhly do všudypřítomného chaosu a beznaděje. I po více než sto letech od katastrofy přetrvává zamyšlení nad lidským selháním a zbytečnými obětmi...

Jana K
31.01.2019 2 z 5

Slabé. Kniha mě vůbec nebavila. Nesympatický hlavní hrdina a spousta zbytečných a nudných postav. Kdyby se děj neodehrával na Titaniku a kniha nebyla vkusně prokládána historickými fakty, ani bych ji nedočetla.


julanka
07.08.2015 3 z 5

Kniha je psaná zvláštním stylem, na který jsem si musela trochu zvykat - málo vět, ale hodně myšlenek, občas nesourodých, často překvapivých. Ale některé situace mi zase přišly jako vystřižené z filmu :)

kiddlinka
29.09.2011 3 z 5

Jakožto fanatik do tragédie Titaniku, který svého času dokázal vyjmenovat všech šest jeho lodních důstojníků podle hodnosti, velice oceňuju záplavu faktů, skutečných historických osob a událostí. Bohužel, potěšení ze čtení plyne alespoň pro mě z toho, jak zdatně Bainbridgeová tato fakta zmiňuje a vkládá do příběhu, který ovšem sám moc umně vyprávěn není (ačkoli pár dojemných a originálních situací se taky najde). Není to tak, že by skutečné osoby a události hrály v knize nějak velkou roli, jsou prostě zmíněny a dotvářejí atmosféru fiktivního příběhu, který tak působí, jako by se skutečně udál. Takže pokud potřebujete vysvětlovat, kdo to byl Thomas Andrews, J. Bruce Ismay nebo Edward Smith, bude vám knížka pravděpodobně připadat buď jako stručný historický průvodce, nebo jako nedotažený román s desítkami zbytečných postav.