Rozštěpené nekonečno
Piers Anthony
Adept (Začínající adept) série
1. díl >
Na vyprahlém, znečištěném Protonu, kde lze žít jen díky rozvinuté technologii a kde vládnou všemocní občané, je Stile pouhým nevolníkem – ale i mistrným stratégem ve Hře, nejoblíbenější zábavě protonské populace. Neměnil by. Až do chvíle, kdy se ho někdo pokusí zavraždit. Na útěku Stile nečekaně projde z technologického Protonu do životaplné Fáze, fantasy světa jednorožců, vlkodlaků a magie. Je to realita, nebo sen? Co na tom záleží, když mu jde o krk a potřebuje obstát v obou světech. Tohle bude chtít opravdu promyšlenou strategii…... celý text
Literatura světová Sci-fi Fantasy
Vydáno: 2022 , TritonOriginální název:
Split Infinity, 1980
více info...
Přidat komentář
Souhlas s GIMLI. Na to, že je to staré přes 40 let, je začátek dobré sci-fi, které se dá číst i dnes. Ovšem druhý svět, to je jiná... nemám ráda pohádky (se vším, co k tomu patří) převlečené za fantasy.
Hezký příběh. Oproti dnešním mnohem méně sexu i násilí. Plný počet hvězdiček kniha nedostala, protože slova jako koňi mě opravdu vadila.
Nejsem fanouškem žánru, který autor předložil v této knize, ale chtěla jsem zkusit něco jiného. Zhruba do poloviny knihy mě čtení bavilo a ne jednou jsem se pousmála, co vše byl schopen autor vymyslet na tehdejší dobu. Musím však souhlasit s ostatními komentáři, že kniha po určité době vklouzne do nudnějšího módu a chvílemi jsem přelistovavala jednotlivými kapitolami. Přesto jsem zvědavá na další díly.
Po výborné sérii "Inkarnace nesmrtelnosti" jsem sáhl po další knize od Anthonyho. Kniha mě velmi bavila a vtáhla mě stejně jako všechny předchozí, co jsem od něj četl. Piers Anthony mě prostě baví.
Když si člověk uvědomí, jak úžasný svět vbudoval Anthony, musí uznat, že ten člověk má skvělé nápady. Knížka se čte dobře, ale jak už tu někdo psal, je tam spoustu vycpanin, které jsou zbytečné. I tak by si měl každý milovník sci-fi, tuhle sérii přečíst.
První díl je nejslabší, kvalita se v dalších zvedne. Ale stejně, o kolik by ubylo stránek kdyby se každou chvíli neopakovala naprosto zbytečná věc? Té vaty je někdy až přespříliš a občas je to čtení absolutně nezáživné, děj je někdy navíc vyumělkovaný tak uměle... Špatné čtení to rozhodně není, ale celkově tak na 70-75 procent za celou trilogii. A srovnávat to s Amberem jak v předmluvě píše Classic, to je dobré leda jako nechtěný vtip :) Škoda, některé nápady tam byli rozhodně povedené a mohlo to být lepší čtení. Takhle u mě od Anthonyho jednoznačně vítěží inkarnace nesmrtelnosti.
Dokud se děj odehrává na Protonu mezi otroky, Občany a roboty, je Dvojí nekonečno dobré napínavé sci-fi, které rozjelo několik poutavých zápletek (někdo neznámý usiluje o život hlavního hrdiny, roboti skrývají pro lidi skoro až děsivé tajemství atd.). Ovšem jakmile se na scéně objeví paralelní svět Fáze, kniha začíná ztrácet dech. Na Fázi se autor spíše než do skutečně poutavého vyprávění zaplétá do jakési přehlídky nejrůznějších absurdit a tento fantasy protějšek Protonu přeplácává vším možným, co se ve fantasy a pohádkách dá najít. Je to ale na úkor vyprávění a mnohokrát si Anthony musí pomoci povoláním deus ex machina, aby se posunul dál. Navíc se od přechodu na Fázi jaksi vytratila obezřetnost hlavního hrdiny, který téměř bez váhání kamarádí skoro s každým, koho potká, a vyzvoní kdekomu i to, co by si měl nechat pro sebe. Pro toto chování jsem nenašel motivaci. Kdyby vyprávění zůstalo jenom na Protonu, bylo by to mnohem zajímavější. Takhle hodně zvažuju, zda si přečíst další dva díly, byť tento první končí v podstatě otevřeně.
Autorovy další knížky
1994 | Na bledém oři |
1995 | Dvojí nekonečno |
1991 | Záblesk paměti |
2000 | Chameleon a zaklínadlo |
1995 | Ve skleněných hodinách |
Super, takhle se pozná kvalita. Roboti, jednorožci, sport, kouzla. Zní to jako pěkný guláš ale Pierce ho míchá s rozmyslem a humorným úšklebkem. Opravdu mě nadchnul a hned jsem musela shánět další díly.