Záhadné zmizení lorda Listerdalea
Agatha Christie
Dvanáct povídek – dvanáct záhad… Ať už jde o podivné okolnosti zmizení lorda Listerdalea, strašidelný sen novomanželky o jejím bývalém nápadníkovi, tajemné setkání ve vlaku, záhadnou vraždu bohaté tetičky, náhlou změnu chování jednoho nekňuby, honbu policejního inspektora na penzi za neodsouzenou vražedkyní, nezvyklé zaměstnání pro děvče bez práce, tajemství košíčku s třešněmi, záhadný telefonát autorovi detektivních románů, překvapivou nabídku k sňatku, případ ukradeného rádžova smaragdu nebo zraněné city slavné sopranistky, vždy se čtenář dočká překvapivého rozuzlení... Skutečné zločiny i banální náhody či nedorozumění – vše je zachyceno mistrným perem královny detektivních příběhů, s laskavou ironií, které neunikne žádná z vrstev anglické společnosti.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: 2010 , Knižní klubOriginální název:
The Listerdale Mystery, 1934
více info...
Přidat komentář
Ach, poviedky, poviedky. Niektoré úsmevné, niektoré staromilské, také a onaké, ale vo všeobecnosti nezáživné. To, že sa v nich nevyskytujú najznámejšie autorkine postavy považujem za plus, aspoň mala možnosť presvedčiť čitateľov, že to zvláda aj bez nich. Remeselne to na dobu svojho vzniku zvládla, ale celkovo sú zápletky poviedok chabé. Celkovo je to zbierka, ktorá stojí na tom alebo tej, ako ku šťastiu prišli a to je dosť málo. S prižmúrením oboch očí nad naivitou celej knihy môžem smelo vyhlásiť, že je to príma čítanie do vlaku alebo ku káve či čaju, inak by som musel hodnotiť ešte o hviezdičku menej. Knihu radím k tým, ku ktorým sa už nevrátim.
Tato knih je vyloženě milá. ACH v těchto povídkách dokazuje, že je nejenom skvělá spisovatelka detektivek, ale že je také veliký romantik. Některé příběhy byli svou naivitou nereálné, ale bylo to vyložené pohlazení po duši.
Povídky se sice čtou dobře, text pěkně ubývá, ale chybí tomu něco. Sotva jsem se začetla a začalo mne to zajímat, už byl konec. Ale já moc nejsem povídkový typ, tak je to třeba tím.
Opět nejlepší čtení na tábor. Vážně se mi líbí koncept povídek a ty od Agáty prostě nemají chybu. Naštěstí jsem objevila, že mi od ní ještě nějaké spovídkové sbírky chybí.
A zajímalo by mě jak přišla ke jménu James Bond, zda to bylo před nebo po a jestli to má vůbec nějakou souvislost?...
Sbírka povídek s detektivní tematikou. Na rozdíl od jiných prací autorky se zde mocně uplatňuje vtip, humor a červená knihovna. Nevraždí se a přesto je to vysoce zábavné.
Některé povídky jsou poznamenány určitou úsměvnou naivitou, přesto mě čtení velmi bavilo. Sbírku doporučuji všem milovníkům povídek se záhadnou či detektivní zápletkou.
Tato kniha rozhodně není jedna z nejlepších od Agathy, ale je to takové lážo plážo čtení. Povídky jsou velice jednoduché a trochu připomínají červenou knihovnu, ale jsou hezky čtivé, takže nic proti ničemu.
Milá povídková a oddechová knížka. Při četbě Rádžova smaragdu jsem přemýšlela, jestli si Ian Fleming nevypůjčil jméno svého slavného špióna právě z této povídky.
Tahle kniha se před více než 10 lety stala první, kterou jsem od této spisovatelky přečetla. A od té doby mě žádný spisovatel, jehož branží by byly detektivky, tak neuchvátil. Už navždy zůstanu věrná Agathě.
Povídky jsou sice krátké, některé víc akční, než jiné, ale ve všech si člověk přijde jako naprostý nekňuba, když si myslí, že vraha bezpečně zná dříve, než ostatní, a pak se ukáže, že skutečnost je někde úplně jinde!
Jedná se o soubor povídek, některé byly trochu mimo můj vkus, některé opravdu skvělé. Často jsem v příběhu poznávala náčrty jiných knih a šablony pro postavy, které se objevily v jiných příbězích Agathy Christie. Moc mě bavilo hledat souvislosti mezi knihami, které už znám.
Přes moji počáteční stížnost, většina povídek byla milá, zábavná a já jsem měla radost z jejich přečtení.
Dvanáct povídek a dvanáct záhad.
Mně se to líbilo. Některé kousky více, jiné méně, ale i tak jsem se při čtení dost bavila a o to mi většinou jde. Po Olze Tokarczuk jsem si potřebovala rozptýlit tíhu na duši.
Rozhodla jsem se letošek věnovat Agátě, a co nejvíc knih, které se mi podaří najít a propojit s tématy, "nacpat" do výzvy, což je svým způsobem výzva i pro mě. Moje osobní, dosud tajná, teď už "vykecaná". :-))
Škoda, že mistrná Agatha neobdržela i Magnesii Literu. Tuším, že přijdou okamžiky, kdy nastanou potíže...
Aj keď poviedkové knižky príliš nečítam, veľmi som sa potešil keď som túto knihu dostal k tochtoročným narodeninám. A nemohol som dostať lepší darček! Totižto sa jedná o veľmi milé, príjemné, nenáročné poviedky okorenené vtipom a napísané vynikajúcim štýlom pani Agathy. Niektoré úsmevné, iné detektívne a dobrodružné . Veľmi dobre a ľahko sa mi táto knižka čítala, je ako stvorená na leto, dovolenku, cestovanie ale viem si ju predstaviť čítať aj za dlhých zimných večerov pri kozube alebo sviečkach s pohárom dobrého vínka alebo s čajom vôňou škorice. Moji favoriti sú: Dívka ve vlaku, Mužnosť Edwarda Robinsona, Nehoda, Dobrodružství pana Eastwooda a Rádžův smaragd.
Za zmienku stojí aj titulná poviedka, poviedka Slavičí hnízdo a príbeh Plodná neděle.
Všetky mi však navodili príjemné pocity, úsmev a optimizmus a vieru v šťastné konce a to si myslím že dokáže len naozaj výnimočná kniha.
Část díla
- Dívka ve vlaku / Dievča vo vlaku 1924
- Dobrodružství pana Eastwooda / Dobrodružstvo pána Eastwooda 1934
- Jane hledá práci / Jane hľadá prácu 1934
- Labutí píseň / Labutia pieseň 1926
- Mužnost Edwarda Robinsona / Mužnosť Edwarda Robinsona 1934
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Ale ano, dá se to číst. Jen většinou chybí wow efekt. Všechno plyne pozvolna, tu a tam se najde břitký dialog, má to vtip. Tak ještě trochu toho klasického christieovského napětí... Ale možná jsem jen rozmazlená. ACh nastavuje svými dalšími dílky laťku sakra vysoko...