Záhadný ostrov
J. M. Troska (p)
Nebezpečná dobrodružství turnovského továrníka a jeho syna na ostrovech Fidži.
Přidat komentář
Po pár desítkách let jsem se zkusil vrátit k oblíbenému spisovateli svého dětsví. Zatímco jeho nejznámnější trilogie mě pořád (i když je už neprožívám tak jako tentkrát) bavili, tohle je bída.
Ač mám Trosku moc a moc rád a na tento úlovek z antikvariátu jsem se těšil, tak tohle je takové nijaké. Asi jsem čekal víc, kdo ví... spíše průměrná kniha, než nějaký zázrak... Ale všechno ostatní (jeho knihy) má zcela odlišný rozměr... Tahle je jako by to psal naprosto odlišný člověk, takže se domnívám, že to byla asi tzv. šuplíkovka - těžko soudit.
Troska tentokrát bez vědecko-fantastických výletů do vesmírů a mocných vynálezů mocného kapitána Nema. Příběh jak dělaný pro edici KOD, ostrov v Tichomoří s podivnými tvory, naivně jednoduchý, průměr jak vyšitý - 50 %
Nejdříve se musím přiznat: Tohoto spisovatele jsem vůbec neznala, kniha se v knihovně nevím jak objevila, tak jsem si ji vytáhla ke čtení. Spíš na doporučení jedni paní, která tohoto spisovatele v dětství četla - byl to její oblíbený spisovatel. Přirovnávala ho něco jako český ,, Jules Verne. Poté jsem si přečetla tyto komentáře. Souhlasím s oběma - je to taková naivní kniha, něco je rozpracované něco není. Ale zase na druhou stranu - kniha v mé knihovně je vydaná v roce 1942 tedy v těžkém válečném roce tak si myslím, že na jednu stranu chtěl autor odpoutat děti od válečných hrůz, na druhou stranu se snažil vést děti částečně k vlastenectví tak to byla docela zajímavá kniha. Jinak od něj žádné knihy bohužel neznám.
Prostě dobrodružná kniha, místy naivní, místy ještě naivnější. Několik rozpracovaných dějových linek, které se vypaří do ztracena, aby najednou příběh náhle a nečekaně skončil. U Trosky takové netypické dílko.
Taková dobrodružná klasika, pokud si vzpomínám, tak ani nebyla moc fantastická, což u Trosky překvapí.
Autorovy další knížky
1970 | Zápas s nebem (1. - 3. díl) |
1969 | Nemova říše |
1993 | Planeta Leon I.-II. |
1992 | Metla nebes |
1991 | Pistole míru |
V souostroví Fidži úspěšně hospodaří český farmář Karel Falta se svou dcerou. Nad jejich tropickým rájem se však stahují mraky domorodého povstání. A právě tuto dobu si vybral Karlův bratr Jan k návštěvě farmy. J. M. Troska napsal klasický dobrodružný román, vonící exotikou tropických ostrovů, do jejichž lůna zasadil zcela neexotické ozbrojené povstání domorodých kmenů, ohánějících se zbraněmi a lačnících po svobodě a nezávislosti na koloniální vládě. Je hodně vidět, že se jedná o román pro mládež, neboť naivita vojenské taktiky a strategického vedení boje odpovídá spíše klukům od Bobří řeky, než vyškoleným důstojníkům britské armády. Koneckonců i zkratkovitost některých scén a témat, které Troska v románu naťukne a okamžitě opustí (takže se ptáte, proč tu vlastně jsou), ukazuje stejným směrem. A totéž se dá říct i o oné titulní velké ZÁHADĚ, která vlastně žádnou záhadou není a není proto radno očekávat nějaké ohromující rozuzlení. Lehké, nezávadné čtení k odpolední kávě.