Záhady českých dějin
Jan Bauer
Záhady českých dějin série
1. díl >
Autor předkládá čtenáři sedmnáct témat z české historie, témat, k nimž se pojí řada nejasností, mýtů a dezinformací. Čtenářsky přitažlivou formou podává ke každému z nich shrnutí obecně více či méně známých fakt a dokládá je citací historických pramenů. Rozebírá je, nepřesnosti uvádí na pravou míru a seznamuje čtenáře s nejnovějším stavem bádání. Mnohdy nabízí vlastní překvapivé závěry a vysvětlení.... celý text
Přidat komentář
Je to moje první knížka od pana Bauera, která rozebírá záhady některých historických událostí z našich dějin. Myslím, že se autor dost drží dobových kronik, nakonec z nich i hodně cituje, a jsem nakloněna i mnohým jeho hypotézám, ačkoliv je nemůže doložit důkazy. To ovšem tradiční historici taky ne, takže i když se s nimi v názoru na věc liší, neznamená to, že nemusí mít pravdu:-). Ať si sám čtenář vybere, se kterou verzí se ztotožní. Z mých zkušeností vím, že např. tradiční archeologové (a teď mám na mysli obecně zkoumání původu lidstva, civilizace a dávných památek), pokud se jim nějaký artefakt "nehodí" do jejich akademického klišé, tváří se, že ho buď nevidí, anebo ho označí za podvrh, a skončí někde v muzejním depozitáři. Celá dávnověká historie lidstva se odehrála jinak, než jak je psáno v učebnicích, tak proč by země Koruny české měly být výjimkou?
Těmto knihám říkám "čekačky" a opravdu se hodí při příležitostech, kdy sedíte nervózní v čekárně třeba u zubaře. Hlava se čtením zaměstná, byť obsah v ní neutkví a někdy se i zasmějete. Je to rozhodně lepší, než si prohlížet letáky o paradentóze.
ad kratochwilova: Kdo má rád historii, obloukem se takovýmto knihám vyhněte, je to bulvár a jako takový se to musí číst.
Pro pobavení dobré, pro poučení nikoli. Nedoporučím, bo by to leckdo mohl brát vážně, viz komentáře níže.
Témata z dějin našeho národa, která se stále objevují v podání různých autorů. Co autor, to trochu jiný pohled a proto já osobně mám tenhle druh literární tvorby rád. Doporučuji, není to sice beletrie, ani literatura faktu, ale je to pěkné čtení.
Kniha mě docela zaujala, dozvěděl jsem se věci, které byly v učebnicích dějepisu popisovány jinak. Vražda na Tetíně, Slavníkovský masakr, ztracené panské hlavy - naše dějiny opravdu nebyly žádná idylka ale někdy docela drsný horor. Nebo proč na přelomu 16. a 17. století během třiceti let vymřely po meči nejvýznamnější české rody? A jak se mohl z jazyka Jana Nepomuckého po 6 stoletích vyklubat kus mozku, to je fakt záhada.
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Autor se opětovně zabývá některými historickými událostmi na našem území a snaží se zde soustředit na pravdivé vysvětlení některých z nich. Oceňuji snahu o přiblížení těchto starodávných příhod dnešnímu čtenáři a přál bych si jejich opětovné oprášení., ale o to se už asi musí pokusit někdo jiný.