Mlha
Rob MacGregor , Bruce Gernon
Záhady kolem nás série
1. díl >
Dosud nepublikovaná teorie o fenoménu Bermudského trojúhelníku Co se stalo s Letem 19 – když pět bombardérů námořnictva zmizelo během rutinní výcvikové mise – a s nespočtem všech ostatních, kteří v Bermudském trojúhelníku zmizeli? Co se můžeme dozvědět od neohrožených dobrodruhů, jakými byli Kryštof Kolumbus, Charles Lindbergh a Bruce Gernon – spoluautor této knihy – kteří děsivé setkání s Trojúhelníkem přežili a mohli o něm vyprávět? Kniha Mlha přináší novou převratnou teorii Bruce Gernona o Bermudském trojúhelníku, vycházející z vlastních zážitků, výpovědí očitých svědků ostatních, kteří blízká setkání s Trojúhelníkem přežili, a z nejmodernějších vědeckých výzkumů. Gernon se domnívá, že za mnoha zdánlivě paranormálními úkazy v Trojúhelníku možná stojí jeden vzácný přírodní jev, který způsobuje časové zkreslení, dezorientaci pilotů a selhání přístrojů. Proslulý Bermudský trojúhelník však ještě všechna svá tajemství nevydal. Mlha také zkoumá souvislost Trojúhelníku s UFO, s jistou tajnou základnou námořnictva a s jednou zaniklou starověkou civilizací.... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 2014 , BaronetOriginální název:
The Fog: A Never Before Published Theory of the Bermuda Triangle Phenomenon, 2005
více info...
Přidat komentář
Na mnoha příkladech, což nutí až k přeskakování ( alespoň tedy mě), představují autoři jev, který nazývají "elektronickou mlhou".Její důsledky v podobě dezorientovaného chování člověka, který má tu čest, možné příčiny vzniku a předkládají myšlenku o možné deformaci času, kterou mlha/ časová bouře způsobuje. Pasáže, které jsou fyzikální jsou zajímavé a předložená svědectví pozoruhodná. Červí díry, vztah mezi gravitací a magnetickým polem Země, to vše v souvislostech s "elektronickou mlhou". Některá tvrzení působí poněkud příliš odvážně, neboť nejsou podložena ničím, ale celkový dojem to až tolik neruší. Zejména, když se některá místa, jak již avizováno, přeskočí.
První polovina byla vážně skvělá; už kvůli tomu, knihu můžu doporučit.
Druhá mě upřímně řečeno nezaujala. Nicméně, doporučit vám jí mohu...
60%
Těžko říci, co si o fenoménu Gernonovy "elektronické mlhy" myslet. Jsem spíš skeptik, sice možnost nějakého nového meteorologického jevu připouštím, a ve spojitosti s elektromagnetickým polem Země by bylo teoreticky možné i působení mlhy na palubní přístroje lodí a letadel, světélkování a podobné jevy, nicméně Gernonovo tvrzení o časových anomáliích, resp. cestování v čase v této mlze mi přijde přece jen poněkud přitažené za vlasy. Jeho teorie by sice teoreticky vysvětlovala mizení lodí a letadel beze stopy, nicméně neřeší (a Gernon se tím ani nezabývá, resp. to pomíjí) další známý fenomén bermudského trojúhelníku, a to nálezy lodí nevysvětlitelně opuštěných posádkou (posádka samozřejmě nebyla nalezena ani později). Na druhou stranu některé zadokumentované případy jsou opravdu zvláštní (například zmizení letadla těsně před přistáním, v dohledu letového dispečera na kontrolní věži, v okamžiku, kdy se na okamžik otočil jinam, přičemž v místě zmizení letadla byl sice oceán, ale hluboký jen několik metrů a nikdy nebyla nalezena ani jediná troska). Těžko říci, co se v trojúhelníku opravdu děje, zda je příčina všech těch záhadných jevů veskrze prozaická či za tím opravdu stojí něco nového a neznámého. Když shrnu své hodnocení knihy, je celkem čtivá, nabízená teorie je zajímavá, ale jak jsem uvedl, rozhodně bych ji i v případě její pravdivosti nepovažoval za jedinou univerzální příčinu událostí v trojúhelníku. Pro fanoušky této problematiky dílo již pro úplnost doporučuji, nicméně pro zájemce o bermudský trojúhelník stále považuji za nejlepší dílo knihu českého publicisty Jiřího Bílka "Trojúhelník záhad a legend".