Základy psycholingvistiky
Helen Smith Cairns , Eva M. Fernández
Kniha Základy psycholingvistiky představuje klíčové otázky psycholingvistického bádání. Poutavou a zároveň srozumitelnou formou se tak zabývá osvojováním jazyka u dětí i tím, jak se učí jazyky dospělí, zaměřuje se na to, jak produkujeme a zpracováváme řeč, a v neposlední řadě věnuje pozornost složitým otázkám biologického založení jazyka. Informace v knize jsou založeny na nejnovějších výzkumných poznatcích a jsou doplněny četnými příklady z různých jazyků. Kniha je vhodná jak jako úvod do problematiky, tak jako přehledné shrnutí aktuálního stavu poznání pro ty, kteří se s psycholingvistikou seznámili již dříve. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny o seznam základních pojmů a také o úvahové otázky, rozvíjející přemýšlení o jednotlivých tématech. Kniha rovněž obsahuje anglicko-český a česko-anglický terminologický slovníček, jehož cílem je usnadnit českým mluvčím kontakt s anglicky psanou odbornou literaturou.... celý text
Literatura naučná Jazyky, lingvistika
Vydáno: 2014 , KarolinumOriginální název:
Fundamentals of Psycholinguistics, 2010
více info...
Přidat komentář
Velice užitečná příručka pro všechny, kdo začínají s psycholingvistikou. Autorky se snažily o předání co nejvíce informací co možná nejjednodušším způsobem, vzhledem k velmi abstraktnímu tématu se to však ne na všech místech daří. Proto doporučuji ještě kromě četby účast na přednášce.
Autorky podávají základy psycholingvistiky poutavě a přístupně. Vymezují jednak jazyk konceptuálně, jednak dokládají vcelku přesvědčivě a na hmatatelných důkazech jeho psychologickou realitu (a tak i oprávněnost provozu předmětného oboru). Zapůsobily na mě především pasáže o dlouhodobé paměti, která představuje zároveň hranici, za níž přestává být výstižná počítačová metafora, a navozuje mimo jiné otázky na vztah jazykové struktury a významu, jejž dlouhodobá paměť uchovává na oné struktuře nezávisle. Neméně působivé byly pasáže na pomezí pragmatiky, kde si nevystačíme s kompozicionálním pojetím významu izolovaných vět a která dostává do hry inference, řečové akty atd. Jediné, co mohu knize, ne ale jejím autorkám, vytknout, je, že se nikdo nenamáhal s překladem anebo výstižnými parafrázemi anglických příkladů, na nichž pisatelky stavěly svůj výklad. Pro neangličtináře zůstanou některé klíčové pasáže špatně srozumitelné a jejich množství je nakonec od čtení definitivně odradí. (Porovnejte s ukázkovou prací odvedenou na překladu a komentářích k Lakoffově knize Ženy, oheň a jiné nebezpečné věci.)