Pan Galahad zasahuje
Pelham Grenville Wodehouse
Zámek Blandings série
< 11. díl >
Co se přihodilo na zámku Blandings? Opět jeden ze slunných příběhů P. G. Wodehouse, který se odehrává na zámku Blandings. Jeho majitel, lord Emsworth, sice není ve finanční tísni jako většina Wodehouseových šlechtických hrdinů, ale zato ho šikanují čtyři sestry. Navíc mu po mnohaletém šťastném vdovectví hrozí sňatek s ředitelkou dívčí školy, jeho vlastní pořádek v pracovně mu narušuje zrzavá sekretářka, kterou tam rozhodně nechce, a k tomu mu záhadně onemocní jeho milovaná výstavní prasnice, jež je jedinou živou bytostí, na níž mu skutečně záleží. Rád by žil na svém zámku jako prostý chalupník, to mu ale není přáno. Kromě příbuzných jej obtěžují turisté, které provádí nesympatický komorník Beach. Naštěstí žije na zámku i Galahad Threepwood, mladší bratr lorda Emsworthe. Galahad je pro jeho lordstvo přímo požehnáním, neboť vyřeší všechny jeho problémy, usmíří rozvaděné snoubence, čímž zbaví zámek Blandings přítomnosti zrzavé sekretářky, a jako protřelý bonviván a milovník veselého života zkušeně zasáhne tam, kde je to zapotřebí.... celý text
Literatura světová Humor
Vydáno: 2008 , VyšehradOriginální název:
Galahad at Blandings, 1965
více info...
Přidat komentář
Svěží dílko plné laskavého humoru. Postavy a postavičky ze zámku Blandings se zaplétají do příběhu, který se točí kolem lásky, peněz a v neposlední řadě také Carevny - výstavní prasnice a pýchy zámeckého pana.
Wodehouse zde opět exceluje, ostatně tak, jako ve většině svých románů.
Můj první P. G. Wodehouse, ale rozhodně ne poslední. Přečteno za dva večery. Jakože mi Anglie v dobách, ze kterých kniha je nic moc neříká, tak toto bylo skvostné.
Autorovy další knížky
2009 | Letní bouřka |
1977 | Vlna zločinnosti na zámku Blandings |
2005 | Jedinečný Jeeves |
1982 | Až naprší a uschne |
1995 | Nedostižný Jeeves |
Ze všech Wodehousů, které jsem doteď četl (2 Jeevese a 2 Blandingsy), právě tahle přečnívá stejně, jako Michael Jordan ve Sněhurce.
Zápletka je stejná, jako prakticky ve všech dílech tohoto humoristy – nesnášenlivé tety, zamilovaní mládenci, málo peněz, vdavekchtivost, záměny, omyly, etc. Co ale činí tuto knihu výjimečnou (tedy kromě nádherného Blandingsu a tentokrát společensky unavené prasnice), je postava pana Galahada Threepwooda.
Ten je sice až moc vtíravý (samozvaně se montuje do života milenců, kteří se pořád míjejí, a snaží se jim pomoci před oltář) a moc přeaktivnělý, přesně tak, jak to nemám rád v knihách, ani v životě, přesto jej Wodehouse opatřuje docela zajímavou motivací.
A tak slovutný Wodehouse, mentor saharského humoru, sklouzne k vážnějšímu tématu třídní nerovnosti dávných dob. Sice jsou to jen dva odstavce, ale právě tato pasáž zvedla mé hodnocení ze 4 na 5 galantních a omonoklovaných *.
Výborná záležitost, ke které se jistě ještě vrátím.