Zánik Lusitanie
Colin Simpson
Torpédování největšího parníku své doby – Proč byla Lusitania obětována? – Zákulisí snah vtáhnout USA do války – Co odhalují tajné archívy po padesáti letech?
Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: 1978 , PanoramaOriginální název:
Lusitania, 1972
více info...
Přidat komentář
Velmi dobrá četba, jen je potřeba dávat pozor, protože je tu veliké množství postav. Také je třeba říct, že knížka není ani tak o samotném potopení Lusitanie, jako o politice okolo. Mapuje situaci v britské Admiralitě, na půdě USA i v Německu v období ponorkové války a vysvětluje, jak se rozhodovalo o tom, zda USA vstoupí do války. Popisuje i následné vyšetřování tragédie, s tím související cover-up a dezinformace. Spíš než na osudy obětí nebo přeživších se soustředí na ty, kdo o Lusitanii rozhodovali a kdo ji svými pokyny nasměrovali do náruče U20.
Je také nutné dodat, že úhel pohledu, který autor zastává, byl prý historiky hojně kritizován a jeho vylíčení událostí a „viníků“ je dost jednostranné.
Velmi zajímavá kniha. Mnoho podrobností , které odhalil CS v archívech po 50 letech.
Doporučuji čtenářům zajímajícím se o Lusitanií a její potopení.
Ano, trochu složitějši čtení spojené s politikou.
Potopenie Lusitanie bol dobový ekvivalent Pearl Harboru a útoku na Dvojičky - dokonalá brutálna zámienka a vojna sa mohla začať. Veľa ľudí dnes na túto epizódu zabúda, alebo ju pozná iba v základoch. Čím viac sa do nej ale začítate tým fascinujúcejšia a aktuálnejšia je. Zatiahnutie USA do vojny nebolo vôbec čistou záležitosťou, zakladalo sa na lžiach a prekrúcaní práva. A veľa vám to aj povie o tom čo bol zač Winston Churchill..