Zapal tento dům
William Styron
Autor se v románu pokusil o hlubokou výpověď o své zemi s posláním spisovatele, který je mluvčím jejího svědomí. Vtahuje nás do příběhu s Petrem Leverettem. Postupně vniká do záhady vraždy, násilí a pokusu degradovat a zotročit bližního svého. Vtahuje nás do příběhu dvou amerických přátel, milionáře Masona Flaga a malíře Casse Kinsoboinga, jejichž osudy vrcholí v tragickém střetu na jihu Itálie. Zde se setkávají s vypravěčem příběhu, s Petrem Leverettem. Autor zde, tak jako v jiných svých dílech, ukazuje robustní sílu, násilí a drastické scény zcela bez příkras. A stejně tak postupuje i do niter svých hlavních hrdinů. Odhaluje roušku amerického snu, jehož ztělesněním je právě cynický Mason, který trpí představou, že on, příslušník majetnické elity, může všechno. Román v závěru otevírá otázku volby, na kterou odpovídá malíř Cass, jež vezme spravedlnost do svých rukou. Přes všechny předchozí akcenty, trpkost, nihilismus, malomyslnost, rozkolísanosti a pesimistického bloudění dochází Cass na své dlouhé, ale přes všechno poctivě protrpěné pouti, ve své individualistickém hamletovském dilematu „být, či nebýt“ k prostě lidskému závěru, že je nutno volit bytí – v naději, že člověk bude aspoň nějakou dobu tím, čím skutečně může být.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1994 , INAOriginální název:
Set This House on Fire, 1960
více info...
Přidat komentář
Obsáhlý román, který svými narativními postupy předjímá autorovu mnohem slavnější Sophiinu volbu: trojice hlavních postav, mladý vypravěč s autobiografickými rysy (zde vzděláním právník, psychologicky méně vyhraněný předobraz pozdějšího Stinga), dlouhé monology sahající hluboko do minulosti postav a jdoucí až na dřeň, ozvěny válečné minulosti. Na této knize je zajímavé, že autor se jejím prostřednictvím vrací k jednomu ze svých nejranějších námětů, který původně (ještě coby posluchač semináře tvůrčího psaní) zpracoval jako povídku. Rozvedení krátké prózy na románovou plochu se, myslím, více než zdařilo. Možná, že příběh ve srovnání s majstrštykem, jakým je Sophiina volba, působí v některých aspektech poněkud vykonstruovaně; mě však pohltil a na závěr mi připravil nejedno překvapení. U Styrona nemůžu jinak: dávám plný počet bodů.
dlho mi trvalo, kým som sa dostala do deja....strácala som nejako v čase, či opisuje súčasnosť alebo minulosť. Ako príbeh bol naozaj dobrý, keď som sa už úplne do neho dostala, ale opisy zbytočné niekedy dlhý.....celkovo dobré čítanie....
Mě se to líbilo, ale bohužel Styron všechno hrozně natahuje a v této knížce si to užil, takže kdo má slabé nervy nedoporučuji. Já jí přečetla až napodruhé. ;-)
Autorovy další knížky
2005 | Sophiina volba |
1993 | Viditelná temnota: Memoáry šílenství |
1974 | Ulehni v temnotách |
1972 | Doznání Nata Turnera |
1965 | Dlouhý pochod |
Obsáhlý, mnohovrstevný román, který pomalým tempem vypráví příběh o přátelství, lásce, nenávisti, zločinu, pomstě a výčitkách svědomí. Jak už to tak u autora bývá, příběhem vás provede osoba vypravěče, v tomto případě očitého svědka, který se ale až po letech postupně dozvídá, čeho byl vlastně svědkem a střípek za střípkem si skládá celou tu mozaiku událostí, které vyvrcholily znásilněním a vraždou. Román Zapal tento dům je prodchnutý atmosférou horkého italského slunce, pod kterým se mísí emoce jak v parním kotli, a který musí jednoho dne zákonitě bouchnout. Hledání pravdy, příčin a následků, touha po odpuštění sobě i druhým. A samozřejmě Syronovo oblíbené téma viny, ať už v jakékoliv podobě. Náročné čtení.