Zápas o světovou moc: Ropa
Anton Zischka
Ropa – „tekoucí zlato“ je nejdůležitější surovinou dnešní doby, pohání auta, tanky, loďstvo, ovládá nebe, zemi i vodstvo. Ropa, benzin, petrolej jsou světovou mocí, jejichž vliv a význam stoupá šířící se motorizací do nekonečna. Kniha podává nezvratný důkaz o ohromném významu ropy. Autor v ní odhaluje bezohledně, ale nestranně zápasy o moc ropných magnátů, celých národů, které závodí všemi prostředky, loupeží, intrikami, zjevnými i zastřenými válkami o ovládnutí ropných území. Líčí spodní proudy tohoto obrovského zápasu o ropu a v bojích o Habeš máme jasné potvrzení důležitosti této suroviny. Statisíce lidí padlo v Uran Chaco pro ropu a další tisíce dělníků zahynulo na ropných polích. Ropa je dnes předmětem světového dramatu, ač ještě před 70 léty to byl jen podivuhodný léčebný prostředek proti revmatismu, rakovině, vředům a plicním nemocem. „Znamená boj o ropu novou světovou válku?“ – praví autor. Knihu, kterou držíte v ruce, napsal Anton Emmerich Zischka (*1904 – †1997) v roce 1933–34. Ve své době byl významným investigativním rakouským žurnalistou a jedním z nejúspěšnějších spisovatelů věcné knihy. Létal svým vlastním letadlem po celém světě a zásoboval zpravodajstvím přední tiskové agentury. Přestože tato publikace vznikla už před 85 lety, neztratila dodnes nic na své aktuálnosti. Naopak poskytuje důležité informace k porozumnění dnešní politické scény, které jsou v této podobě jedinečné a poutavé.... celý text
Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2018 , JaroOriginální název:
Der Kampf um die Weltmacht Öl, 1934
více info...
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1935 | Boj o Habeš |
1936 | Zápas o světovou moc: Olej |
1943 | Osvobozená práce |
1939 | Italie a svět |
1936 | Japonsko a jeho světový výboj |
Jedna z prvních knih autora, který svůj raketový vzestup zažil v době německého národního socialismu, kdy se těšil politické podpoře od německých národních socialistů, kteří některé jeho knihy zařadili jako povinnou četbu na školy a zároveň byl od r. 1940 členem NSDAP.
V knize vystupuje jako mírumilovný technokrat. Je třeba říct, že nejde o nějakou tupou agitku zaměřenou na fanatické nacisty, ale naopak o knihu pro "mlčící (a myslící) většinu". Té podsouvá obrázek světa, kde jen velmoci a magnáti brutálně bojují o moc a peníze. Ne, že by se o peníze nikdy nebojovalo, ale Zischka spřádá různé konspirační teorie, tvrdí co všechno mu kdo svěřil, a řada informací působí nanejvýš nedůvěryhodně. Zkoušel jsem ty nejskandálnější dohledat, a.....řada věcí nebyla patrně tak skandální, jak se autor tváří a odehrála se patrně poněkud jinak. Právě tyto pasáže jsou často stavěné na tom, že mu někdo něco "prozradil". Tedy agentura JPP(jedna paní povídala). Je tam i několik antisemitských úletů, kdy opakuje dokola u někoho, že je "malý židáček" Patrně mu to přišlo zcela běžné - byl přece rok 1934.
Kniha ze všeho nejvíc připomíná žurnalistiku dnešních proruských webů. Autor něco reálně zajímavého viděl, a nějaká čísla má, ale pracuje s nimi zcela volně tak, aby vytvořil obrázek, jaký vyhovuje jeho cíli. Tedy líčí např. utrpení dělníků na anglosaských ropných polích a přitom úplně zamlčí utrpení lidí pracujících na německém umělém benzínu (tedy čtenář se má dojímat nad dobře placenými dělníky kteří riskují pro vysoké platy, ale vůbec se neřeší horníci, pracovníci továren na syntetický benzín, ... a to zdaleka né každý pod vládou národních socialistů pracoval dobrovolně a přežil to).
Nedivím se, že po válce byl ve Španělsku, kde žil, na nátlak spojenců internován a měl zákaz publikace. Spíš je s podivem, že se mu povedlo vrátit se do SRN a stát se znovu obecně přijímaným autorem. Přitom si ohýbal realitu, jak se mu hodilo a jeho knihy se německým národním socialistům náramně hodily. A možná není úplně od věci přečíst si je i dnes, protože řada politiků dnes vidí svět zas poněkud podobně jako boj o suroviny, nebo to tak alespoň prezentuje svým poddaným.
Zásadní problém s knihou je, že nelze vůbec rozlišit, kde končí realita a kde začíná bohapustá fikce a fakenews. Působí značně nedůvěryhodně, jaká všechna tajemství mu prý kdo svěřil a on je vykládá čtenáři . Spíš to působí jako konspirační teorie.
Pro přehled ropných magnátů to není úplně špatné, ale opravdu jen jako jmenný přehled - protože je těžko říct, co je pravda a co ne.
Není bez zajímavosti, že v roce 2018 vyšla v češtině první Zischkova kniha od konce druhé světové války, a byla to pod novým názvem "Ropa" právě tato kniha.
Doplnění: jinak autor v knize straší čtenáře tím, že v roce 1940 dojdou USA ropné zásoby a brzy dojdou i světové.......patrně takové katastrofické vize vždy táhly čtenáře. V jiné své knize autor straší nedostatkem potravin, protože lidí jsou již 2 miliardy! ........je prospěšné si tyto knihy přečíst, aby si člověk mohl lépe formlulovat názor na různé dnešní alarmisty, kteří straší tím, že nebudou potraviny pro 8, 9 či 10 miliard lidí, že dojde ropa, atd. A také se vždy tyto názory hodily různým politikům, jako vědecký základ dokládající nutnost a oprávněnost jejich kroků.