Zápletka: Umění příběhu
Amy Jones
Na počátku všech velkých příběhů je zárodek myšlenky, embryonální něco. Tato knížka může pomoci začínajícím autorům rozvinout prvotní originální nápad - ať už je jím letmá vzpomínka, která nám vytanula na mysli při procházce, hádka ve vlaku, k níž jsme se nachomýtli, nebo fantazie, která se nám zdála ve snu - do dobře strukturovaného díla. Nejprve si představíme teorie zápletky (ta je stejně důležitá pro psaní románů i pro dramatickou tvorbu a scenáristiku, ale popíšeme i několik modelů speciálně určených právě dramatikům a scenáristům). Poté se obrátíme k časem prověřeným vzorcům "základních zápletek". Následuje kapitola o chronologii a o tom, jak jí lze manipulovat v zájmu dramatického účinku. Pak vám poradíme, jak vyprávění začít a zakončit, a nakonec vám nabídneme k vyzkoušení několik praktických metod.... celý text
Literatura naučná Jazyky, lingvistika O literatuře
Vydáno: 2022 , DokořánOriginální název:
Plot: The Art of Story, 2021
více info...
Přidat komentář
Shrnutí narativních postupů k vyprávění příběhu, od starověku až po současnost. Asi nic, co by vás vyloženě mělo nějak překvapit, pokud už máte načteno/načuměno, jako spíš, že text dobře analyzuje postupy, takže vidíte, jak přesně jsou aplikovány v rámci knihy nebo filmu a to se hodí, buď jako berlička, pokud jste třeba zaseklí v určitém aspektu psaní, nebo pokud vám chybí idea, jak dál, co dál. Vonnegutovy křivky jsou něco, co tu samozřejmě nemohlo chybět a vždycky mě pobaví, když si je vybavím. Text je celkem hutný, často dost k věci, ale místy skoro až repetitivní. Slušná věc. 7.2/10
Krátká knížka plná spoilerů.
(Nebojte se, autorka upozorní, že bude spoiler, ale pro mě by byla škoda si nepřečíst kousek už tak dost krátké knihy).
Nemám úplně ambice něco svého napsat, nikdy mě nelákala ani literární věda, ale tahle knížka mě prostě něčím zaujala a nejsem jí zklamaná. Po jejím dočtení mám chuť si přečíst pár těch zmiňovaných známých děl, která jsem ještě nečetla. Většinu jsem naštěstí četla, a ty vyspoilerované všechny.
Jde sice o literární teorii, ale zdá se mi moc pěkně zpracovaná (možná mi spíš připadá jako zajímavá diplomová práce na téma Zápletka v literatuře). Navnadila mě k přečtení i nějaké další z knih tohoto ranku, jako např. Kingovo O psaní.
Je určitě lepší mít už něco načteno, než se pustíte do psaní, ale i do čtení této knížky. Teprve pak bude lépe pochopitelné, o čem autorka mluví.
Když jakž takž umíte psát, stačí vám myslím "letmé" povědomí o začátku, prostředku a konci, ty ostatní peripetie a serepetie tam budete mít, i kdybyste nechtěli... Autorka uvádí mnoho schémat, které jsou vlastně pořád o tomtéž, akorát jsou jinak pojmenovány. Tož tak.