Zapomenutá historie
Marietta Sergejevna Šaginjan
Osud vynikajícího umělce, hudebního skladatele XVIII. století Josefa Myslivečka, neobyčejně zaujal známou sovětskou spisovatelku. Prostudovala nejen množství vědecké literatury o Myslivečkovi a jeho době, ale i dosud neznámé archivní materiály u nás, v SSSR, ve Vídni a v Itálii, kam se po umělcových stopách vydala. V této knize líčí svůj "skoro detektivní" postup při studiu Myslivečkova života a díla a objevování nových a dosud neznámých souvislostí.... celý text
Přidat komentář
Rozhodně zajímavá kniha, při jejímž hodnocení je třeba přihlédnout k faktu, že byla napsána před půl stoletím. Od té doby pochopitelně vyplula na povrch spousta nových informací o Myslivečkově životě, které paní Šaginjan nemohla znát. Některé její hypotézy jsou tedy scestné, chyby se dají najít i v datech, chronologii apod. Přesto kniha přináší zajímavé pohledy na komponistovu osobnost a dobu, v níž žil a tvořil.
Štítky knihy
životopisné, biografické romány Josef Mysliveček, 1737-1781 hudební skladatelé
Autorovy další knížky
1983 | O dvou sestrách a pohádkové Zemi démantového třpytu |
1981 | Zapomenutá historie - Il divino Boemo |
1958 | Mess Mend aneb Američané v Petrohradě |
1952 | Hydrocentrála |
1972 | Dáma ze společnosti |
Originálně zpracovaná monografie (nikoliv román) o českém hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi. Originalita spočívá v tom, že autorka popisuje nejen zjištěné údaje, ale také to, jak na údaje, které zde uvádí, sama přišla. Vyhýbá se akademickému popisu, z knihy je cítit, že Josefa Myslivečka a jeho hudbu měla opravdu ráda. Tento velmi citlivě a vkusně dávkovaný emoční náboj sice pravděpodobně vede k určité míře neobjektivity, ale i tak je kniha stran reálných informací velmi bohatá. Z mnoha detailů, které zaujmou vybírám některé:
1. Dojmy z Myslivečkovy hudby autorka čerpala z nemnoha nahrávek a živých provedení, a to včetně dětských žákovských, což vše v knize popisuje. (O něčem jako Youtube se v době vzniku knihy nikomu ani nesnilo.)
2. Při líčení žákovského koncertu z Lidové školy umění v Ostravě se jí podařilo velmi milým způsobem zkomolit příjmení houslisty, který hrál Myslivečkův houslový koncert. Zde uvedený Jaroslav Kroužil je ve skutečnosti budoucí profesor houslové hry na ostravské konzervatoři Jaroslav Kouřil.
3. Cenné je autorčino upozornění, že Josef Mysliveček dostal hodnotný titul Boloňského akademika ve stejný den jako ukrajinský skladatel Maxim Sozontovič Berezovskij.
4. Osobně mne zaujalo a velmi dojalo svým výsledkem autorčino pátrání po údajném Myslivečkově paláci v Římě. Paní Šagiňanová si našla adresu a vydala se tam. A s překvapením zjistila, že tam není nic. V podrobném průvodci se dočetla, že kdysi zde stálo mnoho ubohých domků, které byly strženy, takže už je z tohoto místa velmi krásný výhled. Opravdu poučný příklad toho, jak agentura JPP (jedna paní povídala) dokáže z pravděpodobně pronajatého bydlení udělat dům, z domu hotový palác, z hotového paláce palác, z paláce přepychový palác, kde víno teklo proudem, atd..
5. Kniha v souladu s tradicí našich překladatelů nemá přeložen originální název. Ten je v překladu "Vzkříšení z mrtvých."